Disidentka po chybě ČSSZ dostala doplatek důchodu za více než 6 let, pomohl zásah ombudsmana

Úředníci České správy sociálního zabezpečení pochybili, když disidentce několik let nevypláceli doplatek starobního důchodu do minimální výše, na což měla nárok. Žena měla důchodové pojištění z Česka a Švédska a získala osvědčení účastníků odboje a odporu proti komunismu. Obrátila se na úřad ombudsmana a ten jí pomohl doplatek získat.

Foto: Profimedia
Ombudsman Stanislav Křeček.

Ombudsman Stanislav Křeček řešil zajímavý případ disidentky, které Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) několik let nevyplácela doplatek do minimální výše důchodu. Na ten přitom měla nárok podle zákona o účastnících odboje a odporu proti komunistickému režimu.

Žena získala důchodové pojištění v Česku a ve Švédsku, a díky součtu těchto dob jí vznikl nárok na takzvaný dílčí český důchod. To je snížený důchod, který svou výší odpovídá době pojištění získané právě v Česku.

Více pochybení ČSSZ

Od roku 2011 se na ni ovšem začal vztahovat také nárok na speciální doplatek právě pro účastníky odboje. Ten jí měla ČSSZ doplácet, ale neučinila tak. Důvodem částečně byla i skutečnost, že švédské úřady opakovaně neposlaly potřebné informace. Ombudsman Křeček a jeho úřad situaci na základě podnětu ženy posoudili a konstatovali, že úředníci ČSSZ pochybili.

„Minimální výši starobního důchodu disidentky po nabytí účinnosti zákona od prosince 2011 tvořila celá základní výměra důchodu a speciální procentní výměra určená pro účastníky odboje a odporu proti komunismu (procentní výměra průměrného starobního důchodu). Protože měla žena výši dílčího důchodu nižší než tuto částku, vznikl jí opět nárok na doplatek důchodu, což měla zajistit ČSSZ, ale neučinila tak,“ vysvětlil pro České důchody ombudsman Stanislav Křeček.

Situace se změnila v roce 2017, kdy byl ženě přiznán také starobní důchod ze Švédska. Nárok na doplatek disidentce zanikl, protože součet českého a švédského důchodu byl vyšší než minimální dávka garantovaná v Česku.

PODNĚT K OMBUDSMANOVI 

Máte-li pocit, že ČSSZ nerozhodla o vašem důchodu správně, můžete se obrátit na úřad Veřejného ochránce práv. Podání podnětu je bezplatné a můžete tak učinit osobně na úřadu, poštou nebo prostřednictvím on-line formuláře, detaily jsou zveřejněny na oficiálním webu. Podnět zvažte v okamžiku, kdy jste vyčerpali možnosti opravných prostředků. V případě ČSSZ je to podání námitky proti rozhodnutí o důchodu.

Později v roce 2023 ale byl ženě důchod ve Švédsku snížen, protože došlo ke změně tamní legislativy. Součet švédského a českého důchodu nově nestačil disidentce ani na úhradu nákladů na životní potřeby. ČSSZ ji ale v tom okamžiku měla opět začít vyplácet doplatek za účast na odboji, to se však nestalo.

„Od snížení starobního důchodu v roce 2023 měla disidentka opět dostávat finance, které by dorovnaly částku do minimální výše důchodu účastníka odboje a odporu proti komunismu, což ČSSZ opomněla a dopustila se tím dalšího pochybení. Žena se tak dostala do těžké finanční situace, kdy neměla na zaplacení každodenních potřeb,“ konstatoval ombudsman Křeček.

Díky zásahu ombudsmana získala disidentka zpětně doplatek důchodu za všechna období, kdy na něj měla nárok. Celkem jde o doplatek za více než 6 let.

Nárok na průměrný důchod

Nárok na doplatek disidentce zanikl v roce 2024, kdy byl zákon o účastnících odboje novelizován. Dílčení starobního důchodu za zahraniční dobu pojištění bylo pro disidenty a další účastníky odboje zrušeno a nově mají automaticky nárok na český důchod v průměrné výši, i když nezískali potřebné minimální doby pojištění.

Ženě tedy ČSSZ od roku 2024 přiznala příslušný důchod za účast na odboji, a to ve výši 18 160 korun. Na průměrný důchod nedosáhla kvůli částečnému krácení za předčasnost (za každých započatých 90 dnů předčasnosti je důchod snížen o 275 korun). V tomto ohledu už nebylo ze strany ČSSZ zaznamenáno žádné pochybení.

Detaily nároku na důchod pro disidenty a další účastníky odboje proti komunismu, včetně postupu, jak ho získat, jsou popsány v tomto článku.

Foto: Petr Hloušek/Právo/Profimedia

Více k tématu