Andrej Babiš: Peníze jsou důležité, ale nemusí vždy znamenat štěstí

Andrej Babiš už sice pobírá starobní důchod, ale jako typický senior se necítí. Naopak, srší z něj energie a prý nikdy nepřestane pracovat. V rozhovoru pro České důchody se rozpovídal o tom, co ho trápí na současné vládě. Zároveň uvedl, že z politiky pomalu odchází a příště už nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Být prezidentem by ho ale bavilo.

Foto: Profimedia
Poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš.

Jak se cítíte, jakožto důchodce?

Já se cítím skvěle, začal jsem se o sebe více starat. O vás se stará pan Fiala a jeho asociální vláda, to je bez komentáře, myslím, že lidi ten rozdíl umí porovnat. Zhubnul jsem, byl jsem na operaci víček. Cvičím, mám víc času na sebe.

To jste nedělal jako premiér?

Neměl jsem čas, jako premiér jsem neměl čas kromě práce skoro na nic. Stále nějaký novinář něco píše, musíte odpovídat, stále se něco děje. A ta činnost není až tak úplně efektivní. Je efektivní na Evropské radě, kde jsem mezi ostatními evropskými premiéry a prezidenty prosazoval naše české zájmy. A jinak jsem v pohodě, nejsem ve stresu.

Teď jezdíte po republice s obytňákem, bavíte se s lidmi. To je docela pohoda, ne?

Ale to není tak, abyste si nemyslela, že něco pořád jen kritizuji, že nepracuji. Pracuji. Řeknu vám příklad: Jeden z mých nejlepších a největších projektů je národní boj proti rakovině. Já jsem to nevymyslel, Joe Biden to udělal v roce 2016. Chtěl jsem tady v Praze postavit nejlepší onkologickou nemocnici v Evropě.

No a teď jsem byl v Příbrami mezi lidmi, a ženy mi říkaly: „Proč nemůžeme chodit na mamograf? Na prevenci rakoviny prsu tady v Příbrami?“ Zjistil jsem, že tam nemají smlouvu s VZP, proto musí jezdit až do Berouna. A potom zjišťuji, že v Berouně to vlastní nějaký pán, který má nějaký střet zájmu. Takže já napíšu na VZP, ať zařídí smlouvu s VZP i v Příbrami. To je příklad.

Nebo další věci, lidé se na mě obracejí se svými problémy. Tahle arogantní asociální vláda se s občany vůbec nebaví. Ze zásady nechtějí dělat to, co navrhujeme, ani opatření, která jsme dělali. Přitom jsme se inspirovali i u jiných evropských států. Tihle zoufalci ve vládě, to je úplné peklo.

Cítím se mladě, užívám si

Vám bude letos 68, v září, říkám to dobře?

A proč mi to říkáte? Já se cítím velice mladě.

To je dobře, že se cítíte mladě, to já vám moc přeji, ale…

Některým je dvacet a jsou jak leklé ryby a někteří mají v osmdesáti energii na rozdávání.

To ano, jenomže vy se hrozně rozčilujete kvůli té vládě.

Nerozčiluji, já jsem úplně v pohodě. Já jenom tak mluvím.

Já se bojím, aby vám nepraskla žilka.

Ale vůbec, já jsem v pohodě. Ráno už nemusím začít pracovat tak brzy, takže i když vstanu v pět, mám čas si nejdřív zacvičit a pak teprve vyrazit do práce. A těším se, kolega má zítra svatbu, normálně si užívám život.

Ale ani tak nemáte typický den českého důchodce.

Nevím, co je typický den českého důchodce. Znám spoustu pracujících důchodců, kteří jako já mají to štěstí, že mají energii a jsou celkem zdraví. Ale je pravda, že v dnešní době to senioři snadné nemají, i když se jim zvyšuje důchod jako mně.

Na to jsem se teď chtěla zeptat…

Měl jsem 19, teď mám 21 tisíc.

Co děláte s těmi 21 tisíci?

Chodí mi to na účet, příjem poslance posílám samoživitelkám. Vy se smějete, ale tahle vláda není schopná dát těm samoživitelkám, které mají postižené děti, příspěvek na mobilitu. Dávají jim ostudných 500 korun. Nadace Agrofert vyhlásila program, kam se přihlásilo asi 1000 samoživitelek a dává jim 2000 korun měsíčně, protože ty ženy psaly: „Já už nemůžu jezdit s dítětem každý den do školy, protože to nedávám, protože nemám na benzín a další věci.“

Ta vládní arogance a neschopnost je neuvěřitelná. Na těch 5000 korun pro rodiny s dětmi maturovali víc jak měsíc a stejně na spousty rodin zapomněli. Je to banda amatérů, která stále něco slibuje, vysílá signály. Premiér Fiala je neviditelný, kabinet vůbec neřídí. Oni nevědí, co je to řídit.

