Máte prázdná místa v důchodovém výpisu IOLDP? Co dělat a kdy je to normální

Nechali jste si zaslat bezplatný informativní výpis důchodového pojištění a nečekaně jste v něm našli prázdná místa? Pokud jde o děti nebo vojnu, nemusí jít o chybu, protože tyto situace úředníci zpravidla neevidují. V případě práce ale zpozorněte.

Zdroj: Adobe Stock
Češi si kontrolují informace o důchodech. (ilustrační foto)

Informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), občas označovaný jako důchodový výpis nebo přehled, je skvělým pomocníkem, díky kterému můžete s předstihem zjistit, co o vás stát eviduje pro potřeby důchodu. Každý o něj může jednou ročně zadarmo požádat u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), tiskopis k této žádosti si můžete stáhnout na jejím webu.

Výpis IOLDP obsahuje přehled evidovaných dob důchodového pojištění a také výdělky z jednotlivých let. Na základě těchto údajů se vám v budoucnu spočítá starobní důchod, platí totiž, že čím více let pojištění a čím vyšší výdělky máte, tím vyšší bude váš důchod.

Mnoho lidí ale při procházení výpisu narazí na prázdná místa. Zjistit se to dá snadno, protože výpis obsahuje údaje za každý jednotlivý rok a vše je chronologicky seřazeno.

Co tedy dělat v případě, kdy některé roky úplně chybí?

Některá období ČSSZ neeviduje

Je důležité si uvědomit, že některé životní okolnosti ČSSZ vůbec neeviduje, a proto je ve svém výpisu nenajdete, i když se do důchodu počítají. Jde o některé typické situace, které následně musíte při žádosti o důchod doložit:

  • Péče o dítě do 4 let věku (doložíte rodný list nebo jiný doklad o vztahu k dítěti, případně stačí čestné prohlášení)
  • Péče o nemocné (doložíte rozhodnutí okresní správy sociálního zabezpečení)
  • Vojenská služba (doložíte vojenskou knížku nebo potvrzení příslušné vojenské správy)
  • Civilní služba (doložíte potvrzení ministerstva práce a sociálních věcí)
  • Doba studia (doložíte diplom, studijní výkaz, vysvědčení, výuční list nebo jiné dokumenty)

Nezaměstnanost: Jak ovlivňuje důchod a kdy ho může zvýšit

Chybějící práce

Chybí-li vám ve výpisu některá práce a zároveň jste si jisti, že jste v této době pracovali, je možné, že se vám z nějakého důvodu nezapočítala. Buď jste vydělávali málo peněz a neodvádělo se důchodové pojištění, nebo se informace jednoduše ztratily, což se třeba v 90. letech klidně mohlo stát.

Pokud se vás to týká, dohledejte si k takové práci jakékoli dokumenty, které by ji potvrzovaly (výplatní pásky, pracovní smlouvy, zápočtové listy, legitimace ROH a jiné). Tuto situaci byste měli řešit co nejdříve, klidně několik let před důchodem. V krajním případě totiž jako důkaz, že jste pracovali, může posloužit svědectví od vašich tehdejších spolupracovníků. A jak víme, stáří a nemoci jsou nevyzpytatelné.

Ve výpisu zpravidla chybí také práce v zahraničí, včetně práce na Slovensku před rokem 1993. Taková skutečnost se pak vždy uvádí v žádosti o důchod a úřednici ČSSZ si od jednotlivých zemí sami vyžádají potvrzení o vaší práci.

Odpracované roky: Přehled, co všechno se počítá do důchodu

Chybějící výdělky

Méně často (ale vyloučeno to není) se stane, že vám ve výpisu chybí výdělky. Obecně platí, že pokud jste pracovali, měli byste mít vyplněno číslo ve sloupci VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD. A pokud vám chybí, měli byste se obrátit na úředníky ČSSZ a situaci s nimi konzultovat, abyste věděli, jak postupovat.

Portál České důchody nedávno řešil situaci 55letého muže, který pracoval v chemickém závodě v Ostravě. V 90. letech mu ale chyběly na některých řádcích výdělky, přestože práce evidována byla. Jak se později ukázalo, problém byl v tom, že v roce 1997 došlo v oblasti k rozsáhlým záplavám a některé dokumenty a záznamy se ztratily či zničily. ČSSZ má pohromu evidovanou, takže se toto období bude počítat jako vyloučená doba. To znamená, že se kvůli chybějícím výdělkům nebude snižovat budoucí důchod.

Více k tématu