Senioři kvůli koronaviru nemusí panikařit. Přečtěte si rady, co dělat
Senioři patří do ohrožené skupiny lidí, pro které může být koronavirus nebezpečný. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přesto říká, že není potřeba propadat panice. Hlavní je prevence a rozumné je také necestovat do míst s největší nákazou. Portál České důchody přináší rady, jak si s koronavirem poradit.
Onemocnění COVID-19, které šíří nový typ koronaviru, může být nebezpečné hlavně pro starší a nemocné lidi. V některých případech totiž způsobuje vážné zdravotní komplikace nebo dokonce úmrtí. Ministerstvo zdravotnictví ale české seniory uklidňuje.
„Ačkoliv senioři skutečně patří do ohrožené skupiny obyvatel, není třeba se v současné době obávat nákazy, důležité je náležitě se chránit, respektive dodržovat základní hygienickou etiketu,“ uvedlo ministerstvo pro České důchody.
Důležitá je hygiena a vyhýbání se davům
Seniorům doporučuje stejné preventivní kroky, jako v rámci prevence proti jiným respiračním onemocněním, což je třeba například chřipka. Jde o tato opatření:
- vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
- dodržovat základní hygienická pravidla
- používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
- nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
- jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tedy při kýchání a kašlání řádně užívat kapesníky (nejlépe jednorázové), při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou
V současné době se také doporučuje necestovat (ani na dovolenou či na lyže) do míst s velkou nákazou. Jde hlavně o Čínu a také Itálii. Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že Itálie už je velmi riziková a že tam cestu vůbec nedoporučuje. „Vyzýváme všechny občany ČR, aby nejezdili kamkoliv na území Itálie. A ty, kteří se vrací, aby po návratu zůstali 14 dní doma,“ uvedl Babiš.
Kam volat při nejasnostech?
Příznaky onemocnění koronavirem jsou podobné, jako v případě jiných respiračních onemocnění, jde především o kašel, dušnost, horečku, únavu a podobně. Při podezření, že byste mohli mít takové onemocnění (například jste byli v kontaktu s lidmi, kteří se vrátili z nakažených zemí, případně jste tam sami byli), měli byste telefonicky kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici (kontakty v odkazu) nebo svého praktického lékaře. Poraďte se, jak postupovat a rozhodně nechoďte osobně k lékaři nebo do nemocnice.
Pokud máte nejasnosti, doporučuje ministerstvo zdravotnictví infolinku Státního zdravotního ústavu: telefon je 724 810 106 nebo 725 191 367.