Péče o blízkého s demencí je velmi vyčerpávající: Pomoc, podpora a užitečné informace
Postupné poškození mozku při demenci vede k poruše paměti a dalších kognitivních funkcí, jako je myšlení, úsudek či porozumění. Péče o nemocného je vyčerpávající a dlouhodobá, stav se postupně zhoršuje a nemocný v pozdějších fázích demence čím dál tím více ztrácí soběstačnost. Je důležité vyhledat informace a zmapovat si podporu a pomoc dostupnou v blízkém okolí, aby se pečující i nemocný mohli v předstihu připravit, naplánovat péči a rozložit síly.

Život s demencí je náročný a vyčerpávající pro pečující osoby i samotné nemocné. Péče o nemocného je dlouhodobá a dochází k postupnému zhoršování stavu, a přináší s sebou mnoho stresujících a nečekaných situací. Poskytování péče se postupně stává tak obtížné, že bude pravděpodobně nad vaše síly a je proto důležité co nejdříve zapojit další lidi a podělit se o úkoly.
Snažit se pečovat o nemocného bez další pomoci je velká zátěž a může vést k dlouhodobému vyčerpání, zdravotním problémům, potížím v práci a někdy i ke krizi v rodinném životě pečujícího.
Je zásadní si co nejdříve vyhledat informace a zmapovat si možnosti dostupné podpory a pomoci ve vašem okolí, a připravit se v předstihu na jednotlivé fáze nemoci.
Kde vyhledat pomoc
Specializované poradny nabízí informace a podporu nemocným a pečujícím. Do poraden by vás měl nasměrovat praktický lékař nebo specialista, místní sociální služby či sociální odbor městského úřadu. Můžete je také vyhledat na internetu podle klíčových slov „poradna pro pečující“, „poradna pro poruchy paměti“ nebo „poradna pro poruchy kognitivních funkcí“.
Další možností je využít poradnu organizace Dementia prostřednictvím chatu na stránkách dementia.cz.
Můžete se také obrátit na kontaktní místa České alzheimerovské společnosti, která jsou v každém krajském městě. Na webových stránkách organizace sdílí užitečné tipy pro pečující.
Rozdělení péče
Blízcí lidé
Důležité je říci si o pomoc, ostych není na místě. Rodina, přátelé či sousedi, se kterými má nemocný dobré vztahy, se mohou zapojit do péče, pokud rozdělíte úkoly mezi více lidí podle možností jednotlivých pečujících.
Čím dříve se ostatní do péče zapojí, tím snadněji si na ně nemocný zvykne, a oni si zvyknou na něj i na péči. Pečovat o nemocného je dovednost a je třeba se ji postupně naučit.
Ostatní lidé neví, co přesně zažíváte, jak je péče o nemocného náročná a obtížná a co všechno zahrnuje, pokud jim to neřeknete. Nikdy nezjistíte, zda by vám někdo chtěl pomoci, dokud se nezeptáte. Více tipů, jak zapojit do péče další lidi, sdílí na svém webu Národní zdravotnický informační portál.
Externí profesionální služby
Část úkolů a péče mohou převzít organizace a instituce zaměřené na profesionální péči. Tato péče může být v případě potřeby poskytována nepřetržitě a podle potřeb nemocného v každém okamžiku.
Sociální služby nabízejí mnoho různých možností pomoci. Můžete využívat pečovatelské služby nebo osobní asistence v domácím prostředí pomáhající s konkrétními úkoly, třeba s osobní hygienou nebo přípravou jídla.
Dále můžete využít odlehčovací služby dočasně přebírající péči o nemocného, a vyřídit si, co potřebujete, nebo si odpočinout.
Pomoc většího rozsahu nabízejí ambulantní nebo pobytové služby, kde o nemocného pečují po danou dobu v uzpůsobeném zařízení.
Podrobný popis, jaké druhy pomoci která služba zajišťuje, uvádí organizace Dementia.
Služby ve svém okolí můžete vyhledat podle místa bydliště na interaktivní mapě organizace Pečuj doma.
Stát pro rodiny nemocných nabízí příspěvek na péči, ze kterého můžete hradit pečovatelskou službu nebo osobní asistenci.
Sdílení pomáhá
Sdílení pocitů a starostí s druhými přináší úlevu, zvlášť když vám rozumí, co prožíváte. Podporu můžete najít ve svépomocných či podpůrných terapeutických skupinách, kde se setkávají pečující a sdílí své zkušenosti, trápení, radosti či užitečné tipy. Skupiny se schází osobně i online.
Pro pečující je zřízená bezplatná linka 800 915 915 provozovaná organizací Pečuj doma a můžete ji využít, když na vás doléhá náročnost péče, jste sami a potřebujete vyslechnout. Poradí vám zde i s praktickými záležitostmi, poskytnou informace o finanční podpoře a dávkách, pomohou vyhledat službu ve vašem okolí, informují o vzdělávacích aktivitách anebo vás propojí s dalšími pečujícími.
Zdroje: výstava na festivalu o duševním zdraví Na hlavu a informační články organizace Dementia, Česká alzheimerovská společnost, Pečuj doma
Foto: Adobe Stock