Důchodový věk pro náročné profese: Pravidla, směny a postup
Od začátku roku 2025 se rozšiřuje počet lidí v náročných profesích, kteří mají nárok na dřívější důchod bez finančního krácení. Připravili jsme vysvětlující článek, který popisuje, koho se výhoda týká a jak bude vše fungovat.
Součástí schválené důchodové reformy je rozšíření profesí, které mají nárok na snížený důchodový věk za určitý počet odpracovaných směn. Oproti původnímu plánu se výčet dotčených profesí výrazně snížil. Koho se nárok týká, které odpracované směny se budou zohledňovat a jak dřívější důchod získat? Detaily přináší tento článek.
Nárok na dřívější důchod bez krácení mají od 1. ledna 2025 následující profese: zdravotničtí záchranáři, členové jednotek podnikových hasičů a zaměstnanci pracující ve 4. kategorii podle zákona o ochraně veřejného zdraví. (Původně se plánovalo, že ocenění získá také část zaměstnanců ze 3. kategorie, ale toto nakonec nebylo schváleno.)
Podstatné je, že zohledňována jsou pouze zaměstnání. Pokud někdo vykonává rizikovou práci například formou OSVČ, do důchodu se to nijak nezohledňuje. Rovněž je nutné, aby šlo o práci, která zakládá účast na sociálním pojištění.
Nová legislativa nijak nemění starší pravidla pro dřívější důchody u horníků, která byla schválena v letech 2010 a 2016. Horníci představují samostatně stojící kategorii pro snižování důchodového věku.
Snížení důchodového věku
Počet odpracovaných směn v náročné a rizikové práci určuje, zda nárok na nižší důchodový věk vznikne a také jak velké bude snížení. Podmínky jsou stanoveny takto:
- Po odpracování 2 200 až 4 399 směn se důchodový věk sníží o 15 měsíců.
- Po odpracování 4 400 směn se důchodový věk sníží o 30 měsíců.
- Za každých dalších 74 odpracovaných směn (tedy nad 4 400) se důchodový věk sníží o další 1 měsíc. Maximální délka snížení může činit 60 měsíců, tedy 5 let.
Nárok získávají pouze lidé, kteří požádají o důchod v roce 2025 a později. Pokud již máte starobní důchod přiznaný, zpětně se odpracované směny v náročné profesi nezohledňují.
Snížení probíhá tak, že od řádného důchodového věku se odečítá počet měsíců za odpracované směny a tento snížený důchodový věk je nově považovaný za řádný. Od sníženého důchodového věku se pak odvíjí také nárok na standardní předčasný důchod, který je možné získat až o 3 roky dříve. Vysvětluje to i následující příklad:
Pan Tomáš se narodil v roce 1965, takže jeho řádný důchodový věk by byl 65 let. Pracoval ovšem jako záchranář a má odpracováno celkem 4 410 směn, proto se jeho důchodový věk sníží o 30 měsíců, tedy na 62 let a 6 měsíců. Do předčasného důchodu může odejít v 59 letech a 6 měsících.
Jak se počítají odpracované směny
Pro stanovení nižšího důchodového věku se nepočítají všechny odpracované směny v náročném zaměstnání, ale byla stanovena následující omezení:
- Pro záchranáře a podnikové hasiče se počítají odpracované směny od roku 1993.
- Pro riziková zaměstnání ve 4. kategorii se počítají odpracované směny od roku 2015.
Jedna směna je stanovena v délce 8 hodin, takže pokud někdo pracuje 12hodinové nebo delší směny, bude se celkový počet odpracovaných hodin dělit číslem 8. Například dvě 12hodinové směny dají dohromady celkem 3 směny v délce 8 hodin, které se započítají do důchodu. Samozřejmě se mohou počítat také různé přesčasy.
Důležité ovšem je, že se nepočítá veškerá práce, ale pouze ta riziková. Pokud zaměstnanec v průběhu směny střídá rizikovou práci s jinou, například dělá nějakou administrativu či jinou běžnou činnost, tak tato neriziková práce není zohledňována. Vždy se proto za každou směnu stanoví počet hodin a minut, které se započítají.
O tom, kolik z dané směny se započítá jako náročná a riziková práce, rozhoduje přímo zaměstnavatel. Povinně také vyplňuje evidenci o odpracovaných směnách a posílá je na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnavatel rovněž vystavuje potvrzení o odpracovaných směnách v minulosti – tedy od roku 1993 u záchranářů a podnikových hasičů a od roku 2015 u pracovníků ve 4. kategorii.
Pro potvrzení odpracovaných směn záchranářů a podnikových hasičů slouží tento tiskopis. Tiskopis pro ostatní zaměstnání zatím ČSSZ nezveřejnila.
Jak ověřit nárok na dřívější důchod
V případě zdravotnických záchranářů a podnikových hasičů je situace jasná, profese je jasně definovaná a není nutné nárok ověřovat. Pokud pracujete v jiné náročné profesi, je dobré si nejprve ověřit, zda opravdu vaše práce spadá do 4. kategorie.
Zákon nedefinuje přímo konkrétní profese, třeba sklář či kovář, ale vychází se z podmínek na pracovišti. Pokud jsou například dva pracovníci ve stejné profesi, jeden může být ve 4. kategorii, a druhý nikoliv, protože má zajištěny kvalitnější ochranné pomůcky a jeho pracoviště není tak rizikové.
O zařazení do rizikové kategorie rozhoduje zaměstnavatel společně s místní hygienickou stanicí. Zaměstnanec má být o zařazení svého zaměstnání do konkrétní kategorie vždy informován. Pokud se tak nestalo, obraťte se přímo na svého zaměstnavatele (například na personální oddělení) a informujte se o zařazení své práce. Zaměstnavatel by vám rovněž měl vystavit potvrzení o počtu vykonaných směn, které se vám pro potřeby snížení důchodového věku budou počítat.
V současné době je do 4. kategorie zařazeno přibližně 13 000 zaměstnanců. Příklady profesí jsou následující: skláři, brusiči skla, výrobci bižuterie a skleněných ozdob, kováři nebo obsluha důlních zařízení (včetně horníků).