Margit Slimáková: Polotovary ubližují. A nikdy není pozdě začít se o sebe starat
Lidé se často vymlouvají a o zdravější životní styl se ani nepokusí. To je však chyba, říká v rozhovoru pro České důchody známá expertka na výživu Margit Slimáková. A dodává, že kvalitnější jídlo a pohyb přinesou příznivé změny už za pár týdnů.
Jak na prevenci proti civilizačním chorobám? A které z nich teď trápí seniory nejvíce?
Je to pořád to samé, už roky. Jsou to nemoci srdce a cév. To znamená hypertenze, rizika srdečního infarktu, mozková mrtvice, nádorová onemocnění, obezita, nadváha a cukrovka 2. typu. Kombinace těchto potíží se dokonce nazývá metabolický syndrom. Když neřeším jeden z těch problémů, když mám třeba obezitu nebo cukrovku 2. typu a neřeším to změnou životního stylu, ale pouze léky, tak je víceméně jenom otázka času, kdy k tomu přibudou nemoci srdce a cév a mám ten metabolický syndrom. To je jedna velká skupina nemocí.
Dokonce už dneska víme, že přesně tato skupina chorob zvyšuje zásadně rizikovost a úmrtnost na koronavirovou infekci. Takže prevence těchto nemocí je současně prevencí koronavirové infekce.
Často se vyskytující nemoc, hodně související s věkem, je Alzheimerova demence, která je také spojována s inzulínovou resistencí, což jsou přesně i ty nemoci, o kterých jsem mluvila – nadváha, cukrovka, nemoci srdce a cév.
Polotovary nám ubližují
Kdybychom chtěli podpořit imunitní systém po padesátce i šedesátce, co bychom mohli udělat?
Zaprvé bych řekla, že nikdy není pozdě. Často slyším takové to: „Teď už to nemůžu změnit a teď tady máme pandemii.“ Není to pravda. Když se člověk začne o sebe starat, slušně jíst, pečovat o sebe, to znamená dostatečný pohyb, pobyt venku na slunci, na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek, regulace stresu, i když to už u těch seniorů tak nebývá, tak se nám můžou různé parametry metabolického zdraví začít zlepšovat v průběhu pár týdnů. Skutečně.
Jenom když si bude člověk chodit sednout do lesa, tak se mu začne snižovat tlak, snižuje se hladina stresového hormonu. Tohle všechno okamžitě podporuje imunitní systém.
Co vy sama děláte, abyste si zajistila dlouhověkost?
Letos mám 52 roků a to, co v podstatě doporučuji a propaguji, já přesně dělám. A to spoustu let. Skvělé jídlo, skutečné jídlo, nejlepší péče o sebe. To není nic extrémního, to je jenom ten pobyt venku, jak jenom to jde, procházky se psem. Když to člověk zvládne, jednou týdně intenzivnější cvičení, mezi tím jsou to jógy, protahování.
Ale co je strašně důležité, je určitý nadhled a pohoda. Užívání si života. Aby člověk hledal to, co jde, co je pozitivní, co může. Aby se netrápil nad tím, co zrovna nemůže. Například nemá smysl, aby se důchodce, který má omezené prostředky, trápil tím, že si nemůže kupovat všechno v bio kvalitě. Což je dražší.
Ale může se zaměřit a kupovat si čím dál více lokální potraviny, může se zaměřit, že si najde lokálního farmáře a zkusí od něho nakupovat. Nebo se dá více seniorů dohromady a budou nakupovat společně nějaké větší balení a dělit se. Těch možností je dneska už dostatek.
Když budou nakupovat skutečné základní potraviny a přestanou nakupovat polotovary, je obrovská výhoda v tom, že ty polotovary se sice zdají být mnohem levnější, ale my se s nimi nezasytíme. Jenom nám ubližují a my se s nimi přejídáme.
Naproti tomu skutečná jídla nás zasytí a tolik toho nesníme. Rohlík je levný, ale nikdy nás nezasytí a my bychom mohli jíst jeden za druhým. A sušenky taky. Když si ale koupíme kvasový chleba, který bude dražší, tak nám může bez problému vydržet déle, třeba celý týden, protože kvasový chleba zasytí.
Važme si, že můžeme chodit
Co byste všem seniorům vzkázala? Jak žít lepší život?
Určitě užívat si života s nadhledem, pohodou a užívat si všechno, co jenom je. To, že člověk ráno vstane, že se může nadýchat čerstvého vzduchu, že se může hýbat. Uvědomme si, že jsou lidé, kteří mají opravdu zdravotní problémy.
Člověk by si toho měl vážit, dokud je schopný chodit, procházet se a dýchat ten vzduch. Zkrátka užívat si všechno, co se nám tady běžně nabízí.
První část rozhovoru, ve které Margit Slimáková hovoří o zlepšování zdraví a pohybu, si můžete přečíst zde.
Foto: Se souhlasem Margit Slimákové