Úředníci ČSSZ vyjasnili možnosti, jak požádat o důchod

Mezi budoucími důchodci kolují nepřesné a zavádějící informace o tom, jak se správně žádá o důchod. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení a popsala dvě dostupné možnosti pro podání žádosti. Lidé si mohou vybrat, jestli chtějí žádat osobně, nebo přes internet.

Foto: České důchody
Ústředí České správy sociálního zabezpečení.

Pokud se v dohledné době chystáte požádat o důchod, neměli byste se spoléhat na nepřesné informace a postupy, na které narazíte na sociálních sítích. Může se pak stát, že žádost podáte špatně a kvůli tomu nedojde k zahájení řízení o přiznání důchodu. S tímto varováním nyní přišla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

„Na sociálních sítích kolují mýty ohledně podávání žádostí o důchody. Odpověď je stručná a jednoduchá: Existují pouze dva způsoby, jak o důchod (starobní, invalidní či pozůstalostní) požádat – online nebo osobně. Který z nich si naši klienti vyberou, je pouze na jejich rozhodnutí podle toho, co preferují,“ uvedla ČSSZ v prohlášení.

Žádost o důchod je v obou případech nutné podat pomocí speciálního a předepsaného  formuláře, jinak je žádost neplatná. Konkrétně se jedná o tyto formuláře:

  • V případě osobní žádosti na okresní pobočce ČSSZ sepisuje žádosti vždy úředník na oddělení důchodového pojištění, a to na formuláři, který má u sebe. Není možné si žádost sepsat doma a pouze ji na pobočku doručit.
  • V případě elektronické žádosti přes internet se využívá vždy služba Žádost o důchod online, která je dostupná na ePortálu ČSSZ. Není možné poslat žádost například prostřednictvím datové schránky, je nutné využít tuto konkrétní službu.

Při sepisování žádosti o důchod je nutné provést osobní identifikaci. V případě osobní návštěvy úřadu ověří identitu úředník, a to na základě občanského průkazu nebo pasu.

V případě elektronické žádosti je nutné se k ePortálu ČSSZ přihlásit buď pomocí datové schránky, nebo prostřednictvím Identity občana (což je například bankovní identita, eObčanka nebo mobilní klíč eGovernmentu). ČSSZ k tomu připravila i speciální názornou grafiku:

Postup žádosti o důchod přes internet.Foto: ČSSZ

„Datová schránka je pouze jedním z identifikátorů vaší totožnosti, přes který se můžete přihlásit do ePortálu ČSSZ a žádost online podat. Žádost tak neodesíláte přes datovou schránku, ale přímo v prostředí ePortálu ČSSZ. Pokud pošlete žádost do datové schránky ČSSZ, nebude dodržena zákonem stanovená forma předepsaného formuláře a taková žádost nezahajuje řízení o přiznání dávky důchodového pojištění,“ upozornil úřad.

Na žádost o důchod se můžete začít připravovat už s předstihem, je dobré provést například kontrolu evidence vašeho důchodového pojištění.

Rozhodně ale není nutné, abyste se žádostí stresovali. Není potřeba dělat přehnaně složitou přípravu a trávit dlouhé hodiny zkoumáním důchodových informací a podkladů. Úplně stačí, když si dáte dohromady důležité dokumenty, provedete základní kontrolu a vhodně si naplánujete datum podání žádosti o důchod i datum jeho přiznání. Sepsali jsme k tomu i 6 užitečných kroků, které najdete v tomto článku.

Foto: České důchody (hlavní), ČSSZ (v textu)

Více k tématu