Jiří Paroubek: Obávám se, že nová vláda naprosto cynicky sáhne na důchody

Důchodci by měli počítat s tím, že nová vláda bude pravděpodobně prosazovat omezené navyšování důchodů nebo dokonce jejich úplné zmrazení. Je o tom přesvědčen bývalý premiér Jiří Paroubek, podle kterého to budou mít senioři při vysoké inflaci těžké. „Je potřeba si začít dělat finanční rezervy,“ řekl v rozhovoru pro České důchody.

Zdroj: České důchody
Bývalý premiér Jiří Paroubek.

Pane Paroubku, jak vnímáte skutečnost, že ČSSD neuspěla ve volbách z pohledu seniorů? Bude levice ve Sněmovně chybět a jaké to může mít důsledky, pokud jde o důchody a ekonomické vyhlídky důchodců?

Myslím si, i když jsem neviděl přesné analýzy toho, jak volili právě senioři, že zejména senioři byli vůči ČSSD nespravedliví. Byla to strana, která po léta v obou vládních koalicích, ve kterých byla zastoupena, iniciovala rychlý růst penzí. Je škoda, že ČSSD teď ze Sněmovny zcela vypadla a obávám se, že příští pravostředová koalice prostě časem naprosto cynicky sáhne na důchody.

Zajistí buď velmi nízké meziroční nárůsty důchodů, anebo jejich zmrazení. Při velmi vysoké inflaci, která v příštím roce zřejmě nastane, to budou mít zejména důchodci při očekávatelné stagnaci důchodů velmi těžké.

Ale lidé si vybrali, tak musí nést za svá rozhodnutí následky. Kdyby ČSSD získala ve volbách do sněmovny o 20 tisíc hlasů více, sestavoval by vládní koalici Andrej Babiš.

Expremiér Petr Nečas v rozhovoru pro České důchody řekl, že pokud jde o důchodovou reformu, ČSSD nikdy neměla zájem ji řešit. V té době jste již ve vedení strany nebyl, nicméně pravidelně dění sledujete a komentujete. Myslíte si, že opravdu byla ČSSD, co se týče reformy, velmi pasivní?

Problém je ten, že názory politických stran z různých částí politického spektra na důchodovou reformu se velmi liší. To, co prosadila zatím poslední pravicová Nečasova vláda jako svou důchodovou reformu, potěšilo zřejmě soukromé penzijní fondy. A ekonomicky nejsilnější naše spoluobčany.

Chápu, že udělat důchodovou reformu, která něco přinese všem, je velmi obtížné v situaci, kdy není co rozdávat. Neexistuje například balík peněz z privatizace ve výši 50 či 70 miliard korun, o které by se při svém startu důchodová reforma mohla opřít.

Návrh konceptu důchodové reformy, se kterou přišla v končícím volebním období ministryně Jana Maláčová, nebyl špatný, ale nebyl v předvolebním období akceptován dalšími politickými stranami.

Myslím, že většina českých politických stran žádný ucelený názor na důchodovou reformu nemá, a proto bude každý návrh z této oblasti vetovat. A rozumní politici také vědí, že prosazení důchodové reformy jim politické body nepřinese. Neboť vždy budou významné voličské skupiny, které si budou myslet, ať už důvodně, či nedůvodně, že byly reformou okradeny. Vyčítat pasivitu Janě Maláčové nelze. Předložila návrhy a ty nebyly přijaty. To se stává.

Starobní důchod pod 5000 korun má 13 tisíc lidí, na průměr nedosáhne milion seniorů

Je vůbec nějaká zásadní reforma potřeba? Bude to muset řešit další vláda?

Osobně si nemyslím, že s důchodovou reformou je potřeba spěchat. Spěch na její urychlení mají jen soukromé penzijní fondy, které by dostaly na dlouhá léta do správy ohromné peněžní prostředky českého obyvatelstva. Myslím, že za současné situace je potřeba udržet průběžný systém financování důchodů a posílit některé aspekty zásluhovosti, což se myslím už stalo, jde o „bonus“ ženám za vychovávané děti.

Dávám tedy přednost parametrickým změnám než zahájit nějakou nesmyslnou reformu důchodů, pokud se na ní nedohodnou alespoň nejsilnější politické strany v zemi konsensuálně. Z mého hlediska by bylo nejlepší, aby Fialova vláda raději v této oblasti nic neřešila. Protože jinak vznikne paskvil, který jsme zažili už za Nečasovy vlády.

Jak vnímáte současnou vysokou inflaci a zdražování energií? Měla by to současná či příští vláda nějak reflektovat v případě důchodců?

Růst cen průmyslu v sousedním Německu je meziročně nejvyšší od roku 1974. Také u nás máme v září „krásnou“ průmyslovou inflaci 9,9 %. Samozřejmě, že by příští vláda měla reagovat na ceny energií, které se ještě dále mohou zvyšovat. Ale myslím, že toho nebude schopna. To je mimo horizont jejího ideologického uvažování. Ale můžu se pochopitelně mýlit, a bylo by příjemné, kdybych se mýlil.

Chce to možná alespoň na čas určit cenové maximum, pokud jde o růst spotřebitelských cen elektrické energie a plynu, anebo uplatnit úplnou či částečnou eliminaci sazby DPH na energie. To, že to na nás všechny dopadne, je zřejmé. Je potřeba si začít dělat finanční rezervy.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu