Šéf Senátu Vystrčil: Bez důchodové reformy půjde méně peněz na zdravotnictví i školy
Senátoři budou následující týden projednávat návrh důchodové reformy, která přináší některé úsporné změny, například zvýšení důchodového věku nebo zpomalení růstu budoucích důchodů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil před schůzí uvedl, že schválení reformy je nutné, aby bylo na financování důchodů dnešní střední a mladší generace.
Pokud by se neudělaly změny v důchodovém systému, mohlo by se stát, že mladší generace by nedostávaly důchody. Nebyly by totiž na ně peníze. „Důchodový systém v této podobě je neufinacovatelný, a je několik možností jak to změnit,“ uvedl v rozhovoru pro portál TN.cz Miloš Vystrčil.
Podle něj je jednou z možností zvýšení důchodového věku. Další možností je pak zvýšení produktivity práce nebo to, že si stát bude na důchody půjčovat finance. Financování na dluh však považuje za nezodpovědné, protože by to zadlužilo současné mladší generace.
I důchodci by byli nešťastní
„Další možnost je, že řekneme, že nebudeme dávat tolik peněz na zdravotnictví, na školství, na hromadnou dopravu a dáme ty peníze seniorům. A v tom okamžiku dojde k tomu, že budeme mít méně kvalitní zdravotnictví, školství a hromadnou dopravu. Ti, co jsou dnes v důchodu, budou mít více peněz, ale obecně kvalita života bude klesat. Protože pokud já mám zkušenosti, tak vždycky těm babičkám a dědečkům nejvíce záleží, jak se daří jejich dětem popřípadě vnoučatům,“ vysvětlil Vystrčil.
Dále zdůraznil, že zdravotní a sociální péči nebo dopravu potřebují všichni ve státě, a pokud finance „spotřebuje“ pouze skupina důchodců, nepřinese to spokojenost nikomu. „Protože ti, co by to spotřebovávali, by také byli nešťastní, protože mají rádi své děti a vnoučata,“ konstatoval šéf Senátu.
Miloš Vystrčil je přesvědčený, že situaci kolem důchodů by výrazně pomohlo, pokud by se v Česku podařilo navýšit produktivitu práce. „V tom okamžiku by ekonomicky aktivní člověk vyráběl více toho, co nespotřebuje, tak by to bylo možné použít na veřejné služby včetně třeba financování důchodů,“ uvedl Vystrčil s tím, že tento růst souvisí například s rozvojem nových technologií. Na ten se ale podle něj není možné spoléhat, proto jsou potřeba úsporné změny v důchodovém systému.
Dřívější jednání v Senátu
Návrh důchodové reformy by měli senátoři projednat na schůzi už ve středu 4. prosince, což je dříve, než se původně očekávalo. Rozhodl o tom senátní organizační výbor a Senát si tak přibližně o týden zkrátil lhůtu, kterou má standardně na projednávání k dispozici.
Předseda Vystrčil to po jednání výboru zdůvodnil tím, že ministr Marian Jurečka chce návrh reformy osobně na schůzi obhajovat. V původně plánovaném pozdějším termínu má ovšem ministr jiné pracovní povinnosti. Po dřívějším projednávání důchodové reformy volali rovněž senátoři opozičního hnutí ANO, například Jana Mračková Vildumetzová.
Prezident Petr Pavel již nastínil, že pokud Senát důchodovou reformu schválí, on ji také pravděpodobně podepíše. „Těch možností, jak důchodový systém učinit udržitelným, zase tak mnoho není. A zvolnit se dá vždycky. Přitahovat se dá mnohem hůř. Jestliže dnes trochu přitáhneme, tak nám to může do budoucna jenom pomoci,“ řekl prezident k reformě. Na dotaz, zda změny podepíše, pak doplnil: „Předpokládám, že ano. Počkám si, až dostanu tu finální verzi, protože tam bylo mnoho pozměňovacích návrhů.“
Pokud bude návrh důchodové reformy schválen, začne část změn platit už od roku 2025. Jde zejména o mechanismus zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let nebo již zmíněné náročné profese. Další změny pak mají postupně nabíhat od roku 2026 nebo 2027. Přehled všech změn důchodové reformy najdete v tomto článku.