Kalkulačka mimořádné valorizace: Spočítejte si, o kolik se vám v červnu zvýší důchod

Připravili jsme finální kalkulačku, ve které si můžete spočítat, jak vysoká bude mimořádná valorizace vašeho důchodu. Ministr Marian Jurečka již stanovil parametry valorizace a vláda nyní musí schválit příslušné nařízení. Doplatek za valorizaci tentokrát nebude.

Foto: Adobe Stock
Seniorka přemýšlí o důchodu. (ilustrační foto)

UPOZORNĚNÍ: ČLÁNEK SE VZTAHUJE K JIŽ PROBĚHLÉ MIMOŘÁDNÉ VALORIZACI V ČERVNU 2022.

V červnu se všechny typy důchodů budou mimořádně valorizovat, protože inflace překonala úroveň 5 %. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) provádí valorizaci automaticky a není nutné o ni žádat.

Ministr práce a sociálních věcí zároveň uvedl, že každý důchodce obdrží informace o jeho budoucí valorizaci. „Všichni, kterých se zvýšení týká, dostanou oznámení o konkrétním zvýšení jejich důchodu ještě v březnu, aby se co nejdříve dozvěděli, s čím mohou počítat. První zvýšené důchody se budou vyplácet v letošním červnu,“ konstatoval Marian Jurečka.

Počítá se meziměsíční inflace

Ministerstvo již připravilo návrh nařízení, které nyní musí schválit vláda. Nařízení stanovuje, že se procentní výměra (zásluhová část) důchodu zvýší o 8,2 %. Právě o tolik se v Česku zvýšily ceny od července 2022.

Část důchodců byla při oznámení výše valorizace nemile překvapena, protože ve stejný den Český statistický úřad zveřejnil také údaj o meziroční inflaci, která činí 9,9 %. A proto si mysleli, že právě o tuto míru se budou zvyšovat důchody.

Meziroční inflace 9,9 % ale ukazuje, o kolik se ceny zvýšily mezi lednem 2021 a lednem 2022, a tento parametr nemá na mimořádnou valorizaci vliv. Vychází se výhradně z inflace od července 2021 do ledna 2022, právě proto je konečná míra valorizace nižší. Inflace za první polovinu loňského roku se již promítla do řádné valorizace, která proběhla minulý měsíc.

Výpočet zvýšení důchodu

Abyste si mohli spočítat, o kolik se váš důchod v červnu zvýší, připravili jsme pro vás kalkulačku mimořádné valorizace. Zadejte váš aktuální důchod a obratem zjistíte, jak vysoké vaše navýšení bude.

KALKULAČKA – Spočítejte si mimořádnou valorizaci 2022

Vzhledem k prostému procentnímu navyšování zásluhové části lze čekat výraznější rozdíly mezi nízkými a vyššími důchody, než je tomu u řádné valorizace, kdy se zvyšuje také základní výměra. Takže zatímco důchod ve výši 20 000 korun se v červnu zvýší o 1 321 korun, důchod 10 000 korun bude navýšen pouze o 501 korun.

Doplatek tentokrát nebude

Mimořádné valorizace se netýká nový doplatek, který důchodci poprvé dostali právě u lednové valorizace. Jde o doplatek za část valorizace od 1. dne v měsíci do dne výplaty důchodu, a jeho cílem je, aby měli všichni důchodci valorizaci od stejného dne.

Při přípravě zákona politici stanovili řádnou valorizaci od 1. dne, ale totéž neprovedli u mimořádné valorizace, která je ošetřena v jiném odstavci zákona. Takže důchodci tentokrát žádný doplatek nedostanou a důchody se zvýší vždy ke dni výplaty důchodu. Zda jde o záměr, nebo opomenutí, není jasné.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu