Lékaři budou přemlouvat seniory k očkování. Zazněl i nápad na pozastavení důchodů

V Česku je zatím stále přibližně půl milionu seniorů, kteří nemají očkování proti koronaviru. Stát proto začíná řešit, jak seniory, kteří často nemají ani přístup k internetu, k očkování přemluvit. Důraz se bude klást na praktické lékaře.

Foto: Adobe Stock
Seniorka se očkuje proti koronaviru. (ilustrační foto)

Významná část důchodců je stále neočkovaná a politici nyní řeší, jak je k očkování přemluvit. Už v nejbližší době by starší lidi měli motivovat hlavně praktičtí lékaři. K těm mají senioři větší důvěru a jsou pro ně i dostupnější než velká očkovací centra.

Premiér Andrej Babiš oznámil, že lékaři by za každého seniora staršího 65 let, kterého přemluví k očkování, měli dostat příspěvek 380 korun. K tomu ještě bude doplněn příspěvek za aplikaci ve výši 268 korun, takže celkem dostane lékař 648 korun. Tyto příspěvky by měly vyplácet zdravotní pojišťovny.

Důvody, proč se někteří senioři nechtějí očkovat, popsal epidemiolog Roman Prymula. „Nejsou tam obavy, jaké má mladší populace, tedy nějaké riziko sterility a nemožnosti mít děti. Ale senioři občas podlehnout diskusím, že je někdo chce sledovat nebo že to je věc zbytečná. Ti, kteří doposud neonemocněli, si mohou myslet, že se jich to netýká, a dokonce někteří tvrdí, že onemocnění neexistuje a že je to jen masmediální záležitost. Jsou různé důvody, které jsou pro skupinu seniorů specifické, ale není jich zase tolik,“ uvedl Prymula pro České důchody.

Senioři jsou i nyní nejzranitelnější

Prymula zároveň upozornil, že za nedostatečnou proočkovanost seniorů může částečně samotný stát. Podle něj byla pro některé seniory registrace do systému technicky složitá a nezvládli ji, takže se k očkování ani nedostali. „Druhý problém je, že někteří senioři se registrovali u svých praktických lékařů a ti vakcínu nedostali, protože byly preferovány dodávky do velkých center, a to není správně, protože populace seniorů je nejzranitelnější a měla by být očkována dříve než mladší skupiny,“ vysvětlil epidemiolog.

Srpnové údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že zatím není naočkováno přibližně 560 tisíc lidí starších 60 let, což je 19 procent této populace. Nejméně proočkovaný je Moravskoslezský kraj, naopak nejvyšší míru očkování má Praha. Vysokou proočkovanost má také Vysočina a Jihomoravský kraj.

Politici nyní proto narychlo hledají způsoby, jak alespoň část seniorů rychle proočkovat. Vláda například plánuje další kampaň v médiích, která by měla k očkování přesvědčovat právě i seniory. A v současné době se navíc chystá také očkování třetí dávkou. „Budou to lidé ve věku 65 let plus, chronici, u kterých hrozí těžší průběh onemocnění, zdravotníci, sociální pracovníci, lidé v pobytových sociálních službách,“ upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Roman Prymula: Očkování se senioři bojí zbytečně. A další zavírání domovů důchodců nečekám

Pozitivní, nebo negativní motivace?

Objevují se i názory, že by mělo být očkování seniorů vyžadováno razantněji. Například marketingový expert Jakub Horák v televizi CNN Prima News navrhl, že by se neočkovaným seniorům mohlo pozastavit vyplácení důchodu. „Já bych jim stopnul penzi a mohli by si ji vybrat teprve, když projdou očkováním,“ uvedl Horák v pořadu Co Čech, to politik, kterého se zúčastnil také Prymula.

Naopak textař Michal Horáček by se u vakcinace přikláněl k pozitivní motivaci. „Možná více funguje negativní motivace, ale začal bych s pozitivní. Přeji si, aby neumírali další lidé. Zemřelo přes 30 tisíc lidí a je to vážná věc. Nechci, aby mí vrstevníci, kteří sdílí mé zážitky a zkušenosti, odcházeli,“ řekl v pořadu Horáček, který je už také v důchodovém věku.

Podle Prymuly je rychlé očkování seniorů velmi důležité, aby se předešlo další nepříjemné vlně nákazy v průběhu podzimu. Poukázal na to, že v zemích s vysokou mírou proočkovanosti šla nákaza významně dolů.

„Skutečně potřebujeme proočkovat v těch rizikových věkových kategoriích, zejména v kategoriích seniorských. Nemá smysl očkování odkládat, protože dříve nebo později se dostaneme do nějaké expozice. A byť každý nemusí onemocnět covidem, tak pokud nejsme očkovaní, tu šanci máme výrazně vyšší než ostatní,“ konstatoval Roman Prymula.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu