ČSSZ popsala detaily k valorizaci v září: Termín vyplacení, kalkulačka a ministrův doplněk

Už v září proběhne druhá mimořádná valorizace důchodů, celkově již třetí v tomto roce. Česká správa sociálního zabezpečení nyní upřesnila, jak bude tato valorizace probíhat, a dodala, že s tradičním oznámením nyní důchodci obdrží také informační dopis ministra Mariana Jurečky.

Foto: České důchody
Ústředí České správy sociálního zabezpečení.

Meziměsíční nárůst cen překonal letos v dubnu hranici 5 % a v září tedy proběhne další mimořádná valorizace všech typů důchodů. Konkrétně dojde k navýšení procentní výměry důchodu o 5,2 %. Základní výměra, která je pro všechny stejná, se nemění.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, že postup zářijové valorizace bude stejný, jako v případě poslední mimořádné valorizace, která proběhla v červnu. Důchodci se tedy nemusí obávat změn nebo nejistot. „K žádným změnám nedochází. Valorizace v září je v podstatě stejná jako červnová valorizace,“ uvedla na dotaz mluvčí úřadu Jitka Drmolová.

Znamená to, že se zvýší všechny důchody, tedy starobní, invalidní, vdovské (vdovecké) i sirotčí. Zvýšení se týká rovněž všech příplatků k důchodům, které rovněž porostou o 5,2 %. Zvýšeny budou jak již přiznané důchody, tak důchody, které budou přiznány až do konce roku 2022.

Na rozdíl od řádné lednové valorizace nedojde k vyplacení takzvaného doplatku. Důchodci tedy dostanou na účet nebo poštou vyplacený navýšený důchod v den, kdy mají výplatní termín, ale poměrná částka za období od 1. dne měsíce do výplatního dne tentokrát nedorazí.

Oznámení a dopis

Stejně jako při minulé mimořádné valorizaci bude i tentokrát ČSSZ odesílat oznámení, v němž se důchodci dozví podrobnosti o navýšení svých penzí. „O zvýšení důchodu a příplatků k důchodu budou příjemci důchodu včas informováni valorizačním oznámením, které bude rozesíláno postupně od poloviny srpna do konce září 2022,“ uvedla Jitka Drmolová pro České důchody.

Součástí tohoto oznámení tentokrát výjimečně bude také dopis ministra Mariana Jurečky. „K valorizačnímu oznámení bude přiložen dopis pana ministra týkající se zavedení výchovného od ledna roku 2023, možnosti čerpání příspěvků na bydlení v důsledku nárůstu životních nákladů a využití akce Milostivého léta,“ upřesnila mluvčí úřadu.

V případě, že vám bude důchod přiznán až po termínu valorizace (po září), oznámení nedostanete. Místo toho obdržíte standardní rozhodnutí o přiznání důchodu a v něm bude uvedeno, že se vám tento důchodu automaticky valorizuje. A hned první vyplacený důchod již bude navýšený.

Tři jednoduché triky, jak můžete získat vyšší důchod

Počítání valorizace

Abyste si mohli spočítat, o kolik se váš důchod v září zvýší, připravili jsme pro vás kalkulačku mimořádné valorizace. Zadejte váš aktuální důchod a obratem zjistíte, jak vysoké vaše navýšení bude.

KALKULAČKA – Spočítejte si mimořádnou valorizaci v ZÁŘÍ 2022

Průměrný důchod, který je nyní 17 262 korun, se při mimořádné valorizaci zvýší o 695 korun. Vzhledem k prostému procentnímu navyšování zásluhové části budou výraznější rozdíly mezi nízkými a vyššími důchody, než je tomu u řádné valorizace, kdy se zvyšuje také základní výměra. Takže zatímco důchod ve výši 20 000 korun se v červnu zvýší o 838 korun, důchod 10 000 korun bude navýšen pouze o 318 korun.

Další mimořádná valorizace už v roce 2022 neproběhne, a to ani přesto, že v průběhu léta dojde s velkou pravděpodobností u souhrnné meziměsíční inflace opět k překonání hranice 5 %. Podle pravidel v zákoně se toto mimořádné navýšení „propíše“ až do řádné lednové valorizace v lednu 2023. Ministr Marian Jurečka už oznámil, že průměrně se důchody v lednu zvýší pravděpodobně o 850 korun. Detaily této valorizace, včetně předběžné kalkulačky, jsme zveřejnili v tomto článku.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu