Lhůta pro uplatnění nároku na důchod přes tiskopis se zkrátila na 90 dnů

Novela zákona zkrátila délku období, kdy je možné požádat o důchod po podání speciálního tiskopisu pro uplatnění nároku. Původně šlo o 180 dnů, nyní je lhůta poloviční. Platí to u formulářů podaných od prosince loňského roku.

Foto: Adobe Stock
Budoucí důchodkyně si chystá na žádost. (ilustrační foto)

Od roku 2022 nabízí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) možnost využívat tiskopis nazvaný Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, který zarezervuje možnost podat žádost o důchod i zpětně.

Tiskopis je využitelný především u předčasných důchodů, protože žádost o ně je možné standardně podat pouze k aktuálnímu datu, nikoliv ale k datu v minulosti. Žádost o řádný důchod je možné podat i zpětně, a to až ke dni dosažení důchodového věku.

V předchozích dvou letech tiskopis využívali zájemci o předčasný důchod kvůli tomu, že ČSSZ byla přetížená a nemohla garantovat, že všichni zájemci stihnou podat žádost do určitého data. Naposledy byl velký zájem o předčasné důchody v průběhu léta a podzimu loňského roku.

Nyní již jen 90 dnů

Doposud platilo, že po uplatnění tiskopisu bylo možné podat žádost o důchod do 180 dnů. Od prosince 2023 se však lhůta zkrátila na 90 dnů. Může za to ustanovení v zákoně, který byl loni schválen.

Důležité je, že délka lhůty se vždy řídí datem podání tiskopisu. „Pokud byl tiskopis „Uplatnění“ podán před 1. 12. 2023 (tj. do 30. 11. 2023 včetně), platí lhůta pro sepsání písemné žádosti o důchod 6 měsíců ode dne podání tohoto tiskopisu. Pokud byl/bude podán po 30. 11. 2023, platí lhůta pro sepsání žádosti o důchod 90 dnů ode dne podání tohoto tiskopisu,“ uvedla pro České důchody Tereza Koukolová, tisková mluvčí ČSSZ.

Lidé, kteří si tiskopis podali například loni v září a ještě se nerozhodli, jestli si o důchod požádají, se tedy nemusí obávat zkrácení lhůty. Pokud v den podání tiskopisu platila lhůta 180 dnů, nic se na tom nezměnilo.

Předčasný důchod v roce 2024: Věk, podmínky a krácení

Jak tiskopis funguje

Tiskopis Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění má tu funkci, že díky němu lze žádat i zpětně, a to až k datu, kdy byl tiskopis podán, tedy doručen na ČSSZ. Funguje následovně:

  • Uplatnění nároku na důchod zajistí nárok na přiznání a výpočet důchodu k datu podání tiskopisu, a to podle aktuálních pravidel.
  • Nejde o podání žádosti, pouze o rezervaci. Samotnou žádost o důchod je pak nutné podat do 90 dnů.
  • Podstatné je, že samotnou žádost o důchod je možné podat zpětně k datu uplatnění nároku (tiskopisu), takže i když mezitím začnou platit odlišná pravidla pro přiznání důchodu, žadatelé budou mít nárok stále na původní pravidla.
  • Pokud nakonec žádost podána nebude, nic se nestane.

Tiskopis je možné stáhnout na webu ČSSZ. Tiskopis lze vytisknout, vyplnit a osobně podat na okresní pobočce ČSSZ. Případně je možné ho podat elektronicky přes ePortál ČSSZ, kde stačí mít elektronickou bankovní identitu.

Důležité je, že pokud byl uplatněn tiskopis, je nutné následně žádat o důchod osobně na pobočce ČSSZ. Tiskopis není možné využít pro potřeby žádosti o důchod přes internet (online).

Foto: Adobe Stock

Více k tématu