Budoucí důchod a co dělat: Rady pro úplné začátečníky a neznalé

Když se vám blíží odchod do důchodu, je dobré začít s přípravou dopředu. Zkontrolujte si důchodový věk, evidenci dob pojištění a naplánujte si žádost. Článek přináší základní informace pro ty, kteří se o svůj důchod zatím tolik nezajímali.

Foto: Adobe Stock
Budoucí důchodce v práci. (ilustrační foto)

Nedávno jsem měl přednášku pro budoucí důchodce v Olomouci a dorazila tam paní, která o problematice důchodů nevěděla téměř nic. Nevěděla ani to, jak si spočítat svůj důchodový věk nebo co je pro budoucí důchod důležité. Některá konkrétní doporučení ohledně načasování důchodu, kontrole důchodových dob nebo finanční návratnosti pro ni nebyla moc srozumitelná, protože jí chyběly úplně základní informace.

Uvědomil jsem si, že někteří lidé se důchodem doposud nezabývali a nemají představu o tom, jak vše funguje a co je potřeba při odchodu do důchodu. Možná zatím neměli dost času se problematikou zabývat nebo to odkládali. V tomto článku se tedy zaměřím na úplné základy.

Pokud se v základech orientujete, můžete rovnou pokračovat na článek pro pokročilejší budoucí důchodce.

Co je důležité vědět o důchodu

Na starobní důchod nemá nikdo nárok bezpodmínečně a stát ho ani automaticky nepřiznává, vždy o něj musíte aktivně požádat, a to buď osobně nebo přes internet.

Vždy je nutné splnit dvě základní podmínky, aby vám byl důchod přiznán:

  • Musíte dosáhnout důchodového věku – Liší se podle roku narození a u žen narozených před rokem 1972 se může snižovat za vychované děti. Například pokud jste muž narozený v roce 1964, máte důchodový věk stanovený na 64 let a 10 měsíců. Váš důchodový věk si můžete spočítat například v naší kalkulačce. Pokud se vám výpočet nedaří, sdělí vám důchodový věk také na kterékoliv pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo na bezplatné infolince ČSSZ (číslo je 800 050 248).
  • Musíte získat minimální doby důchodového pojištění – Konkrétně jde o 35 let pojištění. Jde o doby, kdy jste pracovali a z vašich výdělků se odvádělo sociální pojištění. Nebo jde o doby, které stát považuje za užitečné a hodnotí je i bez práce a výdělků, patří tady například péče o dítě nebo vojna. Co vše a v jaké míře se jako doba pojištění do důchodu počítá, vysvětluje tento článek.

Výše uvedená pravidla platí pro řádný důchod. V případě potřeby nebo zájmu můžete požádat také o předčasný důchod. Jde o důchod, který začnete pobírat dříve, ale za cenu toho, že vám bude důchod doživotně finančně krácen.

Předčasný důchod má následující pravidla:

  • Musíte dosáhnout alespoň věku, který je o 3 roky nižší než váš důchodový věk – Pokud například důchodového věku dosáhnete v 64 letech a 10 měsících, můžete o předčasný důchod požádat v 61 letech a 10 měsících. Pokud vám řádný důchodový věk vychází na 15. prosince 2028, můžete předčasný důchod získat od 5. prosince 2025. Pro rychlou orientaci si můžete věk pro předčasný důchod spočítat v této kalkulačce, případně vám opět poradí na ČSSZ.
  • Musíte získat minimálně 40 let důchodového pojištění – V tomto případě jde o stejné doby jako u řádného důchodu, jen namísto 35 let jich musíte mít o 5 let více.

Je důležité si uvědomit, že pokud jednou požádáte o předčasný důchod a ten vám bude přiznán, už nikdy nebudete mít nárok na řádný důchod. Při pobírání předčasného důchodu také můžete jen velmi omezeně pracovat, maximální výdělky jsou omezené, a to až do dosažení důchodového věku. Pokud vás předčasný důchod více zajímá, můžete si ho nastudovat v tomto článku. (Pozor: předčasný důchod je něco jiného než předdůchod.)

Výpočet důchodu v roce 2025: Doby pojištění a výdělky, které rozhodují o výši

Kde se o důchod žádá

Většina lidí žádá o důchod u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která řeší civilní důchody.

Pokud jste celý život nebo jeho část působili jako příslušníci ozbrojených a bezpečnostních sil, žádáte o důchod u příslušných ministerstev:

  • Ministerstvo obrany – Vojáci z povolání a vojáci, kteří jsou po dobu činné služby hmotně zabezpečeni jako vojáci z povolání.
  • Ministerstvo vnitra – Příslušníci Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a osoby, kterým je poskytována zvláštní ochrana a pomoc na základě zvláštního právního předpisu, a to i po ukončení poskytování zvláštní ochrany.
  • Ministerstvo spravedlnosti – Příslušníci Vězeňské služby České republiky.

V případě, že žádáte o civilní důchod u ČSSZ, můžete požádat osobně na kterékoliv okresní pobočce, není nutné dodržovat místní příslušnost. K osobní žádosti potřebujete průkaz totožnosti. Případně můžete žádost podat přes internet prostřednictvím ePortálu ČSSZ, kde k přihlášení a potvrzení totožnosti potřebujete datovou schránku nebo bankovní identitu.

Při žádosti o důchod přes ministerstvo musíte žádost řešit osobně na příslušném odboru. K žádosti potřebujete průkaz totožnosti.

Začátek starobního důchodu: Co nahlásit, vyřešit a další rady

Užitečné informace k žádosti o důchod

Pro lepší orientaci je dobré mít na paměti:

  • Vaše doby důchodového pojištění a jejich součet si můžete zkontrolovat ve vaší důchodové evidenci. Pokud máte mezery, můžete je doložit pomocí vybraných dokladů. S kontrolou evidence vám pomůže také naše příručka. Pokud vám minimální doby chybí, žádost o důchod vám bude zamítnuta.
  • O důchod můžete požádat až 4 měsíce před požadovaným datem přiznání důchodu. Doba vyřízení žádosti může trvat až 90 dnů. Pamatujte si, že datum žádosti se nemusí shodovat s datem přiznání důchodu, to si můžete zvolit sami a v případě potřeby ho můžete i do určité doby změnit.
  • Pokud jste vychovali děti, můžete mít nárok na výchovné. Nezapomeňte o něj také požádat.
  • Pokud jste část života pracovali na Slovensku nebo v jiné zemi, možná budete mít nárok také na dílčí důchod ze zahraničí. Detaily jsou popsány v tomto článku.

Z žádosti o starobní důchod nemusíte mít obavy a pokud máte nejasnosti, můžete se objednat na konzultaci s úředníkem. Časté nejasnosti lidí, kteří začínají řešit odchod do důchodu, popisuje i tento samostatný článek.

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Více informací o příručce

Více k tématu