Já jsem to řídil stylem: Ministr, úkol, termín. To vůbec neznají. Teď je krize, tak by měli makat. My jsme makali pořád, a to byl covid, neviditelný covid. A uprchlíci se registrují, ale oni nevědí vůbec, kdo sem přišel, kolik jich tady je, ani jaké měli na Ukrajině zaměstnání. Přijde, odejde, jestli mají děti, půjdou do školy, bydlí, nebydlí… Prostě peklo.

Babiš dostal penzi 19 tisíc: Stát většině nových důchodců přiznává podobnou částku

Senioři si zaslouží příplatek

Takže se zase rozčilujete.

Nerozčiluji se, já tak mluvím, já mám takovou energii zvlášť po ránu.

Dobře, tak to jsou samoživitelky, ale mě zajímají důchodci. Sám jste říkal, že vám zvýšili o 2000 důchod.

Jasně, ale o mě nejde, já jsem takový atypický důchodce.

Mají se důchodci teď dobře?

Za nás se měli líp než za stávající asociální vlády a lépe než za dobu, kdy vládla tato pětikoalice do roku 2013.

Vždyť inflace…

My jsme pro seniory navrhovali ještě mimořádný příspěvek 6000 korun prostě všem, což Fialova vláda nechce a pouze jim třikrát navýší důchod tak, jak musí podle zákona. Oni se tím chlubí, o vlastní vůli by to ale nikdy neudělali. Tato vláda byla vždycky proti navyšování důchodů. My jsme navyšovali důchody, a to nebyla taková krize.

Důchodci dostanou navýšeno, protože se vládě inflace utrhla ze řetězu, ale samozřejmě ty ceny explodují. Energie, nájem, potraviny, pohonné hmoty raketově rostou, takže i přes navýšení kvůli inflaci si reálně za důchody lidé koupí méně než před rokem. Proto říkáme, že by si senioři zasloužili jednorázový příplatek 6000 korun.

Teď začíná léto, přestáváme topit, takže jsme relativně v pohodě. Ale v září, v říjnu, až se zase trochu ochladí, tak budou brečet nejen samoživitelky a nižší třída, ale hlavně ti důchodci.

Co se bude dít až…

Proč se ptáte mě, já nejsem premiér.

Vy máte na všechno řešení, proč nezavoláte panu Fialovi…

Jasně, že mám řešení. Ježíš, však se se mnou nebaví.

… a neřeknete mu, co tedy má dělat?

Já jsem mu to říkal tisíckrát. Já jsem překvapen z pana premiéra, očekával jsem od něho, že se bude něco dělat, ale on je doma v podstatě neviditelný. Vláda je taková směska lidí, kteří dosáhli vrcholu své kariéry. Mají svých 250 tisíc měsíčně, mají auto s řidičem, ochranku, jídlo zdarma, plný servis na Úřadě vlády, což je dnes taková cestovní kancelář bez výsledku.

Já jsem naschvál svolával zasedání vlády ráno, abychom neutráceli za obědy. Když jsme měli jednobarevnou vládu, tak dokonce i v šest. Ke koaličnímu partnerovi jsem pak už byl milosrdný, tak jsme zasedali v osm ráno, nebo až odpoledne.

Budovu Úřadu vlády jsme připravili, bude tam už brzy nová zahrada, jejíž rekonstrukci jsme rozjeli, nová zasedačka pro vládu a pro novináře, jídelnu jsme pro zaměstnance nechali předělat. Je za námi spousty práce, kterou teď, když jsme v opozici, nikdo neocení. Ještě víc mě ale mrzí to zdravotnictví.

Já jsem vyjednal pro Českou republiku na programové období 2021 až 2027 celkem 978 miliard korun, z toho 50 miliard na zdravotnictví z čehož na projekt boje proti rakovině mělo jít 15 miliard korun. Z celkového balíku se svojí urputností jsem vyjednal 42 miliard navíc! Bohužel pan Válek s těmito důležitými projekty nechce pokračovat. Nepodporuje ani investiční projekty do zdravotnictví, což beru jako velké selhání této vlády.

To jste říkal.

Já jsem s projektem boje proti rakovině zabýval od roku 2020, protože ta nemoc je opravdu svinstvo, na kterou bohužel každý rok zemře 27 000 lidí. Bude to největší příčina úmrtí v Evropě do roku 2035. Zasadil jsem se o vydání skvělého prospektu týkajícího se prevence rakoviny a dnešní pětikoalice z toho samozřejmě hned udělala skandál, protože by to prý vyšlo před volbami. To dokazuje, že jim nejde o zdraví lidí, ale o politikaření za každou cenu.

Prostata muži, ženy a rakovina prsu, to se dá stoprocentně léčit, a my máme skvělé doktory. Chtěl jsem zmodernizovat nemocnice a postavit nejlepší onkologickou nemocnici a Válek tvrdí: „Babiš si chce postavit nějaký pomník.“ Jaký Babiš si chce stavět pomník? To není o Babišovi, já jsem to chtěl pro lidi, já si lékaře seženu. V Brně je skvělá onkologická nemocnice, takzvaný Žluťák, a tam jsme prosadili, že budou mít za miliardu pavilon prevence.

Termín a podmínky vyplacení: Poslanci ANO předložili návrh na příspěvek 6000 korun pro důchodce

Víčka mi visela přes oči

A jak je na tom vaše zdraví?

Moje zdraví je na tom dobře. Já jdu ještě na gastroskopii příští týden.

Takže máte konečně čas věnovat se svému tělu. Kromě cvičení jste si nechal tedy udělat víčka?

Ano, obě.

Proč?

Zhoršil se mi zrak. Ty víčka mi visela přes oči, bylo to nepříjemné.

A jinak všechno v pořádku, 68 letí lidé…

Neříkejte, kolik mi je, já to nepotřebuji slyšet. (smích)

Takže jinak vás zdravotně vůbec nic netrápí?

Netrápí mě nic.

To máte ale velké štěstí. A je to tím, že z vás spadla ta pracovní vytíženost a že teď už děláte jen to, co vás baví?

Stále pracuji, jsem jeden z nejaktivnějších poslanců v terénu, k nám chodí do Roudnice každé pondělí 50 lidí. A někteří jedou 4,5 hodin vlakem, to je neuvěřitelné a jsem za to velmi vděčný. Jsem rád, že mám zkrátka fanoušky, kteří mi věří.

Ale předtím jste neměl čas jezdit a povídat si s lidmi.

No ne, já jsem se v posledních měsících vrátil de facto do roku 2013, kdy jsem před sněmovními volbami objížděl poprvé republiku, a to samé jsem absolvoval i v roce 2017 poté, co mě Sobotka vyhodil z vlády.

Takže jste spokojený?

Ano, jsem rád. Můžu chodit za lidmi a můžu s nimi mluvit. Samozřejmě pětikoalici se to nelíbí, zkouší mě ve sněmovně, že nechodím na schůze… Přitom naposledy to mimořádné jednání svolali 2 dny před schůzi, kdy jsem již několik týdnů měl naplánovaný výjezd a program.

Proč bych tam chodil, když mají 108 hlasů? Válcují nás, oni se nás na nic neptají, oni s námi nemluví. Taková arogance tady nikdy dřív nebyla. Navíc stále vlastní neschopnost svádí na mě a naši vládu. Co by dělali bez Babiše? V každé větě to je: „Babišova vláda, Babiš, a tohle neudělal, a tohle udělal.“

Nevím, jestli budu kandidovat

Nechcete už úplně odejít z politiky?

To je dobrá otázka.

Věnovat se podnikání, tomu, co vás baví, důchodu nebo svojí ženě…

Já už jsem aktivní důchodce. Já budu celý život pracovat. A to, co jste říkala, to je takové dilema. Všichni moji voliči a fanoušci mi říkají, ať kandiduji na prezidenta, ale stále častěji říkají i to, abych byl opět premiérem. Sám ale stále nevím. Prezident není premiér, má úplně jiné kompetence. A otázka je, jak to bude s hnutím ANO.

A kdy odejdete z politiky?

Uvidíme. Buď budu kandidovat, nebo nebudu. Buď vyhraji, nebo nevyhraji. Opravdu ještě teď nevím, věřte mi.

Vaše žena si nepřeje, abyste kandidoval?

