ČSSZ popsala detaily ke snížené valorizaci důchodů v červnu

Už v červnu proběhne další mimořádná valorizace důchodů. Tentokrát ovšem bude jednorázově omezená, což je krok, k němuž kvůli úsporám přistoupila vláda. Česká správa sociálního zabezpečení nyní upřesnila, jak bude zvýšení důchodů probíhat a kdy důchodci obdrží oznámení o valorizaci.

Foto: Adobe Stock
Manželé diskutují o důchodu. (ilustrační foto)

Souhrnná inflace v lednu překročila hranici 5 % a podle zákona tak v červnu 2023 proběhne další mimořádná valorizace důchodů. Původně měla být valorizace vyšší, ale vláda přistoupila k jednorázovému snížení pomocí změny zákona. U starobních důchodů tak dojde ke průměrnému zvýšení o 755 korun a průměrný důchod dosáhne 20 210 korun.

Mimořádná valorizace proběhne, přestože opoziční hnutí ANO podalo k Ústavnímu soudu stížnost a požaduje návrat k původní výši valorizace. Před termínem valorizace nicméně soudci nestihnou o stížnosti rozhodnout, takže proběhne v aktuálně platné podobě. Pokud v budoucnu rozhodne Ústavní soud ve prospěch stížnosti, bude pravděpodobně rozdíl mezi původní a sníženou valorizací důchodcům zpětně doplacen. Rozhodování zřejmě potrvá několik měsíců.

„V červnu 2023 se zvýší procentní výměry všech důchodů o 2,3 % a o dodatečnou částku 400 korun. Mimořádná valorizace se opět týká všech druhů důchodů, tedy starobních (včetně takzvaných předčasných), invalidních, vdovských, vdoveckých i sirotčích,“ uvedla pro České důchody Jitka Drmolová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení. Dodala, že základní výměra se v rámci mimořádné valorizace nezvyšuje.

Omezení valorizace, ke kterému přistoupila vláda, částečně zmírňuje výrazné rozevírání nůžek mezi nízkými a vysokými důchody, které je právě u mimořádných valorizací výrazné. Nová podoba má pomoci hlavně těm nejchudším důchodcům, protože zvýšení bude více rovnostářské. Zatímco například důchod ve výši 10 000 korun se zvýší o 538 korun, důchod ve výši 25 000 korun pak o 833 korun.

Abyste si mohli spočítat, jak se zvýší právě váš důchod, připravili jsme pro vás jako obvykle kalkulačku valorizace. Stačí do ní zadat váš aktuální důchod a zjistíte, kolik budete od června pobírat.

KALKULAČKA – Spočítejte si valorizaci v červnu 2023

Stávající důchody budou navýšeny od červnové splátky. Nárok na mimořádnou valorizaci ovšem mají všechny důchody, které budou přiznané do konce roku 2023. Tyto nové důchody budou navýšeny ode dne přiznání.

„Je-li k důchodu vyplácen i příplatek podle zákona č. 198/1993 Sb. nebo zákona č. 357/2005 Sb., bude tento příplatek zvýšen o 11,5 % z celkové částky příplatku, jenž náleží ke dni, od něhož se příplatek zvyšuje,“ řekla dále Jitka Drmolová.

Vláda schválila změny u výplaty důchodů: Nové termíny a konec doplatku valorizace

Vzhledem k tomu, že mimořádná valorizace probíhá v červnu, nenáleží k ní jednorázový doplatek valorizace, jako tomu bylo u řádné lednové valorizace. O navýšení vyplácených důchodů není nutné žádat a vše proběhne zcela automaticky. Každý příjemce důchodu a příplatků obdrží také tradiční valorizační oznámení, které bude rozesíláno v průběhu následujících dnů.

„Oznámení o valorizaci budou klientům ČSSZ rozesílána postupně dle splatností jejich důchodu. Distribuce oznámení prostřednictvím datových schránek proběhne v termínu od 12.5. do 31. 5. 2023, distribuce prostřednictvím České pošty bude zajištěna od 29. 5. do 20. 6. 2023,“ vysvětlila mluvčí úřadu Drmolová.

Mimořádná valorizace důchodů v současné době bude pravděpodobně poslední. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo novelu zákona, která má její podobu změnit. Podle návrhu má mimořádnou valorizaci nahradit dočasný příspěvek k důchodu, který bude mít dvě části a bude kompenzovat míru inflace. Fixní část má činit polovinu příspěvku odpovídající průměrnému důchodu a variabilní část má být stanovena na základě úrovně průměrného důchodu. Více jsme o chystané změně psali v tomto článku.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu