Roman Prymula: Očkování se senioři bojí zbytečně. A další zavírání domovů důchodců nečekám

Část seniorů se bojí, že budou sledováni, nebo si myslí, že se jich koronavirus netýká, a proto se nechtějí očkovat. V rozhovoru pro České důchody to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podle něj už ale nebude docházet k plošnému zavírání domovů důchodců a očkovaní lidé budou moci seniory bez omezení navštěvovat.

Foto: Herminapress
Epidemiolog Roman Prymula.

Blíží se podzim, co nás čeká v souvislosti s koronavirem?

V tuto chvíli je už jasně vidět, že očkování je pozitivní preventivní opatření, protože všude v zemích, kde dosáhli poměrně vysoké proočkovanosti, šla nemocnost velmi prudce dolů.

To, co nás čeká v následujících měsících je, že se skutečně potřebujeme proočkovat v těch rizikových věkových kategoriích, zejména v kategoriích seniorských. Nemá smysl očkování odkládat, protože dříve nebo později se dostaneme do nějaké expozice. A byť každý nemusí onemocnět covidem, tak pokud nejsme očkovaní, tu šanci máme výrazně vyšší než ostatní.

Velmi vážně se také uvažuje o tom, že očkování nebude dostatečné a bude nutné přeočkovávat, protože hladiny protilátek klesají a bude nutné je povýšit na hladiny, které jsou ochranné. Odhaduji, že přeočkování přijde po novém roce. Nebude nezbytné nutně, aby to byla identická vakcína, dá se předpokládat, že přeočkování bude dominantní vakcínou Pfizer, a to i u těch, kteří byli očkovaní vakcínou AstraZeneca.

V Česku je stále poměrně hodně seniorů, kteří nejsou naočkovaní. Jak si to vysvětlujete a jak by se to dalo změnit?

Já vidím tři důvody a ani jeden z nich není úplně pozitivní. Senioři, kteří neměli vhodné rodinné příslušníky, kteří by jim v tom pomohli, se nedokázali zaregistrovat do systému. On sice vypadá zdánlivě jednoduše, ale pro toho seniora, který není zvyklý pracovat s novými IT výdobytky, to může být složité. Takže bariéra mohla být v tom, že se vůbec nedokázal registrovat.

Druhý problém je, že někteří senioři se registrovali u svých praktických lékařů a ti vakcínu nedostali, protože byly preferovány dodávky do velkých center, a to není správně, protože populace seniorů je nejzranitelnější a měla by být očkována dříve než mladší skupiny.

A třetí důvod je, že někteří senioři očkování nechtějí. Vidíme, že tady je poměrně vysoké procento lidí, kteří očkování z různých důvodů nechtějí, někdy jsou ty důvody až komické, tedy obava, že budeme vakcínou očipováni, že se bude přenášet virus, který nás zneschopní, budeme sterilní nebo umřeme. To jsou všechno argumenty, které by měl stát brát v potaz, měl by udělat jasnou a vysvětlující kampaň a s těmito lidmi pracovat, aby se očkování pozvedlo.

Mají senioři nějaké specifické obavy? Proč se bojí očkování?

Nejsou tam obavy, jaké má mladší populace, tedy nějaké riziko sterility a nemožnosti mít děti. Ale senioři občas podlehnout diskusím, že je někdo chce sledovat nebo že to je věc zbytečná. Ti, kteří doposud neonemocněli, si mohou myslet, že se jich to netýká, a dokonce někteří tvrdí, že onemocnění neexistuje a že je to jen masmediální záležitost. Jsou různé důvody, které jsou pro skupinu seniorů specifické, ale není jich zase tolik.

Budou se muset na podzim opět zavírat domovy seniorů a bude omezován kontakt se seniory?

Nemyslím si, že se dostaneme do pozice, kdy by tady byla drsná vlna, která by hrozila lockdownem. Ale že na podzim dojde k nárůstu, to jsem si zcela jist. Vidíme, že po rozvolnění dochází k masivním kontaktům na velkých hromadných akcích, a logicky, pokud tam někdo pozitivní je, tak se nákaza bude šířit. Také řada lidí vycestovala do rizikových oblastí v zahraničí, takže virus se sem dostane ve větší zátěži.

Může se stát, že budou do nějaké míry omezené návštěvy, ale to by se týkalo pouze cizích lidí. Pokud dojde k interakci rodinných příslušníků a obě strany budou očkovány, tak nevidím důvod v tom, aby limitace byla nějak dramatická.

Samozřejmě všude je určitá míra rizika a to, že jsme očkovaní, neznamená, že se nemůžeme nakazit. To riziko vždycky bude, u mutace je nějakých 14 procent rizika, u běžného viru, který se tady vyskytoval dříve, je riziko těžkých forem nebo úmrtí pouze 3 procenta. Pořád tady určité riziko je, ale je jasné, že z hlediska tohoto rizika nemůžeme společnost znovu zavřít.

Foto: Herminapress

Více k tématu