Nepodceňujte internetové útočníky, peníze dokážou vylákat i z chudých důvěřivých důchodců
Možná si myslíte, že máte na účtu pár drobných a pro internetové útočníky nejste zajímaví. Ve skutečnosti jsou ale dnešní nebezpečné útoky a podvody natolik vyspělé a promyšlené, že se obětí může stát prakticky kdokoliv. Když totiž útočník ukradne pár drobných tisícovkám důchodců, docela dobře si na tom vydělá. Proto je nutné, abychom se chránili všichni.
Portál České důchody funguje na internetu, takže pokud právě nyní čtete tento článek, patříte ke stále rostoucí skupině šikovných seniorů a lidí kolem šedesátky, kteří běžně využívají počítače, mobily, tablety nebo jiné chytré vymoženosti. Z našich statistik také víme, že více než polovina čtenářů si nás prohlíží na chytrých telefonech, takže už dávno neplatí, že důchodci nové technologie nevyužívají.
Do důchodu dnes už běžně odcházejí lidé, kteří s počítači pracovali v zaměstnání, a na internetu i sociálních sítích se dobře orientují. Potvrzuje to i průzkum společnosti Avast z roku 2021, podle kterého Češi starší 65 let používají internet nejčastěji ke správě svých financí, čtení zpráv, udržování kontaktů s rodinou nebo blízkými a hledání informací. A je velmi pravděpodobné, že k této skupině moderních důchodců patříte.
Nepravosti i krádeže peněz
Potíž s rostoucí oblibou internetu u všech těchto šikulů je to, že roste i riziko, že se tito lidé stanou oběťmi internetových útočníků, podvodníků a zlodějů, kteří se snaží získat peníze, hesla a osobní údaje. Bezpečnostní experti o tom vědí své.
„Senioři jsou pro takové podvodníky lákavý cíl, jelikož se v online světě tolik neorientují. Právě oni mnohdy nedokáží podvod rozpoznat a na ně směřují různé podvodné e-mailové kampaně, zejména phishingové e-maily, které napodobují známé firmy a instituce, například banky. Podobné riziko představují také různá vyskakovací okna, reklamy a webové stránky, slibující velké výhry výměnou za registraci,“ uvedl pro České důchody Martin Hron, odborník na online bezpečnost v Avastu.
Nejčastěji se útočníci pod různými záminkami snaží udělat tyto neplechy:
- Ukrást naše přístupové údaje ke službám nebo nainstalovat škodlivý program do našeho počítače.
- Podvodně z nás vylákat peníze nebo nám prodat předražené zboží.
- Ukrást a následně zneužít naši identitu na internetu k různým pochybným činnostem a nepravostem.
Troufnou si na každého
Možná si myslíte, že pro útočníky nejste zajímaví a oni nemají důvod si vás vyhlídnout jako cíl. Jenže není to tak úplně pravda, protože internetové útoky jsou už dnes velmi vyspělé, automatizované a mohou být vedeny proti spoustě lidí zároveň.
„Nemusíte mít na účtu miliony a v počítači tajné dokumenty, abyste se stali obětí kybernetického útoku. Mnoho podvodných kampaní totiž cílí právě na běžné uživatele, ze kterých se snaží vylákat různé částky peněz, od pár stovek až po desetitisíce korun. Vzhledem k tomu, že útočníci cílí na velké množství lidí, mohou si i těmito drobnými podvody přijít na velké sumy,“ vysvětlil Martin Hron z Avastu s tím, že takový útok může být zaměřen na váš počítač, mobil i chytré zařízení v domácnosti, které je připojeno k internetu, třeba vysavač.
Útoky jsou často sofistikované a ani počítačově zdatní lidé je někdy nedokážou odhalit. I proto v poslední době přibývají nepříjemné případy, kdy čeští důchodci přicházejí o své důchody i naspořené peníze. A to jen proto, že si včas neuvědomí, že je někdo manipuluje, nebo nemají dostatečně zabezpečený počítač a mobil.
Tři základní pravidla
Bezpečnostní opatření nemusí být složitá a nesrozumitelná. Naopak, pro základní ochranu stačí dodržovat několik velmi jednoduchých pravidel:
- Používejte antivirus na svém počítači, tabletu i chytrém telefonu.
- Všechny programy si pravidelně aktualizujte, kdykoliv si to programy vyžádají.
- U internetových služeb a mobilních aplikací se snažte využívat dvoufázové ověření. To zajistí, že k přihlášení k vašemu účtu bude vyžadováno nejen heslo, ale také druhé potvrzení přes mobil, třeba přes zaslání unikátního ověřovacího kódu. Díky tomu se do vašeho účtu nedostane nikdo cizí, i když ukradne nebo odhalí vaše heslo.
Pokud budete tato tři pravidla dodržovat, hodně snížíte riziko, že vás někdo okrade. My ale chceme jít ještě dále a v dalších dílech tohoto nového seriálu vás naučíme odhalovat nejrůznější podvodné útoky a ukážeme šikovné triky, jak si vaše zařízení zabezpečit. Nový díl čekejte každých 14 dnů.
Každý díl našeho seriálu bude obsahovat také jednu důležitou myšlenku nebo radu, kterou byste si měli zapamatovat. Díky nim budete před nejrůznějšími útočníky lépe chránění a pěkně jim zkomplikujete jejich proradné útoky. Myšlenka tohoto dílu zní:
Útočníci si už dnes za svůj cíl zdaleka nevybírají jen bohaté firmy nebo milionáře. Obětí se může stát kdokoliv, i český důchodce s pár tisícovkami na bankovním účtu. Mějte se proto na pozoru a využívejte antivirus a dvoufázové ověření, které dnes nabízí většina internetových služeb – třeba e-mail, bankovnictví i Facebook.