Petr Fiala odmítá nestandardní valorizaci: Důchody budou skokově narůstat kvůli inflaci

Nový premiér Petr Fiala se poprvé vyjádřil k budoucí valorizaci důchodů, o které bude jeho vláda rozhodovat. Podle něj není možné zvyšovat důchody nad rámec zákonné valorizace, pokud nebude provedena penzijní reforma.

Foto: Profimedia
Nový premiér Petr Fiala.

Česko momentálně trápí výrazné zdražování, které dopadá na domácnosti mnoha důchodců. Meziroční inflace v listopadu dosáhla na úroveň 6 procent a v následujících měsících bude růst s největší pravděpodobností pokračovat. Důvodem je i skutečnost, že nová vláda nepodpořila návrh minulé, který by i nadále odpouštěl DPH u energií, a ceny energií tedy zřejmě budou rychle stoupat.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok očekává, že na začátku příštího roku inflace překročí 7 procent. „Číslo za leden, které bude zveřejněno počátkem února, může – podle mého odhadu nebo spíše podle mé intuice – klidně sedmičku překročit. Tím by ale mohla současná vlna vyvrcholit,“ uvedl Rusnok v rozhovoru pro časopis Respekt.

Někteří ekonomové ale očekávají inflaci ještě vyšší. „Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu 10 procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda z Národní ekonomické rady vlády.

Valorizace v dalších letech

V této souvislosti mnoho seniorů čeká na lednovou valorizaci důchodů, která bude v průměru činit 805 korun. Pomoci by mohl také nový lednový doplatek za valorizaci, který bude činit zpravidla několik dalších desítek až stovek korun. A objevují se oprávněné dotazy na to, jakou valorizaci lze očekávat v dalších letech.

Nová vláda zatím valorizaci důchodů konkrétně nekomentovala, ale nyní premiér Petr Fiala přišel s první konkrétní vizí. V rozhovoru pro Blesk uvedl, že valorizace bude právě kvůli inflaci nečekaně vysoká. „Především je potřeba se podívat na to, jak se v důsledku inflace bude valorizovat. Ony ty penze totiž budou velmi pravděpodobně skokově narůstat,“ uvedl Fiala.

„Zásadní ale je, že nestandardním způsobem zvyšovat a současně neudělat žádný krok k penzijní reformě nejde. To je velký dluh, který nám nechala předcházející vláda. My reformu chceme a jsme připraveni se o ní bavit i s opozicí, aby to, co schválíme, bylo trvalé. Aby lidé mohli věřit tomu, že někdo nepřijde za 4 roky a nezruší nějaký pilíř důchodové reformy, jak se v minulosti stalo,“ dodal premiér v rozhovoru.

Nízký důchod může způsobit chyba, jindy se „ztratí“ doby pojištění. Je dobré zkusit tři kroky k nápravě

Vláda Andreje Babiše v posledních letech pravidelně zvyšovala důchody nad rámec zákonné valorizace, naposledy pro rok 2022 přidala mimořádně 300 korun navíc. Premiér Petr Fiala nicméně naznačuje, že tyto nadstandardní valorizace nelze očekávat nejméně do doby, než bude schválena plánovaná důchodová reforma.

Reforma penzí do dvou let

Ministr Marian Jurečka už řekl, že reforma by mohla být připravena a schválena do dvou let, tedy do konce roku 2023. „Chtěl bych, abychom věci, na kterých je už dnes shoda po jednání minulé odborné skupiny, velmi rychle připravili do legislativy a ideálně během prvních dvou let dokázali tuto část důchodové reformy velmi rychle aplikovat do praxe,“ řekl ministr po svém jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Lze tedy předpokládat, že případná první valorizace důchodů nad rámec zákona by mohla být nejdříve v roce 2024, spíše to ale bude později. Mezitím nicméně s velkou pravděpodobností proběhne nejméně jedna mimořádná valorizace, a to kvůli již zmíněné inflaci.

V průběhu prosince či ledna meziměsíční inflace zřejmě překoná úroveň 5 procent a během léta se tak procentní výměra důchodů zvýší právě o tuto hodnotu. První odhady mimořádné valorizace již přineslo ministerstvo práce a sociálních věcí, podle kterého se například důchod 12 000 korun zvýší o 438 korun a důchod 18 000 korun o 762 korun. Více si o výpočtech mimořádné valorizace můžete přečíst v tomto článku.

Foto: Karel Kopáč/CNC/Profimedia

Více k tématu