Tomáš Zdechovský varuje: Dejte si pozor na falešné vnuky, volají v noci a chtějí peníze
Podvodníci a šmejdi využívají momentu překvapení a volají v noci seniorům, ze kterých se snaží vylákat peníze. Promyšlenou praktiku popisuje v rozhovoru pro České důchody europoslanec Tomáš Zdechovský. „Telefon může zabrat minutu a za tu dobu mohou přesvědčit seniora a vytáhnout z něj třeba 100 tisíc korun. Jsou to rychle a snadno vydělané peníze,“ říká a radí, jak se útokům bránit.
Proč jste se nyní začal věnovat takzvaným šmejdům? Jsou opět krok před legislativou a zneužívají důvěřivosti lidí?
Dostal jsem před Vánocemi několik e-mailů od seniorů a občanů, kteří mě informovali, že se buď jim, nebo jejich známým, ozvali podvodníci, kteří z nich zkoušeli vytáhnout peníze takzvanou metodou VNUK. Spojil jsem se proto s policií a požádal je o informace, jestli o této metodě něco ví, jak monitorují aktivity šmejdů a kde je podle nich největší problém. Dostal jsem od nich cenné materiály, se kterými v současnosti pracuji.
Policie nemá dostatek lidí na to, aby tento zločin potírala. Podvodníci jsou častokrát součástí mezinárodních zločineckých organizací, což práci policistům dost komplikuje. Chybí větší provázanost a spolupráce s policií v okolních zemích, kde podvodníci také úspěšně operují.
Nedostatečná je i legislativa, protože tresty pro tyto podvodníky jsou příliš nízké. Bavíme se tady o sazbě dvou let odnětí svobody, což je strašně nízký trest. Je potřeba úpravou legislativy zvýšit sazbu na 2 až 8 let.
Jak hodně jsou v tomto ohledu zranitelní senioři? Jak na ně útočí?
Opravdu velmi, protože šmejdi využívají momentu překvapení a určité rozhozenosti seniora. Volají mezi 2. a 4. hodinou ráno a pasují se do role vnuka, který nutně potřebuje peníze, jinak hrozí malér. Zmatený senior většinou souhlasí a peníze zajistí.
Vybírají si seniory právě proto, že jsou zranitelní. Vsází na to, že je mohou zaskočit a nachytat. Jsou to pro ně snadné peníze. Telefon může zabrat minutu a za tu dobu mohou přesvědčit seniora a vytáhnout z něj třeba 100 tisíc korun. Jsou to rychle a snadno vydělané peníze.
Senioři pod tlakem
Jak může senior poznat, že ho někdo chce obrat o peníze? Co nejčastěji šmejdi říkají a jaké triky používají?
Šmejdi používají nejčastěji dva způsoby. Zaprvé vytočí číslo a řeknou: „Ahoj babi/dědo, že nevíš, kdo volá?“ A rozespalý senior řekne domnělé jméno vnuka a ten řekne, že potřebuje peníze, je ve složité situaci, nemůže se ale osobně stavit, tak pošle kamaráda.
Druhou metodou je lékař, kdy se podvodník představí jako doktor s tím, že vnuk/vnučka leží v nemocnici a nemůže mluvit. Způsobil/a nehodu a hrozí, že půjde do vězení, proto je nutné zaplatit peníze, aby se tomu vyhnul/vyhnula.
Pod tlakem senior souhlasí a peníze zajistí. Není se co divit, když vám někdo takhle ráno zavolá a vychrlí na vás takové informace, tak vás to zaskočí. To nemusíte být důchodového věku.
Co dělat, když jsou neoblomní, vytvářejí nátlak a říkají, že je nutné jednat rychle?
Nejjednodušším způsobem je zavěsit sluchátko a prostě se se šmejdy nebavit. Nebo pohrozit tím, že si hovor nahráváte a po dokončení hovoru budete kontaktovat policii. Pro ujištění je dobré pak zkontaktovat rodinu a ověřit si informaci.
Kam se mohou senioři obrátit, pokud mají pocit, že je někdo podvedl?
Určitě na policii, která situaci bedlivě monitoruje a spolu s veřejně dostupnou službou 1188.cz informuje robotickým hovorem seniory o těchto podvodných telefonátech. Bohužel právě linka 1188.cz dělá šmejdům největší službu, protože v ní lze vyhledávat na základě jména.
Podvodníci tak napíšou například jméno Marie a vyjede jim adresa a číslo na pevnou linku. Pak už vytočí číslo a zkouší, jestli se na druhé straně senior chytne.
Musíme to zastavit
Zaznamenal jste nějaké příběhy seniorů z poslední doby, máte informace přímo od obětí?
O konkrétních obětech nevím, ale média se o to začala v prosinci zajímat a našla několik seniorů, které podvodníci okradli. Ke mně doputovaly informace, že se tyto praktiky rozmáhají a lidé na to upozorňují. Přijde mi to jako velká sviňárna, kterou musíme zastavit!
Co by měla vláda a poslanci udělat, aby neměli šmejdi tolik prostoru a šancí zneužívat seniory? A řeší se to nějak na úrovni EU?
Tuto problematiku řeším s poslancem Alešem Dufkem (KDU-ČSL) a senátorkou Miluší Horskou (KDU-ČSL). Chceme tuto problematiku řešit jak na tuzemské, tak i evropské úrovni. Já jsem už kontaktoval EUROPOL (organizace EU pro boj s organizovanou trestnou činností pozn. red.) a spojil se i s kolegy ze sousedních zemí, abychom si vyměnili informace a pokusili se najít společnou řeč, jak tento problém dále řešit.
Za mě by mělo dojít ke sjednocení unijní legislativy. Některé země totiž na tento typ podvodů nenahlíží tak přísně jako jiné. Členské státy by měly brát tuto trestnou činnost jako zájmovou, nikoliv bagatelní. Je třeba zároveň zpřísnit tresty, abychom podvodníky dostatečně odradili od dalších pokusů okrást seniory o jejich často životní úspory. Uděláme pro to s kolegy maximum. Čeká nás ale dlouhá cesta.
Foto: Se souhlasem Tomáše Zdechovského