Příspěvek pro vyřazené náročné profese získává jasnější podobu, ministerstvo dokončuje návrh
Ministerstvo financí se zpožděním finalizuje návrh speciálního příspěvku na penzijní spoření, na který získá nárok část zaměstnanců pracujících ve třetí kategorii. Výše příspěvku bude zřejmě odstupňována podle počtu směn v měsíci.
Nárok na snížený důchodový věk měli mít původně lidé pracující ve 4. kategorii a část pracovníků ze 3. kategorie, celkem mělo jít asi o 127 tisíc lidí. Nakonec ale na základě poslaneckého návrhu Marka Bendy (ODS) a Jana Jakoba (TOP 09) došlo k výraznému omezení a nárok získali jen zaměstnanci ze 4. kategorie, tedy asi 15 tisíc lidí.
Představitelé vlády současně přislíbili, že vyřazené náročné profese získají jinou formu ocenění. Konkrétně má jít o zvýšený příspěvek zaměstnavatele pro spoření ve třetím pilíři, tedy na penzijní spoření nebo DIP. S těmito penězi pak budou moci lidé libovolně nakládat podle pravidel pro toto spoření.
Tito zaměstnanci sice nezískají dřívější důchod, ale budou moci čerpat třeba předdůchod, což jim také umožní skončit v práci dříve. Díky pobírání předdůchodu nebudou muset žádat o předčasný důchod, který je finančně krácený. Budou si vyplácet peníze ze svého spoření a pak volně přejdou do běžného starobního důchodu.
Pásma pro získání příspěvku
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), jehož resort návrh zákona připravuje, nyní nastínil první detaily, jak by měl příspěvek fungovat. „Zaměstnavatel bude přispívat až 4 procenta hrubé mzdy, a to do třetího pilíře penzijního systému. Je to samozřejmě odstupňováno podle počtu směn za daný konkrétní měsíc. Když jsou to 0 až 2 směny, tak je to nic, myslím, že do 10 nebo 11 směn jsou to 3 procenta, a pokud ten člověk odpracuje více než 11 směn, tak jsou to 4 procenta,“ vysvětlil Stanjura.
Podoba příspěvku ale zatím není definitivní a ještě se může změnit. Podle poslance Viktora Vojtka (STAN) je ve hře také varianta pouze se dvěma pásmy, kdy by do určitého počtu směn měsíčně nebyl příspěvek žádný a pro všechny ostatní by činil 4 procenta hrubé mzdy.
Zatím není jasné, od kdy by měli zaměstnavatelé začít příspěvek vyplácet a koho přesně se bude týkat. Pravděpodobně se bude týkat profesí, které byly zařazeny v původní důchodové reformě, tedy zaměstnanci ve 3. kategorii s následujícími riziky: vibrace, zátěž chladem, zátěž teplem a celková fyzická zátěž. Otázkou také zůstává, zda se případně nějak upraví i samotná podoba čerpání předdůchodu.
Návrh měl být původně připraven do konce roku 2024, ale příprava nabírá zpoždění a zatím není jasné, kdy přesně bude finální podoba představena. „K návrhu stále probíhají jednání na pracovní úrovni, zatím k němu tedy nemůžeme sdělit žádné podrobnosti,“ uvedl pro České důchody mluvčí ministerstva financí Petr Habáň. Neupřesnil ani to, s jakým termínem schválení a účinnosti zákona mají zaměstnanci počítat.
Výhoda spíše pro mladší pracovníky
Podle toho, co ministr financí Zbyněk Stanjura naznačil, to ale zatím vypadá, že ocenění pro zaměstnance ve 3. kategorii bude méně výhodné než to, které získaly v rámci reformy profese ve 4. kategorii.
Zásadní je, že příspěvek se bude vztahovat pouze do budoucna a není pravděpodobné, že by zaměstnavatelé dopláceli příspěvky zpětně. Zatímco lidem ve 4. kategorii se zohledňuje práce až 10 let zpátky, tedy do roku 2015, v případě zaměstnanců ve 3. kategorii se to bude týkat pouze budoucí práce, pravděpodobně až od roku 2026. Pro lidi, kteří mají jen několik málo let do důchodu, tak půjde o ocenění spíše symbolické, protože za tak krátkou dobu si nestihnou našetřit dostatek peněz, aby mohli předdůchod čerpat a skončit v práci dříve.
Představme si následující příklad:
Pan Vladimír má 58 let. Pracuje ve 3. kategorii a vztahovala by se na něj nová výhoda pro vyšší příspěvek zaměstnavatele do třetího pilíře. Jeho hrubá mzda je 40 000 Kč, to znamená, že každý měsíc by jeho zaměstnavatel posílal na penzijní spoření navíc 4 %, tedy 1 600 Kč. Aby získal nárok na minimální 2 roky vyplácení předdůchodu, musel by mít naspořeno alespoň přibližně 305 000 Kč. Musel by v náročné profesi pracovat nejméně 16 let. Dříve se tak dočká řádného důchodu.
Postup posílání zvýšeného příspěvku do penzijního spoření či DIP má ale i určité výhody. Předně jde o to, že jde o soukromé peníze, se kterými je možné volně nakládat, například je možné je v 60 letech vybrat najednou (je ale nutné počítat s vyšším zdaněním). V případě nečekaného úmrtí vstupují peníze z tohoto spoření do dědictví, případně je možné je vyplatit zvolené osobě, nezůstanou tedy státu.