Moře, hory, nebo lázně? Pro důchodce je špatná dovolená zbytečným rizikem

S věkem se mění i představy o ideální dovolené. Zatímco dříve lidé často hledali dobrodružství, zábavu nebo program pro děti, ve vyšším věku víc záleží na pohodlí, bezpečí a dostupné péči. Moře, hory, nebo lázně? Každá možnost má své výhody i rizika.

Starší manželé si užívají lázeňského prostředí
i
Foto: Shutterstock
Starší manželé si užívají lázeňského prostředí

Senioři jsou pro turistický průmysl specifickou skupinou, jež nabízí poměrně vysoký potenciál. Mnozí rádi cestují, mají na to dostatek volného času a také jejich kupní síla bývá poměrně vysoká.

Nejčastěji se to týká mladších seniorů ve věku 60 až 75 let, kteří jsou stále aktivní a vyhledávají kulturní i sportovní zážitky. Obvykle preferují cestování mimo hlavní sezónu, kdy žádané destinace nebývají přeplněné lidmi a ceny za zájezdy jsou výhodnější.

Když jim to dovolí jejich zdraví, klidně se vypraví i do vzdálených exotických krajin a neváhají za to utratit své našetřené peníze. V takovém případě mohou senioři s klidem zdolávat horské hřebeny někde v rakouských Alpách či na Madeiře, odletět se za krásami Japonska nebo lenošit na bílých plážích maledivských ostrovů.

Seniorský manželský pár u moře
i
Foto: Shutterstock

Moře není pro každého seniora vhodné

Starší senioři ve věku 75+ naopak vyžadují bezpečnost, bezbariérovost, vyšší standard ubytování, klid a dostupnou zdravotní péči a asistenční služby. Jejich zdravotní stav už na tom není nejlépe, ale vzdát se zážitků z cestování ještě nehodlají.

Rádi se podívají k moři, aby zlepšili svoji imunitu a načerpali léčivou sílu jodu, soli a minerálů, na které jsou mořské oblasti bohaté.

Opatrní ale musejí být senioři, kteří trpí:

  • Těžkým kardiovaskulárním onemocněním.
  • Vysokým krevním tlakem.
  • Chronickou obstrukční plicní chorobou.
  • Těžkým astmatem.
  • Jsou čerstvě po infarktu.

Pro ně jsou vysoké teploty a vlhkost vzduchu obrovskou zátěží pro krevní oběh a srdce. Dehydratace jim může přivodit náhlý výkyv tlaku i srdeční selhání nebo dušnost. Týká se to i lidí užívající diuretika, tedy léky na odvodnění, které společně se zvýšeným pocením mohou způsobit rozvrat minerálů v organismu.

Mořské prostředí není právě ideálním místem pro trávení letní dovolené pro seniory s bércovými vředy nebo akutním mokvajícím ekzémem. Slaná voda by jejich kožní problémy jen zhoršila.

Lázně nabízejí komfort a cílenou péči

Ani senioři se zdravotními obtížemi se nemusejí zříkat dovolené v příjemném prostředí. Ideální pro ně jsou lázně, které jim zajistí pohodu, klid i nenáročné procházky po kolonádě. Tam navíc mohou posilovat sociální vazby s vrstevníky, jichž v lázních bývá mezi hosty nejvíce. Lázeňský lékař jim doporučí léčebné procedury s ohledem na jejich zdravotní stav.

Navíc bývají lázeňská střediska obklopena krásnou přírodou, jež také dokáže léčit. Určitě nemusíme připomínat české lázně, jako jsou Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Teplice, Luhačovice nebo Karlova Studánka. Ty ocení senioři, kteří se nechtějí nebo si netroufají absolvovat delší cestu do ciziny, ať už z důvodu horšího zdraví, nebo proto, že jim chybí znalost cizích jazyků.

Odvážnější senioři mohou do lázní odjet i za hranice naší republiky:

  • Na SlovenskoPiešťany, Trenčianske Teplice, Smrdáky, Malé Bielice, Rájecké Teplice.
  • Do Maďarska – Budapešť, Hevíz, Sárvárdo Slovinska – Moravske Toplice, Terme Snovik, Terme Ptuj.
  • Do Polska – Kudowa Zdrój, Zakopane.
  • Do Itálie – Saturnia, Terme Merano, Abano Terme, Bagno Vignoni.
Starší manželé na horské túře
i
Foto: Shutterstock

Dovolená na horách

Horský vzduch a klidná příroda jsou balzámem na duši i na tělo, čehož jsou si vědomi i senioři. I proto vyhledávají dovolenkové destinace na horách. Nemají-li problémy s klouby, jako je artróza, a jsou trénovaní pravidelnou chůzí, pak jim může vyhovovat pěší horská turistika, třeba i za pomoci nordic walking holí. Pro seniory je vhodné takové horské prostředí, kde je dostatek asfaltových a dobře upravených lesních cest.

Prostředí ve vyšších nadmořských výškách nad 2 000 metry není zrovna ideální pro seniory s:

  • Onemocněním srdce.
  • Anginou pectoris.
  • Těžkou arytmií.
  • Těžkým astmatem.
  • Chronickou obstrukční nemocí.
  • Vysokým krevním tlakem.

Vždy je lepší před návštěvou takového místa konzultovat svůj zdravotní stav s praktickým lékařem. Na horách bývá řidší vzduch a ten je pro organismus zátěží. Platí také pravidlo pro aklimatizaci na horské prostředí v délce alespoň dvou dnů po příjezdu, aby si tělo na jiný tlak zvyklo.

Více k tématu