Prezident Pavel nastínil, že podepíše důchodovou reformu. Definitivně jasno bude až v prosinci
Schvalování důchodové reformy postoupilo do další fáze, nyní se návrhem budou zabývat senátoři. Prezident Petr Pavel již také naznačil, že pokud reforma Senátem projde, pravděpodobně ji podepíše. První zásadnější změny by tak mohly začít platit už od začátku roku 2025.
Celý legislativní proces důchodové reformy se začíná protahovat a ještě šest týdnů před koncem roku není definitivně jasno, jak se od roku 2025 změní důchody. V nejistotě tak zůstávají například zaměstnanci pracující ve 4. kategorii, kteří by měli od ledna získat výhodu v podobě snížení důchodového věku.
Poté, co návrh reformy schválili poslanci, zamířil do Senátu, kde musí být projednán do 12. prosince. Pokud senátoři návrh schválí nebo se rozhodnou návrhem vůbec nezabývat, zamíří rovnou k prezidentovi, který má 15 dnů na to, aby ho podepsal.
V případě, že senátoři návrh zamítnou, případně navrhnou nějaké konkrétní úpravy, vrátí se důchodová reforma zpátky do Poslanecké sněmovny, kde proběhne nové hlasování. V takovém případě je ale nepravděpodobné, že by se reforma stihla schválit ještě do konce letošního roku a účinnost by se tak musela posunout.
Hlasování až v prosinci
Zatím nebylo stanoveno, kdy budou senátoři o důchodové reformě hlasovat. Na programu nejbližší schůze, která proběhne 20. listopadu, zatím tento bod není. Další schůze je pak naplánovaná na prosinec. Návrhem by se měl předtím také zabývat senátní výbor pro sociální politiku.
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by důchodová reforma neměla Senátem projít. Je ale otázkou, jak se senátoři postaví k neplánované změně, která výrazně zúžila počet lidí v náročných profesích, kteří získají nárok na dřívější důchod. Původně se měla výhoda týkat více než 120 tisíc lidí, poslanci ale schválili pozměňovací návrh Marka Bendy a Jana Jakoba, který počet snížil na přibližně 15 tisíc lidí.
Právě náročné profese sehrály roli už při hlasování v roce 2022. Tehdy se měnila pravidla pro záchranáře a senátoři prosadili výhodu i pro podnikové hasiče, a to právě tím, že návrh zákona vrátili poslancům. Není tedy vyloučeno, že i tentokrát se budou touto problematikou detailně zabývat. Možnou náročnou debatu ostatně připustili také předsedové jednotlivých senátorských klubů, kterých se na jednání ptala Česká televize. Zamítnutí ale pravděpodobně nehrozí, spíše je možné, že budou senátoři požadovat zařazení i části profesí ze 3. kategorie.
Prezident: Zvolnit se dá vždycky
Prezident Petr Pavel již nastínil, že důchodovou reformu pravděpodobně podepíše. „Těch možností, jak důchodový systém učinit udržitelným, zase tak mnoho není. A zvolnit se dá vždycky. Přitahovat se dá mnohem hůř. Jestliže dnes trochu přitáhneme, tak nám to může do budoucna jenom pomoci,“ řekl prezident k reformě. Na dotaz, zda změny podepíše, pak doplnil: „Předpokládám, že ano. Počkám si, až dostanu tu finální verzi, protože tam bylo mnoho pozměňovacích návrhů.“
Nutnost schválení reformy vyplynula také z kulatého stolu s odborníky, který prezident Pavel uspořádal v říjnu. S nimi diskutoval o tom, jak by se měl systém změnit, aby zajistil důstojné důchody i současné mladé a střední generaci.
„Odborníci se společně s prezidentem shodli, že je zásadní efektivně komunikovat potřebu úprav důchodového systému s veřejností. Například, že úpravy důchodového systému o nic nepřipravují dnešní důchodce a pomohou zajistit budoucím důchodcům důstojné důchody. Zároveň není možné nekonat, jelikož odklad úprav zvýší mezigenerační nespravedlnost,“ uvedl pro České důchody mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga.
Kdy začnou změny platit
Pokud bude návrh důchodové reformy schválen, začne část změn platit už od roku 2025. Jde zejména o mechanismus zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let nebo již zmíněné náročné profese. Další změny pak mají postupně nabíhat od roku 2026 nebo 2027. Přehled všech změn důchodové reformy najdete v tomto článku.
Otazník se momentálně vznáší nad jednou konkrétní změnou, jejíž účinnost má začít už od roku 2024. Konkrétně jde o zrušení valorizace výchovného pro nové důchody, které by podle návrhu mělo začít platit hned poté, co legislativa vyjde ve sbírce zákonů. Cílem této změny je, aby valorizace výchovného v roce 2025 byla poslední a v roce 2026 se už výchovné nezvyšovalo.