Valorizace důchodů 2026: Nejasnosti a časté dotazy důchodců

Podle prvních odhadů by valorizace důchodů v roce 2026 mohla být o něco vyšší než letos, stále ale platí, že růst reálných mezd se zohledňovat nebude. Valorizace také přinese změnu u valorizačního oznámení. Abyste se lépe orientovali, přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.

Foto: Adobe Stock
Důchodci přemýšlejí o valorizaci. (ilustrační foto)

Před nedávnem jsme zveřejnili první odhad valorizace důchodů, která proběhne v lednu 2026. Mělo by jít přibližně o 400 až 500 korun, přesnější navýšení vašeho důchodu si můžete spočítat v kalkulačce, která je součástí uvedeného článku.

V souvislosti s valorizací dorazilo mnoho dotazů důchodců, které se týkají například výpočtu valorizace, valorizačního oznámení nebo zvyšování zásluhové části důchodů.

Připravili jsme proto odpovědi na nejčastější otázky.

Jak se valorizace počítá a jak se stanovuje zásluhovost?

Výpočet valorizace má specifický postup, který je daný zákonem. Udělá se součet důchodcovské inflace a třetiny růstu reálných mezd, z toho vyjde určité procento, o které by se měly důchody zvýšit. Tento procentní růst se rozdělí mezi základní a procentní výměru s tím, že základní výměra vždy činí 10 % průměrné mzdy a má tedy přednost. Pak se dopočítá „zbytek“ zvýšení, které bude u procentní výměry.

Například při valorizaci v lednu 2025 bylo vypočítáno, že důchody se musí zvýšit o 1,7 %. Část toho tvořilo zvýšení základní výměry o 260 Kč a na procentní výměru „zůstalo“ 0,6 %.

Ovlivní valorizaci 2026 zpomalení tempa, které vláda schválila na podzim 2023?

Pravděpodobně ne. Vláda prosadila dvě změny: růst reálných mezd se počítá pouze ze třetiny (místo původní poloviny) a v případě inflace se zohledňuje pouze ta důchodcovská (dříve se porovnávala důchodcovská s běžnou a využila se vyšší).

Nyní už víme, že růst reálných mezd se při valorizaci 2026 nebude zohledňovat vůbec, protože ještě nebyl dorovnán předchozí výrazný pokles. Pokud jde o inflaci, důchodcovská i běžná inflace zatím vychází shodně na 2,2 %. Když bude běžná inflace za květen a červen vyšší než důchodcovská, tak se to při valorizaci negativně projeví. Jasno bude v polovině července, jakmile Český statistický úřad zveřejní údaje o červnové inflaci.

Důchodcovská inflace: Vysvětlení, jak se liší a ovlivňuje valorizaci

Plánuje vláda mimořádné navýšení valorizace v lednu 2026?

Zatím nic takového nebylo avizováno. Není ale vyloučeno, že k tomu vláda přistoupí. Finální výše valorizace totiž bude oznámena krátce před volbami a je tedy možné, že politici budou mít zájem o předvolební dárek důchodcům, podobně jako tak učinila vláda Andreje Babiše před volbami v roce 2021 (tehdy přidala k valorizaci jednorázově 300 Kč). Zákon mimochodem umožňuje i určité mimořádné zvýšení valorizace, pokud by růst důchodů vycházel nižší než  2,7 %. Současná vláda Petra Fialy ale zatím valorizace spíše omezovala, takže pravděpodobnost je spíše nízká.

Poslední valorizace měla pouze zanedbatelné zvýšení procentní výměry, v roce 2024 se dokonce nezvýšila vůbec. Bude i tentokrát potlačena zásluhovost valorizace?

Zatím nevíme. Je nutné počkat, jak vysoký bude konečný růst průměrné mzdy, což je údaj, který teprve statistici zveřejní. Pokud průměrná mzda velmi rychle poroste (a současný vývoj to naznačuje), je určitá šance, že větší část valorizace bude opět tvořena pouze zvýšením základní výměry. Zákon navíc obsahuje pravidlo, že když je zvýšení základní výměry natolik vysoké, že obsáhne celé valorizační procento, tak se procentní výměra vůbec nezvýší. Právě to se stalo při valorizaci v roce 2024. Záležet bude také na vývoji inflace za květen a červen, když bude inflace vysoká, tak roste šance i na vyšší zásluhovost.

Proběhne v lednu 2026 doplatek valorizace?

To zatím není jisté. V současné době je schválená a platná legislativa, která od července 2025 mění výplatní období z klouzavého měsíce na kalendářní měsíc, což s sebou přináší i konec doplatku valorizace. Původně se tedy počítalo, že v lednu 2026 již doplatek neproběhne.

Vláda ovšem plánuje konec klouzavého měsíce a tedy i doplatku posunout o dva roky. V Poslanecké sněmovně je nyní návrh zákona, který tento posun zajistí, ale zda a v jaké podobě bude schválen, zatím není jisté. Definitivně o doplatku valorizace bude jasno do konce června.

Bude ČSSZ opět rozesílat důchodcům valorizační oznámení?

Ano, ale proběhne změna. Valorizační oznámení bude posíláno bezplatně pouze v elektronické podobě a papírové oznámení bude zpoplatněno částkou 26 Kč. Bezplatně budou mít nárok na papírové oznámení důchodu důchodci narození před rokem 1955. O zasílání papírového oznámení je nutné požádat ČSSZ, a to prostřednictvím tiskopisu Žádost o zasílání oznámení o zvýšení důchodu v listinné podobě (dostupný zde). Žádost musí být doručena do 30. září 2025.

Více k tématu