Priessnitz walking: Ochlazování nohou v ledové vodě zlepší prokrvení a uvolní napětí
Priessnitz walking je sportovní aktivita se speciálními holemi, která využívá zdroje studené vody v přírodě. Základem je svižná chůze nordic walking rozšířená o ochlazování horních a dolních končetin a správnou techniku dýchání. Zima je vhodné období pro tuto pohybovou aktivitu, protože studené potoky nebo sníh pomohou k maximálním léčebným účinkům na zdraví. Pokud se priessnitz walking lidé věnují dlouhodobě, přinese jim větší fyzickou kondici, vymizení problému „stále studených nohou“ nebo zlepšení psychického zdraví.

Nordic walking je sportovní aktivita, při které se využívají speciální hole. Jedná se o svižnou chůzi na čerstvém vzduchu. Obzvlášť v zimě je výhodné tento sport navíc rozšířit o blahodárné účinky studené vody nebo sněhu a správné techniky dýchání, a tím získat ještě více zdravotních benefitů. Tento sport se pak nazývá priessnitz walking.
Oproti nordic walking není nutné žádné další vybavení, stačí jen vhodné oblečení odpovídající aktuálnímu počasí. V zimě je doporučeno teplejší oblečení v několika vrstvách, které absorbuje pot a zároveň je neprodyšné nebo nepromokavé, pokrývku hlavy, neklouzavé boty a malý ručník na otření končetin po ochlazování.
„Priessnitz walking je obohacení nordic walkingu o celostní klimatoterapii, která spojuje pohybovou aktivitu a dechová cvičení s částečným ochlazováním končetin podle Vincenze Priessnitze, a tím umožňuje dosáhnout maximálního léčebného účinku na celý organismus. Vychází ze znalostí klasické medicíny, tradičních východních léčebných postupů a osvědčených metod Vincenze Priessnitze,“ vysvětlila pro České důchody Jana Preislerová, zakladatelka priessnitz walking a lektorka klimatoterapie.
Kombinace chůze a ledové vody
A jak taková vycházka vypadá? V první části lidé začnou rehabilitační chůzí s holemi, takzvanou nordic walking. K chůzi přidají ochlazování ve vhodném zdroji chladné vody (nejčastěji potoky, studánky, prameny) nebo sněhu.
Nejdříve se začíná s horními končetinami. Ochlazují se ruce a předloktí podle individuálního pocitu tak dlouho, dokud je to příjemné.
„Doba ochlazení se řídí individuální tolerancí, měla by se přerušit při nepříjemném pocitu či bolesti. Ponoření do chladné vody se pozvolna prodlužuje až na několik minut,“ vysvětlila pro České důchody Ludmila Boháčová, lektorka a vedoucí kurzů STOB priessnitz walkingu.
Po ochlazení horních končetin se pokračuje chůzí s holemi a po dosažení opětovného prohřátí následují dechová cvičení. Ta jsou důležitou součástí tohoto druhu pohybu. „Prohloubení dechu přispívá k uvolnění svalů vlivem zvýšeného okysličení svalové tkáně a zlepšením odplavování kyseliny mléčné. V další fázi následuje znovu zahřátí chůzí, a nakonec se ochlazují dolní končetiny po kolena podle stejných pravidel jako horní končetiny,“ dodala lektorka Boháčová.
Vymizení pocitu „studených nohou“
Priessnitz walking je vhodný druh pohybu pro lidi v důchodovém věku, protože si každý může tempo upravit podle svých potřeb a možností. Použitím holí navíc odlehčíte kolena, kotníky a kyčle, hole tedy napomáhají zvládat i problémy s pohybovým aparátem, jako jsou bolesti páteře, kloubů a svalů. Je vhodným rehabilitačním doplňkem po operacích a úrazech.

Tento druh pohybu má několik zdravotních benefitů:
- Chůze ve svižnějším tempu působí blahodárně na srdce a celý oběhový systém, zlepšuje fyzickou kondici a celkovou zdatnost. Přispívá k redukci váhy, má příznivý vliv na oběhový systém, imunitu i psychiku.
- Díky zapojení horní části těla posílíte více svalových skupin než při běžné chůzi nebo běhu, a to včetně trupu, břišních i zádových svalů, ale také paží. Při správné chůzi zpevníte střed těla, zlepšíte celkovou stabilitu.
- Tato sportovní aktivita má při déletrvajícím provozování pozitivní vliv na klidovou tepovou frekvenci, krevní tlak, celkovou zdatnost, maximální spotřebu kyslíku a kvalitu života u osob s různými chorobami (například hypertenzí, diabetem a kardiovaskulárními chorobami). Zlepšuje se také metabolismus glukózy u prediabetických jedinců.
- Studená voda způsobí lepší prokrvení organismu a má pozitivní vliv na neurovegetativní systém. Stimuluje nervový systém parasympatikus, který nám vnáší do života klid a uvolnění. V dnešní hektické době je v převaze sympatikus a ten způsobuje napětí. Proto má ochlazování studenou vodou příznivý vliv na psychiku.
- Nohy se ochlazením uvolní a chodci ve výsledku cítí prohřátí a nebývalou lehkost. Při delším provozování priessnitz walkingu se udává vymizení problému „stále studených nohou“.
Správná technika je důležitá
Zkoordinovat pohyby rukou s holemi s chůzí a dechovým cvičením nemusí být pro začátečníky snadné a osvojit si tuto techniku chvíli trvá. Správná technika je u priessnitz walking velmi důležitá, protože nesprávné provedení pohybu může i uškodit.
Proto je doporučeno vzít si alespoň na začátek instruktora, který vám ukáže a postupným zapojováním jednotlivých kroků naučí, jak na to. Měl by upozornit a poukázat na časté chyby a pomoci si zažít správné sladění pohybu.
Zdroje: Vyjádření o priessnitz walkingu (Jana Preislerová, zakladatelka priessnitz walking a lektorka klimatoterapie), vyjádření o kurzech priessnitz walkingu a správné technice (Ludmila Boháčová, lektorka a vedoucí kurzů STOB priessnitz walkingu)