Valorizace důchodů 2026: Aktuální informace a očekávaný růst

Statistické údaje naznačují, že valorizace důchodů v roce 2026 by mohla být o něco vyšší než letos. Je pravděpodobné, že se započítá pouze míra důchodcovské inflace a růst reálných mezd se nezohlední. Připravili jsme aktuální informace i první předběžnou kalkulačku valorizace.

Foto: Adobe Stock
Manželé v důchodu počítají valorizaci.

Poslední valorizace důchodů proběhla v lednu 2025 a činila v průměru 358 Kč. Větší část valorizace tvořilo zvýšení základní výměry o 260 Kč a procentní výměra se zvýšila jen o 0,6 %, takže valorizace byla pro většinu důchodců podobná.

Pro potřeby valorizace v roce 2026 se zohlední důchodcovská inflace od července 2024 do června 2025. Součet meziměsíčních přírůstků zatím dosahuje úrovně 2,4 %. Růst reálných mezd se zřejmě nezohlední.

Mimořádná valorizace v letošním roce (2025) je velmi nepravděpodobná, protože dosavadní inflace je nízká.

Řádná valorizace v lednu 2026

Růst důchodů při řádné lednové valorizaci vychází z míry důchodcovské inflace a třetiny růstu reálných mezd. Inflace od června 2024 do března 2025 nyní činí 2,4 %. Momentálně to vypadá, že při valorizaci se bude zohledňovat pouze tato inflace.

V případě reálných mezd se vždy zohledňuje rok, který dva roky předchází valorizaci důchodů. Takže při valorizaci v lednu 2026 se bude zohledňovat vývoj reálných mezd za rok 2024.

Reálné mzdy v roce 2024 rostly o 4,6 %. Standardně by se tento údaj promítl do výpočtu řádné valorizace důchodů v lednu 2026. To se však nestane, protože v předchozích dvou letech reálné mzdy v důsledku velmi vysoké inflace výrazně klesaly. Zákon o důchodovém pojištění říká, že aby se začal růst reálných mezd při valorizaci zohledňovat, musí nejprve „dohnat“ předchozí pokles.

Předběžná kalkulačka valorizace 2026

Aby se dala spočítat valorizace důchodů 2026, musíme mít k dispozici tři údaje: růst reálných mezd, vývoj důchodcovské inflace a růst průměrné mzdy, podle které se určuje růst základní výměry důchodů. Všechny finální ukazatele budou postupně zveřejněny v průběhu léta a teprve pak bude možné výši valorizace přesně spočítat. Parametry a výpočet následně schválí vláda ve speciálním nařízení, podle zákona tak musí učinit do konce září.

Podle dosavadního vývoje inflace to zatím vypadá, že zvýšení u průměrného důchodu by se mohlo pohybovat mezi 400 až 500 korunami, na finální číslo si ale ještě musíme počkat. První předběžný odhad, jak se zvýší váš důchod, si můžete spočítat v naší kalkulačce.

Berte prosím v potaz, že zatím nejde o oficiální výpočet, ale pouze odhad. Konečná podoba valorizace 2026 se ještě pravděpodobně změní.

Nové počty vyplácených důchodů v Česku: Zkontrolujte si, kolik lidí dostává podobnou částku

Doplatek valorizace

Zatím ještě není jisté, jestli bude v lednu 2026 vyplacen také doplatek valorizace, tedy poměrná část zvýšení od 1. ledna do dne, který předchází výplatě důchodů. Už dříve vláda prosadila zrušení doplatku valorizace, a to s ohledem na skutečnost, že se změní výplatní období z klouzavého na řádný měsíc. Doplatek z letošního ledna měl být poslední.

Nyní ale vláda navrhuje, aby se změna výplatního období posunula až na rok 2027. To by znamenalo, že by se doplatek valorizace vyplatil ještě v lednu 2026 a 2027. Momentálně je návrh zákona na odložení konce doplatku v Poslanecké sněmovně před prvním čtením. Definitivně by mělo být rozhodnuto během léta.

Mimořádná valorizace

Současná vláda pravidla pro mimořádnou valorizaci změnila. Stále však platí, že mimořádná valorizace proběhne v případě, že u souhrnné meziměsíční inflace dojde k překonání hranice 5 %. Pokud by se to stalo do června, zvýší se důchody po 5 měsících.

Vzhledem k současné klesající inflaci je to ale nepravděpodobné, takže do konce roku 2025 nelze mimořádnou valorizaci očekávat.

Pravidla mimořádné valorizace se od roku 2023 změnila a byla částečně nahrazena takzvaným dočasným přídavkem k důchodu. Hlavní rozdíl je v tom, že se již nezohledňuje celá míra inflace, ale pouze 60 % inflace. Zvýšení důchodu se skládá ze dvou částí – jedna představuje klasické trvalé zvýšení procentní výměry a druhou tvoří dočasný přídavek vyplácený do konce roku. Detailně nový mechanismus vysvětluje tento článek.

Seznam komunistů pro krácení důchodu se rozšíří o další funkce a hodnosti

Kdy se započítají reálné mzdy

Než se začne do valorizace počítat růst reálných mezd, musí se nejprve „dohnat“ předchozí výrazný propad. Podle současných odhadů by k dorovnání mohlo dojít pravděpodobně na konci roku 2026 nebo na začátku roku 2027.

První růst reálných mezd, který by se počítal do řádné valorizace, by tedy mohl být ten za rok 2027. To by znamenalo, že poprvé se reálné mzdy promítnou do valorizace v lednu 2029. Do té doby se bude zohledňovat pouze inflace a valorizace důchodů tedy budou v následujících letech omezenější.

Důchodcovská inflace

Rozdíl mezi klasickou inflací a důchodcovskou inflací popisuje tento článek.

Dosavadní vývoj důchodcovské inflace dle ČSÚ:

  • Červenec 2024: 0,5 %
  • Srpen 2024: 0,3 %
  • Září 2024: -0,3 %
  • Říjen 2024: 0,3 %
  • Listopad 2024: 0,1 %
  • Prosinec 2024: -0,4 %
  • Leden 2025: 1,7 %
  • Únor 2025: 0,1 %
  • Březen 2025: 0,1 %
  • Duben 2025: -0,1 % (předběžný odhad)
  • Květen 2025: Bude zveřejněno
  • Červen 2025: Bude zveřejněno

Součet důchodcovské inflace do konce března 2025: 2,4 %

Více k tématu