Chybějící údaje o dětech v důchodové evidenci: Jak vše doložit

Některým lidem v evidenci důchodového pojištění chybí informace o výchově dětí. V článku radíme, jak vše doložit, aby se děti při výpočtu důchodu zohlednily.

Foto: Adobe Stock
Výchova a péče o dítě znamenají něco jiného. (ilustrační foto)

Pravidla pro zohledňování dětí do důchodu se postupně mění a komplikují a část budoucích důchodců nemá jasno, co a jak se počítá. V některých případech také starost o děti v důchodové evidenci chybí a při žádosti i důchod je nutné potřebné údaje doložit. Není ale třeba mít obavy, není to složité.

Problematika dětí je z pohledu zákona nahlížena několika úhly, přičemž pro muže a ženy platí rozdílná pravidla. I samotné odborné pojmy působí trochu nejasně, protože výchova dítěte neznamená totéž co péče o dítě. A různě se hodnotí také věky dětí.

  • Péče o dítě – Základem je péče o dítě, která představuje období od narození do dosažení 4 let věku dítěte, ve kterém se o dítě stará matka nebo otec. (V případě nemocných dětí je zohledňována i delší doba péče.) Tato doba se započítává do důchodu jako náhradní doba, zvyšuje se tedy počet let důchodového pojištění. Pro ženy platí zohledňování péče neomezeně, v případě mužů je možné děti zohlednit až u péče po roce 1996.
  • Výchova – Výchova dítěte není totéž co péče a má také jiný dopad na důchod. V případě žen narozených před rokem 1971 může výchova snižovat důchodový věk (u mužů nárok na snížení není). Výchova také zakládá nárok na výchovné k důchodu, což platí pro ženy i muže – nárok má ale pouze jedna osoba, která se o dítě starala nejdéle.

Před žádostí o důchod je dobré si v důchodové evidenci zkontrolovat, jestli Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) údaje o dětech eviduje. Můžete si nechat například zaslat informativní výpis nebo nahlédnout do evidence elektronicky, oba postupy jsou popsány v tomto článku.

Pokud jste o dítě pečovali v 80. letech nebo v první polovině 90. let, budete mít pravděpodobně péči evidovanou jako Zaměstnání. A že jde o péči, pak naznačují chybějící výdělky a údaje ve sloupci VYL.DOBA. Péče je totiž vyloučenou dobou.

Takto může být evidována péče o dítě.Foto: České důchody

Péče o dítě po roce 1996 by měla být v evidenci uvedena jako ND – doba péče. To platí nejen pro standardní péči do 4 let, ale i pro péči o starší nemocné dítě.

PODMÍNKY VÝCHOVY

Podmínka výchovy je splněna při těchto situacích (stačí splnit jednu):

  • Je nutné o dítě pečovat alespoň 10 let před dosažením jeho zletilosti.
  • Pokud se osoba ujme péče o dítě až poté, co dosáhlo 8 let, musí o něj pečovat alespoň 5 let a nesmí péči přerušit až do jeho zletilosti.
  • Když dítě zemře do 5 let věku, je podmínka splněna, pokud o něj osoba pečovala od narození do smrti. (Od roku 2023 platí zpřísnění výchovy dítěte, které zemřelo v nízkém věku. Dříve stačilo, aby se dožilo alespoň 6 měsíců.)

Tiskopisy pro čestná prohlášení

V některých případech bohužel údaje o péči nebo výchově chybí. Stát ví, že máte děti a že jste se o ně starali, ale obvykle netuší, jak tuto skutečnost zohlednit při výpočtu důchodu. Ať už jste muž či žena, připravte se na to, že při žádosti o důchod budete muset o „započítání“ dětí žádat a případně něco doložit. Nemějte však obavy, se započítáváním dětí nebývají problémy. Je ale dobré si to hlídat.

ČSSZ nabízí speciální tiskopisy pro čestné prohlášení o dětech, případně návrhy na započítání péče o dítě a pro získání výchovného:

  • Chybí-li vám v evidenci údaje o péči o dítě do 4 let, dokládá se čestné prohlášení. Na webu ČSSZ jsou k dispozici tiskopisy pro vlastní i nevlastní dítě. Je také možné prohlášení vyplnit a poslat elektronicky (pro přihlášení a ověření můžete využít datovou schránku nebo bankovní identitu). Toto platí pro péči, která skončila před červencem 2007.
  • Pokud vaše péče o dítě skončila v červenci 2007 a později, musíte využít jiný tiskopis. Toto platí pro muže i ženy.
  • V případě péče o závislé nebo dlouhodobě nemocné dítě se pomocí podává návrh na zahájení řízení o uznání péče.
  • O výchovné se vždy žádá až při žádosti o důchod. Musíte k tomu předložit samostatný tiskopis, k dispozici je pro vlastní i nevlastní dítě.

Odchod do důchodu: Návod a užitečné rady, jak se připravit

Doklady, které se mohou hodit

Většinu údajů o dětech úředníci získají ze základních registrů a mělo by stačit vyplněné a podepsané čestné prohlášení (odkazy na tiskopisy jsou uvedeny výše), které dodáte při žádosti o důchod.

Buďte však připraveni na případné komplikace, abyste mohli doložit některé doklady, které potvrzují váš vztah k dítěti, zvláště pokud jste pečovali o nevlastní dítě. To se může hodit i v případě, kdy vznikne spor o nárok na výchovné.

Může jít o tyto doklady: rodný list (originál nebo ověřená kopie), výpis z matriky, doklad o osvojení nebo svěření do náhradní péče, soudní rozhodnutí o svěření do výchovy.

TIP: S kontrolou a doplněním vaší důchodové evidence před žádostí o důchod vám pomůže také příručka Do důchodu bez nemilých překvapení, kterou napsal autor článku a odborník na důchody David Budai.

Více k tématu