Potíže s kůží, kalusy, nehty a plísněmi: Jak si ve vyšším věku udržet zdravé nohy

Pohybový aparát se během života opotřebovává stejně jako například pračka, a proto je potřeba se o naši mobilní pojistku řádně starat. Bohužel čím jsme starší, tím víc nás všechno bolí. Mnoho seniorů pociťuje opotřebení každý den a bez pomoci hůlky nebo chodítka už se přesouvají hůř. Starší kůže navíc ztrácí elasticitu, a to může vést nejen k bolestivým puchýřům, ale také infekcím. Podívejte se na rady, jak chodidla udržovat, aby sloužila i nadále.

Foto: Adobe Stock
Důchodce trápí bolesti nohou. (ilustrační foto)

Dermatologické změny v oblasti nohou jsou u starších osob běžné. Stav nehtů a kůže se s věkem zhoršuje, může mít negativní dopad na integritu kůže, proto je nutná pravidelná kontrola a péče. K tomu stačí pravidelně navštěvovat pedikúru.

„O nohy nejen seniorů se starám už osmatřicet let. Starala jsem se o nohy i mnoha slavným lidem jako byl Jan Skopeček, Věra Tichánková, Petr Nárožný, Jiřina Bohdalová a další, i mladší jako modelka Kateřina Průšová,“ uvedla pro České důchody pedikérka Věra Drančáková s tím, že když chodí pravidelně, většinou senioři problémy nemají

Pokud ale přijdou „za pět dvanáct“, řeší nejrůznější problémy od kuřích ok až po zarostlé nehty, které jsou bolestivé v jakékoliv obuvi.

Běžné problémy s kůží na nohou jsou jednoduše řešitelné tak bývají například:

  • Anhidróza: Suchá kůže vznikající v rámci procesu stárnutí kůže jako důsledek snížení produkce mazu. Bývá také spojena se systémovými chorobami jako je diabetes, onemocnění štítné žlázy, periferní arteriální onemocnění a onemocnění jater a ledvin. Tyto nemoci se dají lehce poznat z krve.
  • Dekubity: S postupujícím věkem se často vyskytují deformity nohy a prstů v důsledku artritických změn. Následný zvýšený tlak obuvi může tak vést až ke vzniku dekubitů a ulcerací.
  • Kalusy a kuří oka: V místech, která jsou vystavena tření a tlaku, vzniká ztvrdlá kůže. Ta může být bolestivá a následně tak ztěžuje výběr obuvi a znesnadňuje mobilitu.
  • Plísňové infekce: Pokud trpíte onemocněním periferních cév, sníženou imunitou a diabetes, zpozorněte. Jste totiž náchylnější právě k plísňovým infekcím, které vznikají v místech, kde dochází ke kontaktu s botou nebo mezi prsty. Měly by být okamžitě léčeny antimykotiky, protože narušují integritu pokožky a tím umožňují pronikání bakteriálním infekcím.

Běžné problémy s nehty na nohou jsou následující:

  • Onychomykóza: To je plísňová infekce nehtů a přestavuje až 50 % všech onemocnění nehtů. Výskyt se zvyšuje s přibývajícím věkem. Podle statistik tímto problémem trpí až 50 % osob ve věku 70 let.
  • Onychauxis: Ztluštění nehtové ploténky může být bolestivé a způsobit problémy s obuví. Může vést ke komplikacím, včetně krvácení pod nehtem, vzniku ulcerací pod nehtem nebo onychomykózy.
  • Onychokryptóza: Neboli zarostlé nehty. Toto bývá nejčastěji způsobeno nesprávným stříháním nehtů a špatnou obuví. To může způsobovat bolesti a ztěžovat chůzi

Podle Olgy Starostové, odborné garantky projektu Pečuj doma a Institutu důstojného stárnutí, je potřeba o nohy správně pečovat odjakživa, nejen ve stáří. Hlavním aspektem zdravých nohou je podle ní správná obuv.

V první řadě vždy zajistěte, aby vaše noha měla vždy pro sebe tu nejlepší možnou botu. Při nákupu nové obuvi měřte nohu tak, aby bota ideálně padla, někdy raději obětujete módu pro pohodlnější výstelku a zapomeňte na všechny vysoké podpatky. Pokud jde o vaše staré prověřené páry obuvi, příležitostně zkontrolujte jejich těsnost a vyměňte je dříve, než se opotřebují,“ říká Starostová a doporučuje nechodit ani doma naboso.

Jak mít zdravé nohy

Pro kvalitu nohou sepsala další rady, které na první pohled nemusí souviset s končetinami. Jenže všechno souvisí se vším.

Udržujte své nohy čisté

Každý den umyjete chodidla jemným mýdlem a vlažnou vodou. Všímejte si suchých, popraskaných míst a najděte si pro sebe správnou škrabku na nohy, bez námahy odstraňte tyto vrstvy kůže. Aplikujte krém s vitamínem E, který má trvalý hydratační účinek a ponožky si nasaďte, až bude úplně vstřebán.

Nehty udržujte krátké

Před stříháním si vždy ponořte chodidla do teplé vody, protože to změkčuje nehty a stříhání je pak mnohem snazší. Použijte kvalitní nůžky na nehty a stříhejte rovně, vyvarujte se ostrých krajních částí, které by mohly zarůstat.

Mějte chodidla v teple a suchu

Je známo, že bakterie se rády usazují ve vlhkých místech a vaše chodidla nejsou výjimkou. Udržujte je čistá a suchá se zvláštním důrazem na oblast mezi prsty, sníží to pravděpodobnost vzniku mykózy v místech narušené kůže. Teplé nohy jsou také důležité kvůli cirkulaci krve, takže po usušení si oblečte čistý pár bavlněných ponožek.

Udržujte cirkulaci krve

Podpořte průtok krve zvednutím nohou do vyvýšené polohy. Nedávejte si nohu přes nohu ani na velice krátkou dobu a vybudujte si zvyk, protáhnout a promnout si prsty a zakroužit kotníky. Pro ještě větší účinek zkuste jógu nebo plavání.

Všímejte si vašich křečí

Pokud máte často křeče v nohou, můžete mít nízkou hladinu draslíku, sodíku nebo hořčíku v krvi. Nechte se otestovat a vyzkoušejte dietu bohatou na minerály, tedy banány, avokádo, brambory a listovou zeleninu. Nezapomeňte si každý den protáhnout chodidla, promnout prsty na nohou nebo promasírovat citlivé body golfovým míčkem.

Sledujte váhu

Stejně jako u křečí, spousta zmíněných obtíží pochází z nedbalosti související s dietou. Máte-li nadváhu, je více než pravděpodobné, že spoléháte na své šlachy, že udrží vaši rovnováhu, a celé vaše chodidlo pocítí tento tlak. Je potřeba změnit jídelníček a zařadit více pohybu, což prospěje nejen nohám, ale i jiným neduhům.

Nechte si vaše chodidla zkontrolovat

Pokud najdete kuří oka, vředy nebo zarůstající nehty, netrpte a raději se poraďte s vašim lékařem o možnostech řešení. Měli byste svá chodidla pravidelně kontrolovat i sami, pro jakékoliv neobvyklé změny, jako jsou změkčené nehty nebo nově vytvořená znaménka, a řešte je, než se potenciálně vyvinou v něco vážnějšího.

Zvažte asistenta pohybu

Pokud máte potíže s chůzí nebo začínáte častěji padat, může být vhodné podívat se po pomocném zařízení. Ať už máte na mysli hůlku, nebo se jedná o invalidní vozík, kontaktujte svého lékaře a důvěřujte jeho profesionálním radám.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu