Ocenění náročných profesí ve třetí kategorii bude méně výhodné, dřívější práce se nezohlední

Zástupci vládní koalice představili finální dohodu na tom, jak budou oceňováni lidé pracující v náročných profesí spadající do třetí kategorie. Díky povinnému příspěvku od zaměstnavatele získají více peněz na penzijní spoření a budou moci využít třeba předdůchod. Fakticky ale tuto výhodu nemohou využít lidé, kteří měli rizikovou práci v uplynulých letech, a určitou komplikaci mohou představovat i samotné podmínky předdůchodu.

Foto: Adobe Stock
Část lidí v náročných profesích získá dřívější důchod.

Vláda ve finálním hlasování o reformě podpořila dřívější důchod bez krácení jen pro zaměstnance, kteří pracují ve 4. kategorii. Lidé, kteří pracují ve 3. kategorii a vztahují se na ně čtyři rizika (vibrace, zátěž chladem, zátěž teplem a celková fyzická zátěž) budu oceňováni prostřednictvím zvýšeného příspěvku zaměstnavatele na penzijní spoření.

V současné době odvádí zaměstnavatel za každého zaměstnance navíc 24,8 % na sociální pojištění, z toho konkrétně 21,5 % míří přímo na důchodové pojištění. Nově by za zaměstnance pracující v náročných profesích měli zaměstnavatelé odvádět více peněz.

Za zaměstnance ve 4. kategorii, kteří budou mít nárok na dřívější starobní důchod, se pojištění na straně zaměstnavatele postupně zvýší o 5 %.

Zaměstnanci pak po odpracování alespoň 2200 směn budou odcházet do důchodu o 15 měsíců dříve a po odpracování alespoň 4400 směn pak o 30 měsíců dříve. Za každých dalších 74 odpracovaných směn se pak důchodový věk sníží o další 1 měsíc a maximálně budou lidé moci odejít do důchodu až o 5 let dříve. Zohledňována bude náročná práce od roku 2015.

Změna pro 3. kategorii

Původně se tento princip měl týkat i části zaměstnanců ve třetí kategorii, nyní ale došlo ke změně. Tito zaměstnanci nebudou mít nárok na dřívější důchod, ale zaměstnavatelé jim budou odvádět 4 % pojištění navíc na jejich soukromé penzijní spoření. Žádnou jinou výhodu ale čerpat nebudou.

Vzhledem k tomu, jde o změnu na poslední chvíli, není ještě sepsána v konkrétním legislativním návrhu. Představitelé vládní koalice zatím také zcela neupřesnili, jak přesně se bude toto zvýhodnění provádět a jestli se nějak konkrétně upraví pravidla předdůchodu pro náročné profese. Změnit se mohou i zmiňovaná 4 %, detaily nyní budou politici ještě ladit.

Budeme-li ovšem vycházet z toho, co bylo zmíněno, bude ocenění pro lidi ve 3. kategorii méně výhodné. Zásadní je, že se bude vztahovat pouze do budoucna, nelze předpokládat, že by zaměstnavatelé dopláceli příspěvky zpětně. Zatímco lidé ve 4. kategorii budou mít zohledněnou práci až 10 let zpátky, tedy do roku 2015, v případě zaměstnanců ve 3. kategorii se to bude týkat pouze budoucí práce, pravděpodobně až od roku 2026.

Příspěvky ve výši 4 % hrubé mzdy by navíc nemusely být vždy zcela dostatečné na to, aby lidé v náročné profesi získali dostatek financí pro získání předdůchodu. Předdůchod je možné vyplácet až o 5 let dříve před dosažením důchodového věku a podmínkou je minimální doba vyplácení 2 roky. Minimální měsíční částka pro vyplácení je stanovena na 30 % průměrné mzdy, což pro rok 2024 znamená 12 728 Kč. Za dva roky jde tedy o minimální částku 305 472 Kč. V dalších letech se bude tato částka zvyšovat.

Představme si tedy následující příklad:

Pan Miroslav pracuje ve 3. kategorii a vztahovala by se na něj nová výhoda pro příspěvek zaměstnavatele. Jeho mzda je 40 000 Kč, to znamená, že každý měsíc by jeho zaměstnavatel posílal na penzijní spoření navíc 1 600 Kč. Aby získal nárok na alespoň na minimální 2 roky vyplácení předdůchodu, musel by mít naspořeno alespoň přibližně 305 000 Kč, tedy musel by v náročné profesi pracovat nejméně 16 let.

Důležitá bude výše mzdy

Podle původního návrhu, do kterého měly i 3. kategorie spadat, stačilo alespoň 2200 odpracovaných směn (to představuje přibližně 10 let práce) pro snížení důchodového věku o 15 měsíců. Zda bude forma předdůchodu výhodnější, bude záležet především na výši mzdy konkrétního zaměstnance. Pokud bude mzda vyšší, čekání na minimální částku pro předdůchod se zkrátí, v případě nižší mzdy bude doba spoření delší.

Určitým rizikem může být rovněž skutečnost, že průměrná mzda každý rok roste, v současné době navíc velmi rychle, a pokud stejným tempem neporoste i mzda konkrétního zaměstnance v náročné profesi, bude se mu oddalovat okamžik, kdy naspoří dostatek financí na pobírání předdůchodu. Předdůchod se zároveň může vyplácet pouze z doplňkového penzijního spoření, které již zahrnuje možnost poklesu investice, takže při nepříznivém vývoji může zaměstnanec o část peněz přijít. Transformované fondy, které garantují minimálně zachování investice a do kterých již nelze vstupovat, pro předdůchod využít nelze.

Důchodový věk po reformě: Nová pravidla a kalkulačka

Postup posílání zvýšeného příspěvku do penzijního spoření má ale i výhody. Předně jde o to, že jde o soukromé peníze, se kterými je možné volně nakládat, například je možné je v 60 letech vybrat najednou (je ale nutné počítat s vyšším zdaněním). V případě nečekaného úmrtí vstupují peníze z tohoto spoření do dědictví, případně je možné je vyplatit zvolené osobě, nezůstanou tedy státu.

Samotný předdůchod je pak výhodný v tom, že po dobu pobírání platí za danou osobu stát zdravotní pojištění. Doba pobírání předdůchodu je také evidovaná jako vyloučená doba, takže z pohledu budoucího starobního důchodu nedochází ke znehodnocování předchozích výdělků. Díky využití předdůchodu navíc není nutné žádat o předčasný důchod, takže nedochází k finančnímu krácení za předčasnost.

Záchranáři a podnikoví hasiči

Kromě zmiňovaných pracovníků byl už v minulosti schválen dřívější důchod bez sankcí také pro podnikové hasiče a záchranářské profese. Na jejich nároku se nic nemění, pouze dochází k určitému zmírnění.

Doposud pro získání dřívějšího důchodu museli odpracovat alespoň 4400 směn a pak se důchodový věk snížil o 30 měsíců. Nyní bude stačit odpracovat 2200 směn pro snížení o 15 měsíců, dojde tedy ke sjednocení podmínek. Práce záchranářů a podnikových hasičů se navíc zohledňuje celá, tedy bez omezení do minulosti (u 4. kategorií to bude pouze do roku 2015).

Více k tématu