Mariánské Lázně: Vyzkoušela jsem léčivé prameny, procedury a wellness

Mariánské Lázně jsou nejen krásným místem na výlet, ale hlavně nabízejí léčbu mnoha onemocnění v lázních ověřených historií. Místní léčebné lázeňské procedury čerpají hned ze čtyř přírodních zdrojů: minerálních pramenů, Mariina plynu, bahna a výjimečného klimatu. Vypravila jsem se do místních lázní vyzkoušet procedury a wellness, ochutnat léčivé prameny, projít se v parku, prohlédnout si kolonádu a ověřit, jestli je pobyt v lázních opravdu blahodárný na tělo i duši.

i
Foto: Lucie Vanišová
Odpočinek u fontány v Mariánských Lázních.

Mariánské Lázně mě přivítaly klidnou atmosférou a kouzelnými budovami v historické části města. Jako první jsem si všimla, jak pečlivě je lázeňská část města upravená, a příjemného klimatu, místní vzduch se velmi dobře dýchá. Ne nadarmo získaly status Klimatických lázní, zdejší ovzduší má nízký obsah prachových částic, optimální vlhkost a nízkou hladinu alergenů. 

Do Mariánských Lázní se nejezdí jen kvůli kolonádě a proslulé Zpívající fontáně. Město obklopené zelenými kopci Slavkovského lesa proslavily hlavně léčebné prameny a lázeňská péče.

Místní lázně se zaměřují na léčbu široké škály obtíží, pomáhají pacientům s většinou diagnóz, které jsou v Indikačním seznamu vydaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR. Můžete se vypravit za léčbou nemocí onkologických, kardiovaskulárních, metabolických, respiračních, neurologických, kožních, močového nebo trávicího ústrojí a pohybového aparátu.

Mariánské Lázně jsou jedinečné v tom, že disponují hned čtyřmi léčivými přírodními zdroji. Pro léčbu se využívají minerální prameny a Mariin plyn s vysokým obsahem oxidu uhličitého, slatina (peloidy, bahno) obsahující huminové kyseliny, která velmi dobře uchovává teplo, a zdravé klima. Všechny tyto zdroje využívají na léčebné procedury.

Klidná procházka po lázeňské promenádě.
i
Foto: Lucie Vanišová

Léčebné procedury v Mariánských Lázních

Při svém pobytu jsem vyzkoušela tři lázeňské procedury.

Minerální koupel s přírodním oxidem uhličitým

Koupel probíhala ve vaně naplněné vlažnou minerální vodou. Voda byla ohřátá na teplotu mezi 32 a 34 stupni, protože je to teplota s nejlepším vstřebáváním oxidu uhličitého do pokožky. Na těle se tvoří malé bublinky, které putují po kůži a jemně šimrají. Tato procedura byla velmi příjemná a uklidňující, koupel probíhá v kabině o samotě a trvá 20 minut.

Procedura byla zakončená ještě suchým zábalem pro zvýraznění účinku oxidu uhličitého a vyrovnání rozdílu teplot a tlaku, ve kterém jsem odpočívala dalších 15 minut. Po proceduře jsem cítila velkou únavu a šla jsem si lehnout.

Suchá plynová uhličitá koupel

Na suchou lázeň jsem byla hodně zvědavá. Lehla jsem si na lehátko, zalezla jsem si do velkého pytle, který mi lázeňská pracovnice utáhla na hrudníku a naplnila plynem. Koupel v plynu probíhala opět o samotě v kabině, trvala 20 min, po zazvonění minutky mě pracovnice vysvobodila z pytle a mohla jsem rovnou odejít. Po této proceduře jsem necítila takovou únavu jako po minerální koupeli.

Parafínový zábal na ruce

Poslední procedurou, kterou jsem vyzkoušela, byl parafínový zábal. Namočila jsem ruce až po zápěstí do parafínu, nechala okapat a pracovnice mi zabalila ruce do suchého zábalu. Ze začátku mě parafín pálil, ale teplo postupem času sláblo. Se zabalenýma rukama není možné dělat nic jiného, a tak je procedura vyloženě chvilkou pro sebe, kdy je potřeba pouze sedět a v klidu čekat.

Uklidňující pro mě bylo také samotné odstraňování ztuhlého parafínu po skončení procedury, parafín jsem si sama olupovala a měla jsem při tom terapeutický pocit, jako bych se zbavovala pomyslné zátěže a uvolňovala si ruce. Po zábalu jsem měla pokožku vláčnou a ruce byly příjemně uvolněné.

Parky jsou pečlivě udržované a plné laviček.
i
Foto: Lucie Vanišová

Jednou lázně nestačí

Aby měly procedury skutečný léčebný účinek, je potřeba je opakovat delší dobu, jedna návštěva většinou nestačí. První úlevu od stresu či bolesti lze pocítit už po týdnu docházení na procedury. Týdenní pobyt s procedurami může dobře posloužit také jako prevence, například proti syndromu vyhoření.

U chronických obtíží se však zlepšení stavu obvykle dostaví až po dvou až třech týdnech pravidelného absolvování procedur předepsaných lékařem.

Lázeňská část z výšky.
i
Foto: Lucie Vanišová

Pitná kúra pro zdraví

Popíjení minerálních pramenů je v lázních důležitou součástí léčby. Jde ale o složitý proces, a jak jsem se dozvěděla, popíjet náhodný minerální pramen, na který zrovna narazíte na procházce, není dobrý nápad. Prameny jsou totiž chemickým složením velmi různorodé. Vždy je třeba myslet na to, že určitá voda je vhodná pro konkrétní zdravotní potíže, ale může být silně nevhodná pro potíže jiné.

Proto je třeba pitnou kúru vždy konzultovat s lékařem, protože špatně zvolená pitná léčba může uškodit, a to zejména pacientům s vysokým krevním tlakem nebo s problémy se srdcem.

Pití minerálních pramenů je důležitou součástí léčby.
i
Foto: Lucie Vanišová

V Mariánských Lázních se pro pitnou léčbu využívají prameny obsahující vysoké množství oxidu uhličitého. Vyvěrají o teplotě mezi 8 až 10 stupni Celsia a pro maximální léčebný účinek pro většinu onemocnění se doporučuje pít je studené, nejlépe přímo u pramene, a pití ukončit aspoň 15 minut před jídlem.

Pokud nejste na pití léčivých pramenů zvyklí, může vás zpočátku překvapit jejich chuť, vzhled nebo vůně. V Mariánských Lázních vyvěrají hypotonické železité kyselky, z nichž každá chutná i voní trochu jinak. Na rozdíl od některých sirných pramenů z jiných oblastí se tu ale nemusíte bát typického „vajíčkového“ zápachu. Prameny, které jsem tu ochutnala, mi připomínaly perlivou minerálku a působily poměrně jemně, výraznější chuť jsem vnímala jen u těch silněji železitých, kde byl cítit výraznější kovový podtón.

Relaxace s kávičkou a zákuskem na kolonádě.
i
Foto: Lucie Vanišová

Malebné prostředí

Na lázeňské části města mě zaujalo krásné prostředí. Všude je dostatek zeleně a květin, parky jsou pečlivě udržované, plné laviček pro odpočinek, cesty jsou zpevněné a chůze je tu příjemná.

Obzvlášť kouzelná je kolonáda se Zpívající fontánou. Od května do konce října nabízí krásnou podívanou, od 7 hodin ráno každou lichou hodinu hraje vybranou skladbu a trysky chrlí vodu do rytmu hudby. Úžasnou podívanou nabízí fontána hlavně v noci, ve 21 a 22 hodin každý den je představení s hudbou navíc doplněné o projekci s barevným osvětlením. Byla to nádherná podívaná, na kterou se přišlo podívat snad celé město.

Čas strávený v parcích můžete doplnit posezením v kavárně u kávy, nebo si ji vzít na procházku s sebou, výběr dobrot a nápojů je tu dostatečný. Pokud vám parky nestačí a potřebujete více přírody, stačí vyrazit za město, lázeňská část města je ze všech stran obklopená lesy protkanými turistickými stezkami a rozhlednami s krásným výhledem.

Zpívající fontána je v noci nasvětlená.
i
Foto: Lucie Vanišová

Lázeňské hotely propojené chodbou

Vyzkoušela jsem ubytování přímo v jednom z lázeňských hotelů Ensana. Restaurace nabízela široký výběr jídel, přímo v hotelu bylo možné si natočit a popíjet léčivý pramen a celkově ubytování nabízelo vše, co jsem si v lázních mohla přát.

V komplexu hotelu Hvězda se nachází kryté aqua wellness s největším hotelovým bazénem ve městě, masážními sprchami, prostornou vířivkou, finskými saunami a parní saunou. Wellness je postavené ve stylu krásné novorenesanční lázeňské architektury. Mezi plaváním a relaxací v saunách je možné odpočívat na lehátkách u bazénu nebo se vyhřívat v tepidáriu pod sálavým teplem infračervených lamp. Wellness centrum nabízí i další lákavé způsoby odpočinku, které už jsem vyzkoušet nestihla, třeba solnou jeskyni a různé druhy masáží.

Lázeňské hotely společnosti Ensana spojuje útulný design, interiéry jsou promyšlené do detailu a nic neruší atmosféru odpočinku. Příjemně mě překvapilo, že všech sedm hotelů je propojeno dlouhou chodbou s výtahy. Stačilo se proto převléknout v klidu na pokoji a vyrazit na procedury nebo do bazénu rovnou v županu a pantoflích. Díky tomu jsou přechody mezi budovami pohodlné a člověk zůstává v teple, což je zejména ve studených měsících k nezaplacení.

Aqua wellness centrum Hvězda zpříjemní čas mezi procedurami a jídlem.
i
Foto: Ensana

Ticho a vypnuté telefony

Ticho je důležitou součástí zdejší léčby. Ve všech prostorech hotelu, wellness, místnostech s procedurami i ordinacích bylo ticho nebo hrála jemná nerušivá hudba. V lázních je zakázané rušit hlasitými zvuky, na telefonech je potřeba mít vypnuté zvonění a pro telefonování nepoužívat hlasité odposlechy.

Stejně tak důležité je se při pobytu v lázních zbytečně nerozptylovat a věnovat pozornost sobě a své léčbě. Telefony jsou tu obecně nevítané. Na většině dveří najdete cedulku s přeškrtnutým telefonem. A mohu potvrdit, že být po nějakou dobu v dnešní uspěchané době offline, je opravdu úleva.

Tip: V průběhu pobytu jsem dělala rozhovor s hlavní lékařkou lázní primářkou MUDr. Markétou Hovorkovou, Ph.D. Mluvila například o programu pro zotavení se po onkologické léčbě. Pokud vás rozhovor zajímá, sledujte sekci Zdraví, brzy rozhovor vydáme.

Více k tématu