Kalkulačka: Doplatek k valorizaci dostanou všichni důchodci. Spočítejte si vaši částku

Součástí valorizace důchodů v roce 2023 bude už podruhé doplatek za část měsíce před výplatou. Důchodci tak v lednu dostanou desítky až stovky korun k důchodu navíc. Připravili jsme kalkulačku, ve které si můžete výši vašeho doplatku spočítat.

Foto: Adobe Stock
Senioři čekají na valorizaci důchodů. (ilustrační foto)

POZOR: TOTO JE NEAKTUÁLNÍ ČLÁNEK. KALKULAČKU DOPLATKU VALORIZACE V LEDNU 2024 NAJDETE TADY.

Dříve platilo, že důchody se valorizují až ke dni výplaty. Od roku 2022 ovšem platí legislativa, která všem důchodcům zajišťuje, že řádná lednová valorizace probíhá už od 1. ledna. I chystaná valorizace v lednu 2023 tak bude tento doplatek zahrnovat.

Pro stanovení výše doplatku se nejprve stanoví částka rozdílu mezi výší důchodu před valorizací a výší důchodu po provedené valorizaci. Poté se určí doplatkové období, tedy počet kalendářních dní od 1. ledna do dne předcházejícího lednové splatnosti.

Klíčové je datum výplaty

V praxi to znamená, že doplatek budou mít vyšší důchodci s vyšším důchodem a také ti, kteří mají výplatní den později. Podívejte se na příklad:

Pan Rostislav pobírá starobní důchod 16 000 Kč a má výplatní termín 14. den v měsíci. Valorizace v lednu 2023 u něj bude činit 758 Kč a doplatek bude 324 Kč. V lednu tedy pan Rostislav dostane vyplaceno 17 082 Kč, v dalších měsících už potom 16 758 Kč.

Abyste už nyní měli představu, jak vysoký doplatek dostanete, připravili jsme novou kalkulačku. Snadno si v ní spočítáte valorizaci 2023 i výši doplatku, na který máte nárok.

Stačí v kalkulačce zadat aktuální důchod (tedy zvýšený důchod po zářijové mimořádné valorizaci) a také váš výplatní den, který máte uveden v rozhodnutí o přiznání důchodu.

KALKULAČKA – Spočítejte si doplatek k valorizaci 2023

„Doplatek valorizace bude vyplácen se splátkou důchodu v lednu 2023 stejně jako v roce 2022,“ uvedla pro České důchody Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Znamená to, že stejně jako při letošní lednové valorizaci bude doplatek vyplacen ke dni výplaty důchodu automaticky a není nutné o něj žádat. Důchodci dostanou v lednu dvě částky – standardní důchod, který již bude valorizovaný, a poté samotný doplatek k valorizaci. Tyto dvě částky navíc budou rozepsány v tradičním valorizačním oznámení, které ČSSZ při každé valorizaci rozesílá.

Jen u řádné valorizace

Doplatek se týká všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních, i pozůstalostních, a vyplacen bude stejným způsobem, jako je vyplácen stávající důchod, tedy buď převodem na účet, nebo přes Českou poštu.

Doplatek se týká jen řádné lednové valorizace a není tedy součástí mimořádných valorizací. Portál České důchody se už dříve dotazoval ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nebo politiků koaličních stran, zda je v plánu zavedení doplatku i pro mimořádnou valorizaci. Zatím to ale není v plánu a žádné legislativní změny nejsou předloženy. „O změně souvisejícího právního předpisu aktuálně neuvažujeme,“ uvedlo MPSV na jaře.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu