Podvody, nástrahy a zákeřnosti na internetu: Vyznejte se v hrozbách pro seniory

Internet je užitečné místo, kde můžeme najít informace a zařídit mnoho věcí. Zároveň je to místo, kde se pohybují útočníci a podvodníci, kteří chtějí získat naše hesla nebo peníze. Podívejte se, jaké důmyslné praktiky zkoušejí na seniory.

Foto: Adobe Stock
Senioři musí být na internetu opatrní. (ilustrační foto)

Senioři se občas dopouštějí chybné úvahy: „Mám životní zkušenosti a dokážu poznat, že mě chce někdo napálit. V životě ani na internetu mě nikdo neoblafne.“ Jenže nástrahy, které na seniory v digitálním a internetovém světě číhají, jsou sofistikované a často vypadají jinak než podvody a hrozby v reálném světě. Využívají navíc složitosti, které probíhají skrytě mimo nás, tedy „za klávesnicí“ a v útrobách internetu.

Útočníci sledují zvyklosti seniorů a vědí, jak s počítači, chytrými telefony a internetem pracují. Díky tomu dokážou přizpůsobovat všechny útoky a při troše nepozornosti způsobují nepříjemnosti i finanční ztráty.

Čísla a zkušenosti české bezpečnostní společnosti Avast ukazují, že starší generace na internetu nejčastěji využívají internetové bankovnictví, čtou zprávy a komunikují s rodinou, třeba přes Facebook. Podle expertů jsou tedy senioři nejčastěji náchylní na počítačové útoky, které se označují jako phishing, ransomware a spyware.

Pokud je budete znát a dovedete si je představit, budete mít i mnohem větší šanci, že je odhalíte. Proto se na jednotlivé typy útoků podívejme.

Phishing

Manipulativní a podvodné techniky, které se z nás snaží vylákat peníze a osobní údaje, se nazývají phishing. Jsou velmi časté, vypadají důvěryhodně a objevují se i v Česku.

Může to být e-mail nebo SMS, které se tváří, jako by je poslala naše banka, pošta nebo jiná doručovací firma, případně nějaký internetový obchod. Obvykle chtějí, abychom kliknuli na nějaký odkaz, něco vyplnili nebo jim poslali zpátky.

Typický podvodný e-mail, který se tváří jako zpráva od banky.Foto: Česká spořitelna

„Při phishingu se útočníci snaží uživatele oklamat a získat jeho důvěru tím, že vzhledem e-mailu, adresou odesílatele i podobou odkazu a webových stránek napodobují instituce, firmy, nebo i osoby, které uživatel zná. Proto může být na první pohled těžké podvod rozeznat. Často se v uživateli navíc snaží vyvolat pocit urgence či obav, a tím jej přinutit k rychlému, bezmyšlenkovitému jednání,“ vysvětlil pro České důchody Martin Hron, odborník na online bezpečnost v Avastu.

Občas se také stává, že nám dorazí zvláštní zpráva s urgentním požadavkem a odkazem přímo od našich přátel na Facebooku. Je důležité vědět, že tyto zprávy mohly být odeslány bez jejich vědomí, protože mají v počítači nějaký škodlivý program. Pokud vám dorazí zpráva, která vypadá podivně nebo netradičně, zbystřete a zkuste těm lidem napsat SMS nebo zavolat.

Obecně totiž platí, že při odhalování phishingu je nejlepší zachovat klid a zdravý rozum. Pokud vám něco připadá podezřelé nebo netypické, raději na nic neklikejte, třeba se to tváří sebevíc důležitě a naléhavě. Nikomu také neposílejte svá hesla, čísla platebních karet a nevyplňujte formuláře, které se nacházejí na podivných webových adresách. Když si nejste jisti, třeba požadavkem banky, raději tam zavolejte.

Podvodníci se někdy vydávají i za Českou poštu.Foto: Avast

Ransomware

Tento na první pohled strašidelný název označuje techniku, při které útočník zašifruje naše soubory, dokumenty nebo třeba fotky na počítači, takže nejsou vůbec přístupné. A potom požaduje výkupné, aby soubory zpřístupnil. Často tyto útoky míří na firmy nebo instituce, které mají cenná data, ale nevyhýbají se ani seniorům, po kterých mohou útočníci chtít výkupné v řádech stovek či tisíců korun a euro.

„Proti ransomwaru je nejúčinnější obranou pravidelné zálohování dat. Ve chvíli, kdy máte svá data uložena i jinde než ve svém zařízení, například na cloudovém úložišti, vás útočník jednoduše nemá čím vydírat. Pokud zjistíte, že vaše zařízení napadl ransomware, urychleně jej vypněte a odpojte od sítě. Tím zabráníte rozšíření viru do dalších zařízení. Následně vyhledejte odborníka, který vám pomůže vir ze systému odstranit,“ radí expert Martin Hron.

Spyware a trojani

Škodlivé programy, které nás špehují a kradou citlivé údaje, se obecně nazývají spyware nebo trojský kůň (trojan). Pokud se usídlí v našem počítači nebo jiném zařízení, kontinuálně sledují, co děláme, a pátrají po číslech platebních karet nebo heslech, třeba do e-mailu nebo internetového bankovnictví.

Odhalit fungování takového programu je složité, protože se dokáže šikovně maskovat. Takže více než cokoliv jiného je zásadní prevence, tedy ochrana počítače, aby se tam nic takového nedostalo. Jak jsme již psali v tomto článku, nejdůležitější je instalace antivirového programu, pravidelná aktualizace systému a aplikací a také dvoufázové ověření.

Ne vždy to ale k ochraně stačí a klíčovou roli hraje také pozornost při prohlížení internetu. Škodlivé programy se snaží do počítače dostat přes různá vyskakovací okna v prohlížeči, přes reklamy nebo nabídky užitečných a bezplatných programů, rozšíření a doplňků. „Pro seniory může být těžké vyznat se v tom, co je pro správné fungování jejich zařízení opravdu důležité a co je jen nadbytečný doplněk. Často si tak mohou nechtěně stáhnout do svého zařízení škodlivý software,“ vysvětluje Martin Hron z Avastu.

Rozhodně se vyplatí zdrženlivost. Systém Windows, který pravděpodobně používáte, vše důležité pro fungování obsahuje. Takže pokud se vám objeví nabídka na instalaci nových věcí, raději vše odmítněte. Zvláště pokud vám nic nechybí a počítač nebo mobil funguje dobře. A je vhodné se také vyhýbat nelegálně staženým programům a hrám, které mohou ukrytý spyware nebo trojského koně také obsahovat.

Důležité myšlenky na závěr

Abyste dokázali hrozbám lépe čelit, zapamatujte si:

  1. Pokud vám něco připadá netypické nebo podezřelé, nepokračujte v tom. Neklikejte na odkaz v e-mailu, SMS zprávě, reklamě nebo na webové stránce, nezadávejte své osobní nebo platební údaje a nic nestahujte. Také nereagujte na zprávy, které jsou psány pochybnou a nedokonalou češtinou nebo dokonce cizím jazykem, téměř vždy jde o podvodníky.
  2. Všechny soubory na počítači si zálohujte. Když o ně přijdete kvůli poruše nebo je někdo zašifruje, snadno si je obnovíte. Využijte externí pevný disk nebo cloudovou službu, například Dropbox nebo Disk Google.

V příštím díle se zaměříme na hesla. Vysvětlíme si, proč je dobré mít kvalitní a různá hesla, i to, jak si je chránit. A poradíme, co dělat, pokud si hesla špatně pamatujete.

Foto: Adobe Stock (hlavní), Česká spořitelna, Avast

Více k tématu