Důchodové změny 2025: Co z reformy začne obratem platit

Důchodová reforma byla definitivně schválena a vyšla již také ve sbírce zákonů. Některé změny tak začnou platit už od začátku roku 2025. Podívejte se na přehled, jak se důchody od ledna změní.

Foto: Adobe Stock
Muž přemýšlí o důchodu. (ilustrační foto)

Prezident Petr Pavel podepsal důchodovou reformu a ta již také vyšla ve sbírce zákonů. V zákoně je stanoveno, že jeho účinnost začíná od 1. ledna 2025, a to s výjimkou některých změn, které postupně začnou platit od roku 2026 nebo 2027.

Toto je přehled, co začíná platit od roku 2025 a okamžitě se projeví:

1. Zvyšování důchodového věku

Bylo schváleno, že důchodový věk se bude postupně zvyšovat i nad hranici 65 let, nový strop byl stanoven na 67 let. Tempo růstu je stanoveno na 1 měsíc za rok. Pro lidi, kteří mají momentálně podle stávajících pravidel důchodový věk nižší než 65 let, se nic nemění. První zvýšení se bude týkat lidí narozených v roce 1966, a to konkrétně mužů a bezdětných žen nebo žen s jedním dítětem. Detailní rozpis zvyšování a novou kalkulačku důchodového věku najdete v tomto článku.

Lidí, kteří budou odcházet do starobního důchodu v nejbližších třech letech, se změna důchodového věku nedotkne, a stejně tak zůstává zachováno přechodné období sníženého věku pro ženy s více dětmi.

Účinnost od roku 2025 ale bude mít přímý dopad na nové invalidní důchody. Při výpočtu invalidního důchodu se totiž zohledňuje nejen doba pojištění získaná do vzniku invalidity, ale i doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku. Jde o takzvanou dopočtenou dobu, která se bude odvíjet od aktuálního důchodového věku stanoveného reformou.

2. Dřívější důchod pro náročné profese

Zaměstnanci pracující ve 4. kategorii získají nárok na snížený důchodový věk. Snížení se bude odvíjet od počtu odpracovaných směn, a to následovně:

  • Při odpracování alespoň 2 200 směn dojde ke snížení důchodového věku o 15 měsíců.
  • Při odpracování alespoň 4 400 směn dojde ke snížení důchodového věku o 30 měsíců.
  • Za každých dalších 74 směn dojde ke snížení o 1 měsíc, maximální celkové snížení může činit 60 měsíců (5 let).

V současné době už mají nárok na dřívější důchod také horníci, v jejich případě se nic nemění. Změna se ale týká záchranářů a podnikových hasičů, kteří mají nárok na snížený důchodový věk už od roku 2023. Doposud platilo, že museli odpracovat alespoň 4 400 směn, aby nárok na snížení získali, nově bude stačit 2 200 směn. Samotné snižování a limity budou stejné, jako u již zmíněných 4. kategorií.

Zaměstnavatelům se u zaměstnanců v náročných profesích začíná od roku 2025 postupně zvyšovat sazba sociálního pojištění odváděného z jejich příjmů. V roce 2025 bude zvýšení o 2 %, v dalších letech sazba poroste vždy o další 1 % až na celkových 5 % v roce 2028.

3. Změny pro pracující důchodce

Starobní důchodci, kteří zároveň pracují, budou mít od začátku roku 2025 slevu při placení sociálního pojištění, pokud jim s ohledem na výši výdělků vznikne povinnost ho hradit. Konkrétně půjde o slevu ve výši 6,5 %, čímž dojde k přímému navýšení čistého výdělku. Například u mzdy 30 000 Kč dojde ke zvýšení čistého výdělku o 1 950 Kč měsíčně. Poprvé se sleva bude týkat výdělků za leden 2025. Slevu důchodci uplatňují přímo u svého zaměstnavatele, který vše administrativně řeší.

Souběžně s tím se ruší dosavadní systém pro zvyšování důchodu za další výdělečnou činnost. Procentní výměra důchodu se nyní zvyšovala o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 odpracovaných dnů. Pro tento přepočet důchodu bude možné uplatnit jen odpracované doby získané do konce roku 2024. Pokud někdo do konce roku nezíská celých 360 odpracovaných dnů, tak dosavadní získaná část již nebude zohledněna.

Kdo může odejít do důchodu v roce 2025: Přehled a rady

4. Změny u vdovských a vdoveckých důchodů

Od roku 2025 získají nárok na vdovský či vdovecký důchod také lidé ve stejnopohlavním partnerství nebo v registrovaném partnerství. Pro získání nároku na důchod v případě úmrtí partnera či partnerky je nutné být v registrovaném partnerství (uzavřeném do konce roku 2024) nebo v novém partnerství, které platí od roku 2025.

Dochází také k prodloužení lhůty pro obnovení výplaty vdovského nebo vdoveckého důchodu, pokud je splněna některá specifická podmínka, zejména péče o dítě nebo dosažení důchodového věku. Lhůta pro obnovení se prodlužuje ze 2 let na 5 let.

Při splnění nových podmínek ještě před rokem 2025 vzniká nárok pro obnovu výplaty od 1. ledna 2025. V takovém případě bude nutné o novou výplatu aktivně požádat Českou správu sociálního zabezpečení.

5. Mírnější podmínky pro odložený důchod

Pokud někomu chybí minimální doba důchodového pojištění pro získání starobního důchodu, nemá na něj nárok. Nyní platí, že o 5 let později po dosažení důchodového věku se podmínka zmírňuje na 20 let důchodového pojištění, případně 15 let bez započítání náhradních dob. Od ledna 2025 se tato „čekací“ lhůta zkracuje na 2 roky.

V tomto případě se nezohledňuje snížený důchodový věk u žen za děti, vždy se vychází z důchodového věku muže, který má stejné datum narození. Při splnění nových podmínek ještě před rokem 2025 vzniká nárok pro obnovu výplaty od 1. ledna 2025.

6. Důchodové pojištění pro manželku prezidenta

Od roku 2025 bude funkce první dámy či prvního gentlemana hodnocena do důchodu jako doba důchodového pojištění. Konkrétně se doba ve funkci bude počítat jako náhradní doba a vyloučená doba. Tato účast na pojištění se týká protějšku prezidenta i prezidentky (pokud by byla v budoucnu zvolena), konkrétně jde o manžela a manželku nebo partnera a partnerku ve stejnopohlavním páru, tedy v registrovaném partnerství nebo v novém partnerství.

Zpětně bude doba ve funkci započítána také bývalým prvním dámám, v současné době žijí tři. Těmto dámám bude také automaticky přepočítán a navýšen důchod, pokud už jim byl přiznán.

Další změny budou v roce 2026 a 2027

Od roku 2025 začíná také účinnost pro změnu výpočtu nových důchodů, konkrétně jde o snížení míry započítávání výdělků a dob důchodového pojištění. Nové důchody přiznané v roce 2025 ještě nebudou nijak dotčeny, změna výpočtu se poprvé projeví u důchodů přiznávaných v roce 2026.

Od roku 2026 pak začnou platit také další novinky z důchodové reformy, konkrétně půjde o zvýšení minimálního důchodu, poloviční krácení předčasného důchodu při dlouhé práci nebo konec valorizace výchovného. A v roce 2027 začne účinnost dvou nových důchodových institutů – společného vyměřovacího základu manželů a takzvaného rodinného vyměřovacího základu.

Více k tématu