Valorizace v lednu 2024 nemá zásluhovou část, může za to nenápadné ustanovení v zákoně
Část důchodců překvapila informace, že při valorizaci v lednu 2024 dojde pouze ke zvýšení základní výměry důchodů. To znamená, že všichni důchodci dostanou přidáno stejně bez ohledu na zásluhovost. Důvodem je nenápadné ustanovení v zákoně.
Vláda již schválila finální nařízení o řádné lednové valorizaci důchodů. Všechny důchody se zvýší o částku 360 korun, konkrétně dojde k navýšení základní výměry. Zásluhová část důchodů tentokrát zůstane stejná, což je na první pohled matoucí.
Jak je to možné, když je inflace stále vysoká a řádná valorizace má inflaci zohledňovat právě v růstu procentní výměry? Důvodem je vysoký růst letošní průměrné mzdy, a zákon o důchodovém pojištění v takovém případě stanovuje, že se procentní výměra nezvyšuje.
Toto konkrétní ustanovení je v zákoně už dlouho a nijak nesouvisí s nedávnou novelou, která valorizace změnila. Valorizace v lednu 2024 by byla stejná, i kdyby se zákon neměnil. Nejde ani o svévolné rozhodnutí vlády, ta postupovala opravdu podle zákona.
„Strukturu zvýšení důchodů v pravidelném termínu, vždy od ledna kalendářního roku, nikdy nemůže svým rozhodnutím ovlivnit vláda nebo ministr práce a sociálních věcí. Podoba zvýšení, tedy rozdělení mezi základní (pro všechny stejnou) výměrou a procentním zvýšením, vyplývá přímo ze zákona o důchodovém pojištění, který stanovuje, že základní výměry se musí zvýšit tak, aby činily 10 % průměrné mzdy platné pro nový kalendářní rok,“ vysvětlil Marian Jurečka v pravidelném seriálu O důchodu s ministrem.
Řádná valorizace se podle současných pravidel zvyšuje následovně:
- Základní výměra důchodů se vždy zvýší tak, aby činila 10 % průměrné mzdy.
- Procentní výměra se navyšuje o míru inflace za uplynulé období a polovinu růstu reálných mezd. (Zmiňovaná novela zákona snížila polovinu růstu reálných mezd na jednu třetinu. Účinnost této změny ale začala až poté, co bylo schváleno nařízení o valorizaci 2024.)
Zákon dále stanovuje, že pokud je růst základní výměry velmi vysoký a překonává i procentní nárůst procentní výměry, tak k samotnému navýšení procentní výměry vůbec nedojde a zvýší se pouze základní výměra. A právě k této situaci nyní dojde při lednové valorizaci.
Pro valorizaci v lednu 2024 se zohledňuje inflace od února do června 2023. Předchozí období bylo promítnuto do mimořádné červnové valorizace, byť v rámci jednorázového snížení této valorizace se nepromítla inflace celá, ale pouze část. Celkem inflace za toto období pro důchodce činí 1,3 %. Reálné mzdy v uplynulém období klesaly, takže se do lednové valorizace nepromítají vůbec.
Naproti tomu nominální průměrná mzda výrazně rostla a tento růst byl natolik významný, že zcela „vyrušil“ jakékoliv zvýšení procentní výměry důchodů. Lednová valorizace tak bude rovnostářská, protože se důchody všem zvýší o stejnou částku 360 korun. To bude platit pro všechny typy důchodů, tedy starobní, vdovské, vdovecké i sirotčí.
Zmiňované ustanovení je v § 67 odstavci 6 zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.).
Foto: Adobe Stock