Valorizace důchodů se změní: Úpravy výpočtu a přehled pro roky 2026 a 2027
Důchodců se v následujících dvou letech dotknou dílčí změny valorizací, které již byly schváleny. Komplikovanější postup bude zejména od roku 2027, kdy se při výpočtu valorizace začne odečítat celková hodnota výchovného. Změny se týkají také doplatku valorizace nebo tradičního valorizačního oznámení. Podívejte se na přehled, jak budou změny postupně nabíhat.

V průběhu let 2023 a 2024 schválila vláda Petra Fialy několik změn, které ovlivní valorizace všech důchodů, tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. Všechny změny už jsou schválené a platné, jen náběh některých z nich je ještě odložen.
Už nyní platí například nový mechanismus mimořádné valorizace, který již nezohledňuje celou míru inflace. Zvýšení důchodu při mimořádné valorizaci se bude skládat ze dvou částí – jedna bude představovat klasické trvalé zvýšení procentní výměry a druhou bude tvořit dočasný přídavek vyplácený do konce roku.
V lednu 2025 se také poprvé projevilo omezení valorizace předčasných důchodů. Platí, že pokud má někdo přiznaný předčasný důchod, až do dosažení řádného důchodového věku se nezvyšuje procentní výměra důchodu. Omezení platí pro předčasné důchody přiznané od října 2023 a později.
Následuje přehled změn, které ovlivní valorizace důchodů v následujících letech:
Zpomalení valorizace důchodů
Výpočet valorizace vychází z inflace a růstu reálných mezd. V principu zůstává výpočet stejný, pouze se mírně změnily vstupní parametry.
Předně se snížila míra zápočtu růstu reálných mezd. Do roku 2023 platilo, že se zohledňovala polovina růstu reálných mezd, nově nyní platí třetina růstu. Zatím se ale tato změna neprojevila, protože v uplynulém období reálné mzdy klesaly. Letos už rostou, ale aby se růst počítal do valorizace, musí se nejprve dorovnat předchozí propad. Dá se očekávat, že to bude nejdříve při valorizaci v roce 2028 nebo 2029.
Nově také do výpočtu vstupuje pouze důchodcovská inflace, zatímco dříve se porovnávala běžná a důchodcovská inflace a použila se ta vyšší. Důchodci na tom obvykle mírně „vydělali“, protože cílený výběr výhodnějších hodnot inflace zvyšoval valorizaci v průměru o 0,1 až 0,2 %, řádově tedy o nízké desítky korun. Poprvé se tento výhradní zápočet důchodcovské inflace zohlednil při letošní valorizaci.
Zpoplatnění papírového valorizačního oznámení
Poprvé u valorizace 2026 bude platit, že tradiční valorizační oznámení bude posíláno bezplatně pouze v elektronické podobě. Papírové oznámení bude zpoplatněno částkou 26 Kč (zasílání oznámení v rámci Evropy bude stát 47 Kč a mimo Evropu pak 52 Kč). Bezplatně budou mít nárok na papírové oznámení důchodci narození před rokem 1955.
O zasílání papírového oznámení je nutné požádat ČSSZ, a to prostřednictvím tiskopisu Žádost o zasílání oznámení o zvýšení důchodu v listinné podobě (dostupný zde). Žádost musí být doručena do 30. září 2025 a požádat musí i ti, kteří mají nárok na bezplatné papírové oznámení. Vše důležité k této změně i postup žádosti popisuje tento článek.
Prodloužení doplatku valorizace
V roce 2023 byla schválena změna výplatního období starobních důchodů, místo takzvaného klouzavého měsíce se bude využívat klasický kalendářní měsíc. Součástí této změny byl i konec doplatku lednové valorizace, což je poměrná část valorizace vyplácená za období od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dni důchodu. Původně měla změna začít platit od letošního července a při valorizaci v roce 2026 už se neměl doplatek důchodcům vyplácet.
Systém přechodu na nové výplatní období se ale nestihl připravit a hrozil kolaps výplaty důchodů. Vláda tak na poslední chvíli prosadila odklad konce klouzavého měsíce o dva roky, související zákon už byl schválen a podepsal ho i prezident.
Fakticky to znamená, že lednový doplatek valorizace bude vyplacen ještě při valorizacích v lednu 2026 a v lednu 2027.
Konec valorizace výchovného
Od roku 2027 se přestane valorizovat již přiznané výchovné, tedy výchovné u stávajících důchodů. Nyní platí, že výchovné je pevnou součástí procentní výměry důchodu a pravidelně tedy dochází k jeho navyšování při valorizacích.
To ale skončí, výchovné bude odděleno a bude se zvyšovat pouze procentní výměra bez výchovného. Reálná hodnota výchovného tedy bude postupně klesat.
Postup valorizace od ledna 2027 bude následující:
- Před provedením valorizace se nejprve od procentní výměry důchodu odečte hodnota výchovného přiznaného za všechny děti. Půjde o fixní částku 500 Kč, takže pokud bylo přiznáno výchovné za dvě děti, odečte se 1 000 Kč.
- Poté dojde k výpočtu valorizace. Zvýší se základní výměra a snížená procentní výměra.
- Nakonec se výchovné opět k procentní výměře přičte. V případě dvou dětí se tedy opět přičte 1 000 Kč.
Při valorizaci se bude vždy odečítat 500 Kč za vychované dítě, i když už v minulosti došlo k navýšení výchovného v rámci proběhlých valorizací. Toto dřívější navýšení nebude reflektováno, takže důchodci, kteří pobírají výchovné od začátku, budou mírně finančně zvýhodnění a část navýšeného výchovného jim už zůstane.