Důchodový guláš: Tragikomické jednání o reformě přináší nejistotu pro současné i budoucí důchodce
Trochu to vypadá, že si politici dělají z běžných lidí legraci. Schvalování důchodové reformy je nepřehledné a připomíná situaci před deseti lety, kdy se nečekaně prosadil takzvaný druhý pilíř, aby byl po pár letech zrušen.
KOMENTÁŘ ŠÉFREDAKTORA – Na začátku bylo velké odhodlání současné vlády Andreje Babiše, která si do programového prohlášení hned na první místo dala jasný úkol: Chceme důchodovou reformu.
„Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí. Podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení jasných finančních vztahů mezi tímto účtem a státním rozpočtem, případně dalšími zdroji příjmů pro tento účet. Veřejnost bude vědět, kam její sociální odvody směřují a jak jsou využity,“ stálo v dokumentu.
Nyní jako by na to politici zapomněli a předvádějí podivné tanečky, ve kterých se vyzná už jen málokdo. Ministryně Jana Maláčová sice připravila návrh reformy a v prosinci ho představila veřejnosti. Pak se ale půl roku prakticky nic nedělo. A nyní, když se tímto zásadním zákonem konečně zabývala vláda, vypustila do světa podivný vzkaz: Nemáme na to názor. Nepodporujeme, nezamítáme, je nám to jedno a uvidíme, co s tím poslanci udělají.
Zní to trochu jako alibismus a lidé už neví, co mají očekávat, a co jsou jen plané řeči, které nelze brát vážně. Místo toho, aby vláda připravila zákonný materiál, na kterém by se shodla alespoň většina ministrů, kteří spolu sedí u jednoho stolu, se tento důležitý dokument jen tak „předhodí“ politikům, kteří ho buď schválí, nebo zamítnou. Děj se vůle poslanecká…
Trápení pro lidi před důchodem
Vypadá to jako humorná hra, ale ve skutečnosti to vytváří velkou nejistotu, na kterou doplácejí hlavně dnešní šedesátníci a lidé krátce před šedesátkou, kteří netuší, co mohou od důchodu očekávat. Pokud náhodou bude reforma schválena, je možné, že začne platit už za dva roky – najednou se změní podmínky nároku na důchod i jeho výše, a to dokonce v některých případech zpětně.
CO BUDE NÁSLEDOVAT
Návrhy z důchodové reformy byly nyní předloženy jako poslanecké návrhy, a to konkrétně jako pozměňovací návrhy k zákonu o mimořádné valorizaci důchodů pro rok 2022. Vše je momentálně ve druhém čtení ve Sněmovně. Poté bude následovat třetí čtení, následně bude novinky schvalovat Senát a nakonec musí vše podepsat prezident. Zda něco z reformy projde, by mohlo být jasno už tento týden.
Ale zároveň je možné, že hned další vláda všechno obratem zruší. Ostatně stalo se to už s předchozí reformou, která po schválení těsnou většinou začala platit v roce 2013 a už o necelé tři roky později byla zrušena.
Kde je nějaká jistota a předvídatelnost? Vypadá to, že politici se nepoučili a kolem důchodů vytvářejí jeden velký guláš, ve kterém se vyzná jen málokdo a u něhož se můžeme jen dohadovat, jaká překvapení obsahuje.
Portál České důchody se snaží i do této nepřehledné situace vnést trochu srozumitelnosti a návrh důchodové reformy jsme celý pročetli. Připravili jsme celkem tři články, které rozebírají důležité změny, které by reforma v případě schválení přinesla, a to včetně začátku jejich platnosti:
- Přehled toho, co se změní pro stávající důchodce – ČTĚTE ZDE
- Přehled toho, co se změní pro budoucí důchodce – ČTĚTE ZDE
- Nepříjemné drobnosti a detaily, o kterých se příliš nemluví – ČTĚTE ZDE
Dovoluji si touto cestou apelovat na politiky, aby byli při jednání o důchodové reformě a veškerých změnách v oblasti důchodů předvídatelní, srozumitelní a dávali lidem dostatek času, aby se mohli na vše připravit. Už nyní jsou důchody složité a není nutné přidávat budoucím důchodcům další zbytečný stres.
Foto: Adobe Stock