První odhad valorizace 2027: Ministr Juchelka spočítal zvýšení důchodů a plánuje zásah
Vláda by mohla jednat o zvýšení důchodů nad rámec zákona. Informoval o tom ministr Aleš Juchelka, který spočítal první odhad následující řádné valorizace a není spokojen. Zásadní je, že při výpočtu valorizace důchodů 2027 se zohlední pouze inflace.
Řádná valorizace důchodů v lednu 2027 vypočtená podle zákona bude zřejmě výrazně nižší než ta, která proběhla letos v lednu. Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka spočítal, že by to mělo být méně než 300 Kč.
Podle Juchelky je již jasné, že při další valorizaci se vůbec neprojeví aktuální růst reálných mezd, protože ještě nebyl dorovnán výrazný pokles z let 2022 až 2023. Při výpočtu tak bude hrát roli pouze důchodcovská inflace, která je momentálně velmi nízká.
„Bude to valorizace pouze o inflaci. V tuto chvíli, když jsem si to já sám počítal, by to mělo být možná třeba do 300 korun. Pouze. Což znamená, že budeme řešit, co vlastně s řádnou valorizací poté uděláme i v nějaké koaliční dohodě, a tak dále. Protože to přidání o 300 korun je prostě málo,“ uvedl ministr Aleš Juchelka v České televizi a naznačil tak, že zmíněná částka by se mohla zvýšit na základě politického rozhodnutí.
Neupřesnil však, kdy případně by jednání o úpravě valorizace probíhala a jestli konkrétně preferuje přímé mimořádné zvýšení, nebo jiný postup. Pravděpodobný postup je, že se nejprve počká na finální výpočet, který bude znám na začátku léta.
SPD podporuje vyšší valorizaci
Pro svůj plán na navýšení valorizace bude mít Aleš Juchelka podporu minimálně koaličního hnutí SPD, které jednání o vyšší valorizaci podporuje. „Diskuse o případném mimořádném navýšení nad rámec zákona je legitimní, nicméně bude záviset na ekonomickém vývoji v daném období. I toto téma jsme připraveni v budoucnu na koaliční úrovni otevřít,“ uvedla už dříve pro České důchody poslankyně Lucie Šafránková z SPD.
Portál České důchody se opakovaně dotazoval i Motoristů, jak se staví k možnosti mimořádného navýšení valorizace. Na zaslané dotazy nicméně žádné odpovědi nedorazily.
Valorizace důchodů v lednu 2026 byla vyšší než ta, která se momentálně očekává u valorizace 2027. U průměrného důchodu došlo ke zvýšení o 668 Kč, konkrétně základní výměra se zvýšila o 240 Kč a procentní výměra o 2,4 %. Toto zvýšení se týkalo všech typů důchodů s výjimkou předčasných důchodů přiznaných po 1. říjnu 2023, kterým se zvýšila jen základní výměra.
Konec zvyšování výchovného
Významnou změnou při valorizaci v lednu 2027 má být také nové úsporné opatření, které ukončí navyšování již přiznaného výchovného. Nyní je výchovné součástí procentní výměry důchodů a zvyšuje se společně s ní. Od ledna 2027 se však hodnota výchovného bude při valorizaci odečítat a starobní důchod se bude zvyšovat bez něj.
Tato změna je již schválena a vláda zatím neplánuje ji rušit. Zrušení této změny navrhuje skupina poslanců KDU-ČSL v čele s Marianem Jurečkou, nyní je návrh předložen v Poslanecké sněmovně. Vláda k němu vydala zamítavé stanovisko.