Zapomenutý recept i věci na divných místech. U demence je zcela klíčové včasné zahájení léčby
Demence označuje skupinu příznaků, které doprovázejí onemocnění způsobující postupné a nevratné poškození mozku. Není součástí běžného stárnutí, ale je projevem nemoci. Vhodná léčba pomáhá zpomalit průběh a může nemocnému přidat i několik let plnohodnotného života. Podmínkou je včasná diagnostika a rychlé zahájení léčby, proto je důležité věnovat pozornost příznakům nástupu nemoci.

Při demenci dochází k postupnému poškození mozkové tkáně, které u nemocného vedou k poruše paměti a dalších kognitivních funkcí, jako je myšlení, úsudek, učení se, porozumění, řeč, prostorová představivost a orientace, emoční a sociální dovednosti. O demenci mluvíme, pokud obtíže závažně ovlivňují každodenní život nemocného a omezují ho.
Demence z velké části postihuje seniory, může se ale rozvinout i u mnohem mladších lidí, existují i případy třicátníků s touto nemocí. Objevuje se u lidí po celém světě.
Tato porucha vzniká jako důsledek řady onemocnění, nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba. Při ní dochází k odumírání nervových buněk vedoucí k úbytku mozkové tkáně. V propojené síti mozkových buněk jsou uchovávány i vzpomínky, proto vede odumírání mozku k jejich pozvolnému mizení.
V pozdější fázi nemoci člověk ztrácí soběstačnost a potřebuje pomoc v každodenních činnostech. Přichází o dovednosti a schopnosti, které si mnoho let osvojoval, může zapomenout oblíbený recept, nevědět, jak na rukodělný koníček nebo jak si opravit spotřebiče v domácnosti. Potýká se s vedením financí, zakládá předměty na nesmyslná místa a může mít problém si vybavit nejen jména členů rodiny, ale že vůbec nějakou rodinu má.
Plíživé příznaky
První příznaky přicházejí plíživě. Pokud už člověku vadí a způsobují mu nesnáze, po dlouhou dobu mohou být ještě pro jeho okolí zdánlivě nenápadné.
Mezi první příznaky, které by měly varovat, že může jít o demenci, podle České alzheimerovské společnosti patří:
- Častější zapomínání a to, co se vytratilo z paměti, si už člověk nevybaví. Může se projevovat tak, že se ptá opakovaně na totéž, zapomněl na věci, které se staly nedávno nebo dokonce před chvílí. Dělá mu problém nakoupit víc věcí najednou, zapomíná brát léky.
- Časová a místní dezorientace, člověk zapomíná na domluvená setkání, rodinné oslavy, nevybavuje si, kolik je mu let, co je za den, jestli je ráno nebo večer nebo kde bydlí a kudy se jde domů.
- Problém s vykonáváním každodenních činností, například zapomene, že uvařil jídlo a jde si lehnout, nebo se mu zhoršila schopnost řídit auto.
- Problémy s vyjadřováním, nemocný zapomíná jména, těžko hledá slova a nahrazuje je nevhodnými, věty pak nedávají smysl.
- Problém s abstraktním myšlením, ztrácí pojem o hodnotě peněz, má problém s vedením financí.
- Zhoršující se racionální úsudek, člověk může mít problém obléct se adekvátně počasí.
- Zakládání věcí na nesprávné místo, nemocný uloží oblečení do ledničky nebo klíče do cukřenky a pak může věci hledat a mít podezření, že mu je někdo sebral.
- Prudké změny nálad, výrazné změny osobnosti, ztráta zájmu o koníčky a okolní svět. Nemocní se mohou potýkat s návaly smutku, hněvu, mohou se cítit bezradní, stávat se úzkostlivější, neklidní, podezřívaví, pasivní.
Začít léčit včas
Včasná diagnostika je u léčby klíčová. Pouze na začátku existuje příležitost zpomalit průběh demence a pomocí vhodných léků prodloužit první, lehké stádium, a co nejvíce oddálit těžká stádia nemoci.
Cílem léčby je umožnit nemocným přirozeným způsobem dožít svůj život jen s malým nebo středním omezením tak, aby se o sebe dokázali postarat v co největší míře a mohli žít plnohodnotný život co nejdéle.
Všímavost blízkých
Všímavost k sobě a blízkým lidem je pro zahájení léčby na počátku velmi důležitá a nesmí se podceňovat, je třeba sledovat příznaky a v případě podezření na demenci hned jednat, aby byla případná léčba zahájena včas.
Demenci nejčastěji odhalí rodina nebo přátelé, protože sami nemocní nemusí mít potřebný nadhled, anebo se podvědomě snaží své obavy vytěsnit, protože nechtějí projevy nemoci vidět. Lidé někdy mohou vědomě i nevědomě projevy nemoci „maskovat“ před okolím a vytvořit si mechanismy, kterými výpadky paměti kompenzují a tím je „ukrývají“ před ostatními.
Také podceňování příznaků a mávnutí nad nimi rukou s přesvědčením, že jde jen o běžné projevy stáří nebo nadměrného stresu, mohou podstatně oddálit odhalení nemoci a nepříznivě ovlivnit léčbu.
Vyhledat pomoc
Pokud máte u sebe nebo svého blízkého podezření na demenci, vyhledejte co nejdříve odbornou pomoc. Praktický lékař by měl udělat pečlivé klinické vyšetření a zhodnocení vývoje stavu pacienta a na jejich základě ho v případě podezření na onemocnění odeslat ke specialistovi na další vyšetření (geriatr, neurolog, psychiatr).
Nemocní vyšetření často odmítají nebo se mu vyhýbají, v tom případě je dobré přímo kontaktovat jejich praktického lékaře.
Jestliže lidé zapomínají, nemusí jít vždy nutně o demenci. Problémy s pamětí mohou být způsobeny také jinými nemocemi, jako je deprese, vedlejšími účinky léků, dehydratací či nedostatkem vitamínů, případně nádorem. Pokud však lékař vyloučí jiné příčiny a potvrdí demenci, co nejdříve zahájí léčbu.
Zdroje: Výstava na festivalu o duševním zdraví Na hlavu a informační články organizace Dementia, Česká alzheimerovská společnost
Foto: Adobe Stock