Dřívější důchod pro náročné profese: Časté otázky a nejasnosti
Lidé pracující v náročných a rizikových zaměstnáních mají po odpracování alespoň 2 200 směn nárok na snížení důchodového věku. Od začátku roku 2025 platí nová pravidla a v souvislosti s tím se objevily některé nejasnosti. Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky.
Od 1. ledna 2025 platí nová pravidla pro zaměstnance pracující v náročných a rizikových profesích, které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví. Za odpracování alespoň 2 200 směn vzniká nárok na snížení řádného důchodového věku a je tedy možné odejít dříve do důchodu bez finančního krácení za předčasnost.
Podmínky pro snížení důchodového věku jsou stanoveny následovně:
- Po odpracování 2 200 až 4 399 směn v náročné či rizikové práci se důchodový věk snižuje o 15 měsíců.
- Po odpracování 4 400 směn se důchodový věk snižuje o 30 měsíců.
- Za každých dalších 74 odpracovaných směn (tedy nad 4 400) se důchodový věk snižuje o další 1 měsíc. Maximální délka snížení může činit 60 měsíců, tedy 5 let.
Nárok mají podnikoví hasiči, zdravotničtí záchranáři a zaměstnanci pracující ve 4. kategorii.
Jak nárok na dřívější důchod vzniká, jak se počítají odpracované směny, kde získat potvrzení a další informace jsou podrobně popsány v tomto článku.
Výhoda pro náročné profese začíná platit v podstatě obratem poté, co byl dokončen legislativní proces a zákon vyšel ve sbírce zákonů. I proto do redakce dorazila řada dotazů od budoucích důchodců, kteří nově získali nárok na toto ocenění.
Odpovědi na nejčastější otázky
Nárok na snížený důchodový věk jsem získal už v roce 2024. Můžu žádat o starobní důchod i zpětně k datu v roce 2024?
Nikoliv. Účinnost zákona platí od 1. ledna 2025 a od tohoto dne je tak možné žádat o důchod se sníženým důchodovým věkem. I kdybyste tedy díky nižšímu důchodovému věku získali nárok na řádný důchod už dříve, můžete mít datum přiznání až od roku 2025. Pokud byste zvolili datum přiznání dříve před začátkem účinnosti, nové ocenění za náročnou práci by se nezohlednilo.
Vykonával jsem náročnou práci po určitou dobu v zahraničí. Počítá se tato práce pro potřeby českého důchodu?
Ano, měla by se počítat. Rozhoduje o tom Ministerstvo zdravotnictví. Žádost o toto vyjádření podává přímo ČSSZ, pokud tedy chcete svou práci posoudit, obraťte se na tento úřad.
Pracoval jsem několik let ve 4. kategorii před rokem 2015. Proč se mi tato práce nezohlední?
Zaměstnavatelé měli v minulosti povinnost evidovat údaje o náročné práci jen 10 let zpětně, až od roku 2023 byla tato povinnost prodloužena na 45 let. Politici kvůli omezené evidenci při schvalování zákona rozhodli, že relevantní bude pouze doba 10 let zpětně od účinnosti zákona, tedy od roku 2015, aby byla jistota, že zaměstnavatelé budou moci vše doložit. Je sice možné, že někteří zaměstnavatelé evidují i mnohem starší práci, ale není to garantováno, proto to zřejmě politici nezohlednili.
Pracoval jsem řadu let jako OSVČ v náročných a rizikových podmínkách, které by v zaměstnání byly hodnoceny v kategorii 4. Můžu nějak získat nárok na nižší důchodový věk?
Nikoliv. Tato výhoda je určena pouze pro lidi v zaměstnaneckém poměru a žádná možnost uznání práce formou OSVČ neexistuje.
Chybí mi jen několik málo směn, abych získal požadovaných alespoň 2 200 směn, ale náročnou profesi už nevykonávám. Znamená to, že mi nárok těsně propadne?
Ano, je to tak. Zákon nijak nepamatuje na situace, kdy má někdo v náročné profesi odpracováno například 1 999 směn, je opravdu nutné mít alespoň minimální počet 2 200. Můžete však zkusit požádat o důchod a následně podat žádost o zmírnění tvrdosti zákona, není vyloučeno, že ministr práce a sociálních věcí ve velmi „těsných“ případech vyhoví a nárok na snížení důchodového věku uzná. Rozhodnutí ale nelze vymáhat, není nárokové.
Splňuji potřebné odpracované směny pro snížení důchodového věku. Jak mám konkrétně postupovat, když chci v roce 2025 požádat o důchod?
Aby se vám důchodový věk snížil, je nutné, aby měla ČSSZ v evidenci údaje o náročné a rizikové práci. Nejprve si tedy na ČSSZ ověřte, zda váš zaměstnavatel (případně všichni zaměstnavatelé, pokud jich bylo více) všechny údaje o odpracovaných směnách poskytl. Pokud ne, nechte si u svého zaměstnavatele odpracované směny potvrdit prostřednictvím speciálního tiskopisu. Pro záchranáře a podnikové hasiče je k dispozici zde, pro ostatní profese zatím tiskopis nebyl vydán, ale pravděpodobně bude zveřejněn na začátku roku 2025. Následně potvrzený tiskopis odevzdejte na ČSSZ. Při žádosti o důchod by vám již ČSSZ měla automaticky zohlednit snížený důchodový věk, určitě si to ale pohlídejte.
Podal jsem žádost o důchod v roce 2024 a nyní jsem zjistil, že mám nárok na snížení důchodového věku. Mohu vzít svou žádost zpět nebo změnit datum přiznání důchodu na rok 2025?
Ano, ale nejpozději do 30 dnů od vydání rozhodnutí o přiznání důchodu, postup je popsán v tomto článku. Po uplynutí zmíněné lhůty už bohužel není možné datum přiznání měnit ani žádost o důchodu zrušit.
TIP: Pro budoucí důchodce jsme vydali balíček, který vám pomůže s přípravou na důchod, kontrolou dob důchodového pojištění a plánováním data přiznání důchodu. Balíček zahrnuje praktickou příručku a také návod o předčasném důchodu.