Alena Schillerová: Senioři nemají škemrat o dávky. A zdanění důchodů rozhodně odmítám
Současná inflace je znepokojivá a vláda dělá jen málo, aby finančně pomohla důchodcům. Je o tom přesvědčená bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „Stát má zajistit, aby senioři důstojně žili ze své penze, a ne aby stáli fronty na úřadech práce se štosem složitých formulářů a škemrali o dávku,“ řekla v rozhovoru pro České důchody.
Paní Schillerová, lednová inflace dosáhla téměř 9,9 %, co si o tom myslíte? Jak velké zdražování ještě mohou české domácnosti unést a kdy se podle vás zdražování zpomalí?
Lednová inflace je znepokojivá. Já jsem na tento problém upozorňovala současnou vládu dlouhodobě. Hlavní důvod vzestupu cen je z dat Českého statistického úřadu zřejmý, je jím nárůst ceny elektřiny a zemního plynu. Co nám současná vládní koalice nechce přiznat, je fakt, že tento nárůst je způsoben návratem 21% DPH u elektřiny a zemního plynu, které naše vláda odpustila pro listopad a prosinec 2021.
Díky tomuto našemu pardonu prosincové ceny elektřiny poklesly o 15 % a ceny plynu o 7,9 %. V lednu, protože vláda Petra Fialy odmítá téma cen energií vůbec řešit, došlo naopak k jejich skoku směrem vzhůru, a to u elektřiny o 18,8 % a u zemního plynu dokonce o 21,5 %.
Meziměsíční inflace od července 2021 dosáhla 7,9 %, definitivně se tak potvrdila mimořádná valorizace důchodů, která proběhne v červnu. Myslíte, že bude důchodcům stačit, nebo by měla vláda zvýšit důchody ještě více?
Mimořádná valorizace důchodů při rostoucí inflaci vyplývá ze zákona o důchodovém pojištění. To je zákonná povinnost této vlády. Už teď je jasné, že toto navýšení inflaci nepokryje. Naše vláda přidávala důchodcům nad rámec valorizace, nechápu, proč ministr financí Stanjura k tomu nepoužije dodatečné inflační příjmy státního rozpočtu ve výši více než 60 miliard korun.
Naše vláda také nabídla rozumné celospolečenské řešení rekordního nárůstu cen energií již minulý rok. Schválili jsme návrh novely zákona o DPH, která by dodávky elektřiny a plynu osvobodila o výši DPH v období celého roku 2022, za tímto návrhem si stojím. Tímto krokem bychom dočasně snížili cenu energie a plynu pro všechny.
Současná vláda jen na DPH vybere díky inflaci podle aktuální predikce Ministerstva financí ČR až o 18 miliard korun více pouze pro tento rok. Vláda Petra Fialy však pro občany v boji s inflací nedělá vůbec nic.
Pomoc je nedostatečná
Ministr Marian Jurečka chudší domácnosti a seniory vyzývá, že pokud jim chybí peníze na energie a bydlení, mají si požádat o příspěvek na bydlení na úřadu práce. Zatím tak učinilo jen 17 tisíc lidí. Co si o tom myslíte? A je podle vás tato žádost dostatečně srozumitelná a jednoduchá?
Nic proti tomuto návrhu, ale předkládaná pomoc současného kabinetu je nedostatečná, pomáhá malému počtu lidí a je administrativně komplikovaná. Systém státní sociální podpory nemá být plošným řešením, které má zmírnit problémy velké části obyvatelstva, tak jak to definuje kolega Jurečka.
Účelem státní sociální podpory je zabezpečit návrat nezaměstnaných do pracovního procesu. Myslím, že se shodneme, že u důchodců už návrat do pracovního procesu nelze očekávat, a proto mi přijde podivné požadovat u značné části seniorské generace, aby žádali o dávky státní sociální podpory. Stát má zajistit, aby senioři důstojně žili ze své penze, a ne aby stáli fronty na úřadech práce se štosem složitých formulářů a škemrali o dávku.
Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství a naposledy také minulý týden před poslanci řekl, že by vláda měla zrušit daňové výjimky. Mezi ty však patří i důchody. Jako ministryně financí jste o tom s prezidentem při debatách o rozpočtu určitě hovořila, co si o jeho návrhu myslíte? A je podle vás reálné, aby se všechny důchody danily?
Z rozhovorů s panem prezidentem vždy vyplynulo, alespoň já jsem to tak pochopila, že pan prezident Zeman je za „maximum možného“. Osobně souhlasím, že máme jít cestou odstraňování daňových výjimek, ale zdanění důchodů rozhodně odmítám.
Foto: Se souhlasem Aleny Schillerové