Předseda Ústavního soudu Baxa: Stížností na valorizaci důchodů se začneme zabývat už v říjnu

Projednávání ústavní stížnosti na jednorázové snížení červnové mimořádné valorizace důchodů začne už v říjnu a výsledek by mohl být znám už v roce 2023. Informoval o tom předseda Ústavního soudu Josef Baxa s tím, že jednání by mohlo být i veřejné.

Foto: Profimedia
Předseda Ústavního soudu Josef Baxa.

Ústavní soud se už v nejbližší době začne intenzivně zabývat projednáváním a rozhodováním o ústavní stížnosti, kterou podali poslanci hnutí ANO v souvislosti s mimořádnou valorizací. Novela zákona o důchodovém pojištění jednorázově snížila mimořádnou valorizaci, která proběhla v červnu 2023, a ústavní stížnost požaduje její zrušení. Cílem tedy je, aby byla mimořádná valorizace vyplacena v plné výši.

Ústavní stížnost byla podána v květnu a jednání pléna, tedy všech ústavních soudců, začne už nyní v říjnu. „Začneme se touto věcí zabývat ještě v tomto měsíci, budeme v tom pokračovat v měsíci listopadu. Uvidíme, jak komplikovaná bude debata v plénu,“ uvedl Josef Baxa, předseda Ústavního soudu v pořadu Otázky Václava Moravce.

„Já si bezesporu uvědomuji, že v posledních letech je to jeden z nejvážnějších případů, který dostal Ústavní soud na stůl, že je na to upřena pozornost velké části obyvatelstva, že ta věc je komplikovaná. Debaty, které tomu předcházely a které pořád probíhají, ukazují, že ať rozhodne Ústavní soud jakkoliv, tak to nebude vždy přijímáno s pochopením,“ konstatoval Josef Baxa.

Zároveň naznačil, že finální rozhodnutí by mohlo být známo ještě letos. „Nejsme tak bohorovní, abychom řekli, že je na to času dost příští nebo přespříští rok, to určitě ne,“ uvedl Baxa. Dodal však, že jeho hlas je pouze jedním hlasem v celém plénu a také bude záležet na tom, jak rychle soudce zpravodaj připraví podklady pro rozhodování.

Ve hře je veřejné projednání

Vyloučeno podle předsedy Baxy není ani to, že by soudní jednání bylo veřejné. „Myslím si, že je důležité, aby se v této věci Ústavní soud pokusil zprostředkovat veřejnosti i průběh svých úvah. To znamená, že uvažujeme o tom, že bychom projednali věc veřejně. Tak aby veřejnost převážně prostřednictvím médií měla zprostředkované informace, čím účastníci argumentují, jak se kdo brání, jaké argumenty používají, jak uvažuje Ústavní soud,“ vysvětlil Josef Baxa.

Podle něj je důležité, aby budoucí soudní rozhodnutí, ať už bude jakékoliv, přijala veřejnost s porozuměním. Naznačil také, že by zdůvodnění rozhodnutí mohlo mít také zkrácenou a přístupnější podobu, která by mohla být srozumitelná pro širokou veřejnost.

„Ústavní soud si uvědomuje, jak je důležité, aby jeho rozhodování bylo srozumitelné. A součástí srozumitelnosti může být i projednání věci s účastníky řízení a zprostředkovaně, aby informace byly podávány i veřejnosti,“ uvedl Baxa a dodal, že je to i součástí důvěry v soud.

Stížnost argumentuje ve dvou samostatných rovinách. Věcně napadá samotné znění zákona a konstatuje, že schválená ustanovení v zákoně jsou protiústavní, a to kvůli nepřípustné retroaktivní působnosti. Dále stížnost kritizuje samotný způsob, jakým vláda původní pravidla uchopila a jak ke změně přistoupila, tedy projednávání i schvalování zákona. Podrobně je obsah stížnosti popsán v tomto článku.

Foto: Anna Vavríková/MAFRA/Profimedia

Více k tématu