Blíží se červnová mimořádná valorizace důchodů: Vše důležité, co potřebujete vědět

Už za dva týdny začne Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet důchody navýšené o první letošní mimořádnou valorizaci. Připravili jsme přehled důležitých informací a odpovědi na nejčastější otázky, zvláště v souvislosti s nedávno oznámenou další valorizací, která proběhne v září.

Foto: Adobe Stock
Seniorka přemýšlí o důchodu. (ilustrační foto)

Ministr Marian Jurečka oznámil, že už v září proběhne druhá mimořádná valorizace důchodů, celkově tedy již třetí v tomto roce. Během příštího měsíce se ale začne vyplácet teprve červnová mimořádná valorizace, která byla oznámena už v únoru.

Zvýšení důchodů proběhne s červnovou výplatou a bude již trvalé, stejně jako v případě pravidelné lednové valorizace. Podle schváleného nařízení vlády se zvýší procentní výměra (zásluhová část) důchodu o 8,2 %. Právě o tolik se v Česku zvýšily ceny v období od července 2021 do ledna 2022.

Všem důchodcům již mělo být doručeno speciální oznámení o valorizaci, které odeslala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V něm se každý důchodce dozví, o kolik přesně se důchod zvýší a jak vysoký bude jeho nový důchod.

Pokud vám oznámení nedorazilo, můžete se obrátit na ČSSZ například prostřednictvím call centra na čísle 800 050 248, případně se můžete osobně informovat na vaší okresní pobočce. Přesnou výši vaší valorizace si můžete spočítat také v naší kalkulačce. Stačí zadat váš aktuální důchod a dozvíte se, kolik budete pobírat od června.

Zvýší se všechny důchody

Mimořádná valorizace se týká všech 3,5 milionů důchodů, tedy starobních (řádných i předčasných), vdovských, vdoveckých, sirotčích i invalidních. O zvýšení není nutné žádat a proběhne zcela automaticky. Důležité je zmínit, že tato valorizace se týká všech důchodů přiznaných v roce 2022, tedy i těch, které budou přiznány po termínu valorizace.

Je to rozdíl oproti řádné lednové valorizaci, kdy se zvyšují pouze již dříve přiznané důchody. Zde je proto srozumitelný přehled toho, kdo nárok na červnovou valorizaci získá:

  1. Pokud je důchod již přiznaný do konce května 2022, bude valorizovaný v červnové splátce důchodů.
  2. Pokud bude důchod přiznaný během června 2022 nebo kdykoliv později až do konce roku 2022, bude valorizovaný automaticky ihned po přiznání. Nejprve dojde k přiznání důchodu a určení jeho výše, a poté se tento důchod valorizuje.
  3. Pokud bude důchod přiznaný až v roce 2023, červnová mimořádná valorizace se ho netýká.

Klíčové je v tomto ohledu datum, ke kterému je nový důchod přiznán, a to nezávisle na datu podání žádosti. K valorizaci vždy dojde i zpětně k datu přiznání, takže pokud například budete mít datum přiznání k 1. červnu 2022, ale rozhodnutí o přiznání důchodu vám dojde až 1. července, samozřejmě budete mít nárok na valorizaci už od září. (Pro doplnění je také nutné zmínit, že na důchody přiznané v roce 2022 se již nevztahuje řádná valorizace, které proběhla v lednu.)

Tentokrát bez doplatku

Součástí mimořádné valorizace není nový doplatek, který důchodci poprvé dostali u lednové valorizace. Jde o doplatek za část valorizace od 1. dne v měsíci do dne výplaty důchodu. Jeho cílem je, aby měli všichni důchodci valorizaci od stejného dne. Důvody, proč v červnu důchodci doplatek nedostanou, jsme podrobně popsali v tomto článku.

Jiří Paroubek: Valorizace je zpožděná, senioři by měli dostat malý 13. důchod

Časté otázky k mimořádné valorizaci

Vzhledem k tomu, že před pár dny byla zároveň oznámena další mimořádná valorizace, která proběhne v září, mohou vznikat různé nejasnosti. Připravili jsme proto odpovědi na nejčastější otázky, které se týkají červnové i zářijové valorizace důchodů.

Proč se v červnu nezvýší důchody všem stejně?

Mimořádná valorizace se řídí pravidly v zákoně, který říká, že se zvyšuje pouze procentní výměra o míru inflace. Nedochází k navýšení základní výměry, která je pro všechny důchodce stejná. Současná vláda také nerozhodla o dodatečném zvýšení procentní výměry ve stejné výši pro všechny, jako tomu bylo v případě předchozí vlády. To znamená, že vyšší důchody se navýší více, například senior s důchodem 10 000 korun získá navíc 501 korun, senior s důchodem 20 000 korun 1 321 korun navíc.

Zvýší se také důchody bývalým vojákům, hasičům nebo policistům?

Ano, zvyšují se i tyto důchody, které se vyplácejí z rozpočtu ministerstva obrany (pro příslušníky armády) nebo ministerstva vnitra (pro příslušníky policie, hasičů a dalších bezpečnostních složek). Jde o samostatné důchodové systémy, které se řídí jejich pravidly.

Zvýší se také nové důchody přiznané po termínu červnové valorizace?

Ano, zvýší se všechny důchody, o které požádáte a budou vám přiznány v roce 2022. Všechny tyto důchody se zvýší nyní v červnu i v září při druhé mimořádné valorizaci.

V červnu se mi zvýší důchod jen o 300 korun. Chystá vláda nějaký příspěvek důchodcům?

Nikoliv, vláda v současné době neuvažuje o jiném příspěvku pro důchodce. S plánem na jednorázový příspěvek 6 000 korun přišlo hnutí ANO, ale jeho politici zatím žádný konkrétní legislativní návrh nepředložili. Zatím tedy s žádným dalším příspěvkem nelze počítat.

Vyplatí se mi uspíšit odchod do důchodu, když v roce 2022 proběhnou dvě mimořádné valorizace?

To, jestli bude výhodnější odejít do důchodu v roce 2022, nebo až v roce 2023, zatím nelze přesně říct. Bude záležet na nových důchodových koeficientech, které budou k dispozici až během září. Poté bude možné přesně říci, co bude výhodnější. Zatím to spíše vypadá, že výhodnější bude zvolit pro odchod do důchodu rok 2022, ale jde o velmi předběžný odhad.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu