Jak si poradit v době koronaviru: Telefonní čísla, roušky a vše důležité pro seniory
Koronavirus nejvíce ohrožuje seniory nad 60 let, proto je důležité se chránit. Přinášíme vám přehled užitečných rad, důležitých telefonních čísel a dalších informací. Jak si obstarat jídlo, léky nebo pomoc? Proč je důležité nosit roušky? Vše si přečtěte v tomto článku. A pokud možno, zůstaňte doma, tam se před nákazou ochráníte nejlépe.
Celý život jste se starali o druhé, teď je čas se postarat o sebe. Koronavirus vás může ohrozit, proto je nejlepší v těchto dnech zůstávat doma.
Není důvod k panice, je to preventivní opatření. Buďte opatrní a důkladně si pročtete následující rady. A nebojte se, že zůstanete uvězněni doma bez jídla a léků. Lidé všude kolem i stát se snaží seniorům pomoct, dejte proto o sobě vědět.
Pokud máte jakékoliv nejasnosti nebo dotazy ohledně koronaviru, ministerstvo zdravotnictví zřídilo celostátní linku: volejte bezplatně 1212. Linku 155 používejte pouze v ohrožení života.
Řekněte si o pomoc
Nestyďte se poprosit o pomoc. Pokud vám něco chybí, potřebujete nakoupit nebo vám dochází léky, zůstaňte doma a požádejte o zařízení rodinu, blízké nebo mladší sousedy. Pokud se nemáte na koho obrátit, můžete využít tyto služby a projekty:
- V Praze zřídilo sdružení ŽIVOT 90 společně s hlavním městem Praha non-stop linku 800 160 166, kam mohou volat osamělí senioři s prosbou o pomoc s nákupem, vyzvednutím léků, zajištění roušek nebo venčení pejsků. Můžete také zavolat, když potřebujete více informací anebo si jenom popovídat.
- Další linka seniorů 800 200 007 je zřízena Elpidou ve spolupráci se skauty, pracovníci linky budou telefonicky přijímat poptávky pomoci od seniorů po celé zemi. Pomohou vám s drobným nákupem potravin, drogerie, volně prodejných léků a donáškou léků na předpis, zajistí doručení ochranné roušky nebo vyzvednutí či poslání zásilky.
- Nakoupit a nechat si dovézt potraviny a drogerii můžete u společností Rohlík.cz, Košík.cz nebo iTesco.cz.
- V regionech, kde tyto firmy nerozváží, můžete pro rozvoz potravin a léků využít třeba dobrovolníky z sousedskapomoc.cz, web je přímo určený pro pomoc starým a nemocným lidem.
- Další podporu a rozvoz potravin a léků nabízejí obce. Více informací o službách, které nabízí ta vaše, najdete na webu obecního úřadu v místě vašeho bydliště nebo zjistíte telefonicky na úřadu.
Pokud si necháváte doručovat důchod Českou poštou, je více způsobů, jak na to, můžete si domluvit individuální donášku důchodu nebo si nechat důchod vyzvednout někým blízkým na základě plné moci. O nových pravidlech doručování píšeme v tomto článku.
Potřebujte pravidelné léky bez prohlídky? Požádejte telefonicky lékaře o zaslání eReceptu SMSkou. S vyzvednutím vám můžou pomoci blízcí nebo projekty uvedené výše.
Roušky mají smysl
K čemu jsou dobré? Roušky jsou méně účinné než speciální respirátory a neochrání vás před koronavirem na 100 %. Určitě má ale velký smysl je používat, snižují totiž šanci, že se nakazíte, protože zachytávají kapénky s viry ve vzduchu, které se šíří kašláním, mluvením, a dokonce i samotným dýcháním. Zamezují také dalšímu šíření koronaviru mezi lidmi.
Nejméně nosí v dnešních dnech roušky senioři, přestože jsou nejvíce ohroženou skupinou. Berte si je i na ty nejkratší cesty ven mezi lidi. Nikdy nevíte, jestli jste se nepotkali s nakaženým člověk, nebo zda vy sami nejste přenašeči nemoci. Nošení roušek chrání Vás i Vaše blízké. Více vysvětlení, proč je důležité nosit roušky, najdete ve videu Petra Ludwiga.
Kde vzít roušky?
Roušky i respirátory jsou v obchodech nedostatkové zboží, můžete si ale pomoci sami. Pokud máte šikovné ruce, šicí stoj a zbytky hustější látky, návod na šitou bavlněnou roušku, kterou zvládnete ušít, i když nemáte šňůrky, najdete třeba zde. Provizorní roušku si také můžete vytvořit sami během 2 minut, například ze šátku a gumiček, v tomto videu se dozvíte, jak na to.
Lepší než nic jsou také improvizované roušky – vhodný je například ručník, kapesník, hustější bavlna. U látkových roušek si rovnou vyrobte více kusů a po každém použití roušky vyperte při vysoké teplotě, po uschnutí přežehlete. Roušku je také možné získat nebo koupit u šikovných dobrovolníků po celé ČR damerousky.cz.
Podle vyjádření neziskové organizace Loono má nošení roušek smysl v těchto případech a hlavně při správném použití:
Dezinfekce
Důležité je dezinfikovat si často ruce a předměty, kterých se často dotýkáte, třeba mobilní telefony, kliky u dveří. Na ruce pomůže i teplá voda a mýdlo, nezapomínejte si důkladně umýt ruce před i po každé cestě ven.
Došla vám doma dezinfekce? Jednoduchou dezinfekci si můžete vyrobit doma. Na ruce lze použít i slivovici, případně Francovku Alpu, obecně alkohol, který má 60-70 % (i méně procentní alkohol je lepší než nic).
Dobrá nálada
Snad rychleji než koronavirus se v dnešních dnech šíří vzájemná laskavost. Řada lidí se hlásí jako dobrovolníci a pomáhají nejslabším, firmy nabízejí své produkty a knihy se slevami nebo zadarmo, šicí stroje běží naplno a šikovné ruce každý den chrlí nové roušky.
Zkuste pokud možno hodně spát, zacvičit si doma (třeba jógu podle videa Seniorem s radostí), hodně pít, jíst vitamíny, omezit kouření a pití alkoholu. Imunitě můžete pomoci třeba echinaceou. Volejte si s nejbližšími a dělejte věci, které máte rádi, ale třeba jste je dlouho odkládali. Společně to zvládneme.
Rady pro seniory zveřejnila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová:
Další informace o koronaviru
Oficiální web ke koronaviru od ministerstva zdravotnictví ČR
Informační stránka neziskové organizace Loono (zde informační plakáty, které si můžete vytisknout) https://www.loono.cz/koronavirus
Foto: Freepik, Designed by Racool_studio, Pixabay