Nová pravidla pro výchovné k důchodu a co změnila reforma
Výchovné přiznávané k důchodu se dočká dvou významných změn. Od roku 2026 se přestane valorizovat a v roce 2027 se upraví postup pro jeho přiznávání. Roli bude hrát i počet dětí.

Součástí schválené důchodové reformy je změna pravidel pro přiznávání a valorizaci výchovného. Oproti původním plánům došlo v průběhu legislativního procesu k některým změnám. Například se upustilo od postupného snižování a nakonec zrušení výchovného za první dvě děti.
Doposud platilo jednoduché pravidlo, podle kterého se za každé vychované dítě zvyšoval důchod o 500 Kč. Výchovné se stalo součástí procentní výměry důchodu a spolu s ní se pak zvyšovalo při valorizaci. Samotná hodnota výchovného se pak rovněž pravidelně zvyšovala. To se však změní.
Výchovné u nových důchodů
Přiznávání výchovného až do konce roku 2026 bude probíhat podle stejných pravidel jako doposud. Od začátku roku 2027 ovšem dojde ke změně.
Důležitou roli bude hrát nový fiktivní vyměřovací základ, který bude oceňovat péči o dítě do 3 let a také péči o nemocné a nemohoucí děti či blízké osoby. Za tuto péči se budou započítávat fiktivní výdělky ve výši průměrné mzdy v daném roce.
Při výpočtu důchodu a posuzování nároku na výchovné se bude postupovat následovně:
- Za první dvě děti standardně výchovné nenáleží. Pokud ovšem ocenění formou fiktivního vyměřovacího základu nedosáhne alespoň hodnoty výchovného, bude tedy finančně méně výhodné, dojde k přiznání výchovného i za tyto první dvě děti.
- Za třetí a každé další dítě již bude náležet výchovné vždy.
Aby bylo výchovné přiznáno, musí být splněny podmínky výchovy:
- Žena nebo muž musí o dítě pečovat alespoň 10 let před dosažením jeho zletilosti.
- Pokud se žena nebo muž ujme péče o dítě až poté, co dosáhlo 8 let, musí o něj pečovat alespoň 5 let a nesmí péči přerušit až do jeho zletilosti.
- Když dítě zemře do 5 let věku, je podmínka splněna, pokud o něj žena nebo muž pečovali od narození až do smrti.
Důležité je, že za jedno dítě může být výchovné přiznáno pouze jedné osobě, i když ho reálně vychovávalo více lidí. V případě, že podmínku výchovy splní více lidí, například otec i matka, má nárok na výchovné ten, kdo se o dítě staral delší dobu.
V případě výchovného nemusí jít pouze o vlastní dítě, ale počítá se také výchova nevlastních dětí, tedy dětí osvojených nebo převzatých do péče nahrazující péči rodičů. Například může jít o prarodiče, kteří oficiálně převzali péči o vnoučata.
V platnosti zůstává opatření pro zánik nároku na výchovné v okamžiku, kdy se rodič či jiná pečující osoba dopustila na dítěti trestného činu, ať už jako pachatel nebo spolupachatel. Typicky může jít o týrání, ublížení na zdraví nebo zanedbávání péče. Tato osoba pak na výchovné nemá nárok, i když splní podmínku výchovy.
Konec valorizace výchovného
Doposud se výchovné vždy navyšovalo o stejnou míru jako procentní výměra důchodů. Při valorizaci v lednu 2025 se tak výchovné zvýšilo na 503 Kč a v této hodnotě je nyní také přiznáváno k novým starobním důchodům.
Šlo o poslední navýšení výchovného, protože v rámci reformy byla tato valorizace zrušena. Výchovné již zůstane nastálo na hodnotě 503 Kč a v této výši bude přiznáváno i ke všem novým důchodům. Reálná hodnota výchovného tedy bude postupem času klesat.
Dopad na stávající důchodce
Od roku 2027 se také přestane valorizovat také přiznané výchovné, tedy výchovné u stávajících důchodů. Dnes platí, že výchovné je součástí procentní výměry důchodu a pravidelně dochází k jeho navyšování při valorizacích. K tomu už ale docházet nebude a postup bude následující:
- Před provedením valorizace se nejprve od procentní výměry důchodu odečte hodnota výchovného přiznaného za všechny děti.
- Následně dojde k navýšení důchodu, tedy k valorizaci základní výměry a snížené procentní výměry.
- Nakonec se výchovné opět k procentní výměře přičte.
Výsledkem bude, že nominální hodnota výchovného bude zachována, ale postupně začne klesat jeho reálná hodnota.
Poslední valorizace již přiznaného výchovného proběhne při valorizaci v lednu 2026. Při další valorizaci v lednu 2027 již výchovné navyšováno nebude.