Mojí ženě, ani mojí rodině se nelíbí, že jsem šel do politiky. A mají pravdu v tom, že to bylo velmi náročné pro všechny. Na druhé straně to je těžké. Já myslím, že jsem tomu věnoval maximum, pracoval pro lidi, nezištně, nešel jsem tam kvůli sobě. Chtěl jsem rozbořit ten polistopadový kartel. A byl bych ten kartel porazil, nebýt covidu a tomu, jak řada novinářů, včetně těch veřejnoprávních, nekriticky obhajovala a někdy otevřeně fandila dnešní pětikoalici.

Polistopadový kartel je ale zase u moci, advokáti řídí ministry a tak dále. Vrátili jsme se nazpátek, do roku nevím jakého. To bylo ještě horší, když tam byl ten Tupolánek, to byl nejhorší premiér, který…

Topolánek!

Topolánek, pardon. Lobbista, který zastupuje zájmy přepravy Putinova plynu. Přes Slovensko. Chodí do televize komentovat dění v této zemi, ale měl by chodit kanály.

Stejně ale říkáte, že ta politika byla chyba.

No, chyba, ono je to složité. Ale ano, z hlediska firmy a mého života to lze chápat jako chybu. Na druhé straně mám za sebou jasné výsledky v Česku i v Evropě, vyhrál jsem osmery volby v řadě. Vše jsem to popsal ve svých knížkách.

Každopádně konečně bude léto, dovolená…

Pojedu na dovolenou.

Už můžete?

Snad ano. Jako premiéra mě v létě 2020 kritizovali, když jsem jel na dovolenou. I tam jsem byl v sedm ráno každý den napojený na štáb, který řešil covid. A ještě když jsem odcházel z vlády 17. prosince, v osm ráno jsme ještě řešili covid. Pětikoalice tvrdí, že vyřešili covid. Nevyřešili nic. Covid v podstatě skončil chvíli po našem odchodu a vyřešil se tím, že přišel omikron, který už díky bohu není tak nebezpečný. Takže oni nevyřešili vůbec nic. Ani inflaci. Nejsou schopni lidem pomoci. Je to peklo.

Abych si to shrnula: Dovolená bude, máte se líp, zhubnul jste, cvičíte, udělal jste si víčka, jste zdravý jako řípa, jste šťastný…

Jo.

Na prezidenta ještě nevíme, jestli budeme kandidovat, z politiky taky ještě nevíme, jestli odejdeme…

Už pomalu odcházím.

A důchodci se mají na prd.

Kdybychom byli ve vládě, tak bychom seniorům přidali víc než jen ze zákona. Fialova vláda říká, že na to nemá peníze, přitom ale vůbec neřeší příjmy. Zrušili EET. Vždyť díky Babišovi je v restauracích DPH na jídlo, nealko a točené pivo – zdravím všechny moje odpůrce – 10 procent. Bylo to 21 procent. My jsme snížili daně celkem o 504 miliard. My jsme plnili program pravice ve sněmovně a levice ve vládě. My jsme hnutím pro všechny, jsem o tom přesvědčen.

Mirek Topolánek: Od nové vlády čekám odklon od nechumelismu, odezdikezdismu a ponáspotopismu

Za mé vlády bylo dobře

Co vám za poslední dobu udělalo upřímnou radost?

Mám obrovskou radost, že syn úspěšně odmaturoval, dcera úspěšně skončila bakaláře a pokračuje v magisterských studiích. Syn se hlásí na vysokou, oba jsou moc šikovní, mám z nich radost a jsem na ně pyšný. A baví mě ten obytňák, výjezdy za lidmi. Baví mě, jak to média kritizují a řeší. Je to kampaň, není to kampaň? Samozřejmě, je to kampaň. Já jsem vždy dělal kampaň. Pokud tedy potkávání s lidmi je kampaň. Lidi chodí, mají zájem o knížky, fotíme se, bavíme se, co je trápí.

Co byste poradil českým důchodcům, kterým je zhruba jako vám a nemají tak aktivní život? A myslí si, že to všechno stojí za prd, protože je všechno drahé a nejradši by to už skončili…

Nejsem v pozici, abych někomu radil, ale kdybych byl premiérem, tak lidem pomůžu. Ta arogance vlády, když lidem říkají, že pokud nemáte dost peněz, tak si sežeňte ještě další práci… To jsou neuvěřitelné věci.

Počkejte, co byste poradil těm lidem, aby byli trošku šťastnější, i když ta vláda je na prd, jak říkáte?

Peníze jsou důležité, ale nemusí vždy znamenat štěstí. Pamatuju si na svoje dětství, jak jsme žili skromně. My jsme měli kuře jenom v neděli. Já jsem chtěl mít prso, máma to rozdělila, aby zůstal jenom hřbet s kousky masa, jen ten separát, a jinak jsme měli brambory na loupačku, chodili jsme na zahradu, pracovali jsme. Žili jsme skromně, neměli jsme peníze.

Takže myslíte, že bychom se měli vrátit ke kořenům?

Já myslím, že díky naší vládě se lidem dařilo dobře, měli na dovolené, na výlety. Je nesmysl, co tvrdí premiér Fiala, že jsme způsobili inflaci tím, že jsme lidem dali peníze. Fiala lidem nedal skoro nic a má trojnásobnou inflaci, co byla za naší vlády. Zaměstnanci mají o sedm procent vyšší čistý příjem. Vy jste taky zaměstnanec, ale neběžela jste do Kauflandu, kde byl jeden rohlík za 2,30, a teď tam stálo sto lidí a všichni ho chtěli, a nakonec tím pádem stál 100. To je blbost, není to poptávková inflace. Lidi nezpůsobili inflaci, to je dovezený problém. A tohle se vám snaží svou teorií namluvit. Takový blábol.

Ta inflace se nedá zvládnout, vláda má kvůli ní desítky miliard navíc, ale lidem nechce dát skoro nic. Přitom by jim měli pomoci hlavně s fakturou za elektřinu, plyn a teplo, dát dočasně na energie nulovou DPH a zrušit platby za obnovitelné zdroje. Zrušit 14 lejster při žádosti na doplatek na bydlení. Ale to lidé ve vládě nechápou.

Je tam extrémní levice, to jsou fanatičtí Piráti, je tam něco jako pravice, jeden chce euro, druhý nechce euro. Jedině je spojuje antibabiš. Nic jiného nemají. Zruší biosložku v pohonných hmotách, takže budeme brát víc ropy od Putina. Nezávislost energetická? Kdo to tady všechno rozprodal za hubičku? Banky, vodu, elektřinu, naše národní podniky? Kdo rozprodal uhlí, černé, hnědé, plyn? ODS a ČSSD. Opoziční smlouva, pamatujete? Všechno rozprodali, nic nám nepatří. Banky jsou pryč. A tito lidé tady vykládají něco? Polsko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko mají státní firmy na plyn, elektřinu, rafinérie, topí se v zisku. My nemáme nic. Všechno je pryč.

Takže se budeme mít špatně?

Nebudeme se mít špatně, snad tam tito zoufalci nebudou věčně. Přijde, doufám, zase nějaká kompetentní vláda s kompetentním premiérem a bude zase líp.

Ale oni tam budou dlouho. Ta nenávist k Babišovi je spojuje. Někteří jsou úplně nemocní bojem proti Babišovi, třeba ten psychopat Pirát Michálek.

Něco pozitivního na závěr?

Pozitivní je, že doufám, že lidi konečně uvidí rozdíl mezi naší vládou a tímhle zoufalým pětislepencem, že hnutí ANO zase uspěje ve volbách a že zase bude líp. Já si to přeji, ale, samozřejmě, to už není o mně. Mně těch deset let života v politice asi stačilo.

Pokud by hnutí ANO opět uspělo v dalších volbách, tak vy už ho nepovedete?

Já už nebudu kandidovat do Sněmovny.

Vy budete prezidentem…

Nevím, jestli budu prezidentem. Mě by to samozřejmě bavilo. Když se podíváte do knížky Sdílejte, než to zakážou, tak jsem se potkal s většinou prezidentů této planety. A s mojí paní jsme naší zemi nedělali ostudu. Reprezentovali jsme, moje paní reprezentovala skvěle, byla na prvních stránkách britských časopisů, mluví dobře anglicky, někteří prezidenti ji měli strašně rádi.

A bavila mě Evropská rada, kde jsem bojoval za naší zemi a rád jsem blokoval celou EU, abych dostal pro Českou republiku těch 42 miliard navíc. Naše vláda byla menšinová, ale přes všechny výhrady ke koaličnímu partnerovi fungovala celkem dobře…

A důchodci se za ní měli lépe.

Samozřejmě. Za Babiše bylo všem líp.

Pane Babiši, děkuji za rozhovor.

Foto: Petr Horník/Právo/Profimedia

Více k tématu