Jiří Paroubek: Valorizace je zpožděná, senioři by měli dostat malý 13. důchod

Každá valorizace důchodů je uskutečňovaná se zpožděním, a proto by měli důchodci dostávat kompenzaci ve výši pěti až sedmi tisíc korun ve dvou splátkách. Je o tom přesvědčen bývalý premiér Jiří Paroubek, který v rozhovoru pro České důchody komentoval současné zdražování i kroky vlády. Uvedl také, že příprava důchodové reformy ho zatím nechává klidným.

Foto: České důchody
Bývalý premiér Jiří Paroubek.

Pane Paroubku, jak vnímáte současné zdražování? A dělá vláda dostatek, aby pomohla chudším důchodcům? Opakovaně vyzývá, ať si lidé podávají žádosti o příspěvky na bydlení, ale stačí to?

Velkou část viny na zdražování nese růst cen komodit na světových trzích, a to jak v oblasti energetických surovin, průmyslových kovů, tak i zemědělských produktů. Je to jev dlouhodobý, trvající prakticky od počátku pandemie a nyní zesílený konfliktem na Ukrajině.

Bohužel česká vláda nedělá nic významného pro to, aby pomohla občanům zvládat situaci, která se zdražováním prakticky všeho zboží a služeb nově vyvinula. Ceny potravin vzrůstají o více než 20 procent a ceny pohonných hmot o desítky procent. Rychlý růst meziročně v desítkách procent zaznamenávají také ceny tepla, elektrické energie a plynu.

Nechápu, proč vláda nepřistoupí například ke snížení spotřebních daní u pohonných hmot a snížení DPH u energií. To by ulevilo všem, ale zejména těm našim příjmově nejslabším spoluobčanům.

Důchodce letos čeká zřejmě třetí valorizace důchodů na podzim, právě kvůli inflaci. Bude to dostatečné? A jak vnímáte návrhy Andreje Babiše na příspěvek 6000 Kč pro všechny důchodce?

Každá valorizace důchodů, která je prováděna, je uskutečňována vlastně se zpožděním. A toto zpoždění by mohlo být kompenzováno důchodcům například „malým 13. důchodem“ ve výši přibližně 5000 či 7000 korun vyplaceným ve dvou pololetních splátkách.

Složité formuláře pro dědečky a babičky

Jak doposud hodnotíte práci ministra Mariana Jurečky?

Ministr Jurečka zvolil ke své politické činnosti ministerstvo, které mu zajistí slušný osobní PR, ale bohužel o jeho chodu a problematice ví jen málo. Vláda, včetně Jurečky, se zuřivě bránila plošnému poskytování kompenzací našim spoluobčanům za růst cen energií a pohonných hmot formou snižování jejich daňové zátěže. (Krátce po dokončení tohoto rozhovoru oznámila vláda plošný příspěvek pro rodiny s dětmi ve výši 5000 korun, podmínkou bude roční příjem nejvýše 1 milion korun, pozn. red.)

A tak dědečkové a babičky s nízkými příjmy a matky samoživitelky musí vyplňovat složité dotazníky, aby získali navýšení příspěvku na bydlení, který by jim pomohl zčásti kompenzovat navýšené životní náklady.

Zaznamenal jsem zprávu, že možnosti „solidárního příspěvku“ využilo pouhopouhých 20 tisíc našich spoluobčanů. To je přímo fiasko ministra Jurečky, neboť těch potřebných jsou statisíce. Je ale smutné, že v mainstreamových médiích se neozývá žádná kritika na jeho adresu. Ministr, jenž projevil kolosální neschopnost, jistě bude pochválen ministrem financí za skrblictví, ale důchodcům a dalším potřebným mnoho nepomohl. Prostě pan ministr dělá něco, na co nestačí.

Zdražování dopadá i na důchodce, někteří už žádají o potravinovou pomoc

Výkřiky k reformě mě neznepokojují

Co říkáte na Jurečkovy vize ohledně důchodové reformy? Chce například více oceňovat rodiče více dětí, zavést minimální důchod kolem 10 tisíc, podpořit pracující důchodce a má řadu dalších návrhů. Myslíte si, že připraví dobrou důchodovou reformu?

Uvidíme, až bude něco na papíře. Jednotlivé výkřiky, týkající se přípravy důchodové reformy, mě zatím neznepokojují a ani nezajímají. Pokud k reformě bude vláda přistupovat jako k jiným věcem, tak se žádné reformy penzí nedočkáme. A možná, že to tak bude lepší.

Mohl by důchodovou reformu pomoci řešit příchod Ukrajinců, pokud se zapojí do pracovního režimu? Může tato migrace případně Česku pomoci jinak?

Ukrajinci, kteří zde pracovali již před válkou na Ukrajině zejména ve stavebnictví, vytvářeli solidní hodnoty. Ale z Ukrajiny k nám teď vesměs přišly maminky a babičky s dětmi, u nichž velká perspektiva masového pracovního zapojení asi nebude. Výsledkem budou hlavně přeplněné školy a školky.

Ke každému zaměstnání, snad s výjimkou pomocných prací, je potřeba solidní znalost domácího, českého, jazyka. Vláda by měla udělat kurzy češtiny, jak zejména pro děti z těch rodin, které tu chtějí dlouhodobě zůstat, ale také u těch dospělých, kteří zde chtějí dlouhodobě pracovat. Bez dobré znalosti jazyka nemůže nově příchozí do země dostat zaměstnání na úrovni své kvalifikace.

Proč trápit třeba děti z Ukrajiny tím, že je zařadíme do normálních tříd škol s českými dětmi? Vždyť nemohou rozumět tomu, o čem se při vyučování mluví. Mnohem cennější by byly jazykové kurzy, znovu opakuji zejména u těch, jejichž rodiny zde chtějí setrvat.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu