Přiznání důchodu a žádost o odstranění tvrdosti zákona
Zákon o důchodovém pojištění obsahuje řadu podmínek a výjimek, které mohou v některých případech vést k nižšímu důchodu nebo dokonce k zamítnutí žádosti o důchod. Pokud s rozhodnutím ČSSZ nesouhlasíte, můžete využít některé kroky, jak se bránit. Jedním z nich je žádost o odstranění tvrdosti zákona, o které rozhoduje ministr.
Pravidla pro přiznání starobního důchodu jsou komplikovaná a v posledních letech se stále rozšiřuje množství podmínek a zpřísňujících opatření. Část lidí se bohužel dostává do situace, kdy nezapadají do některé kolonky, případně jim výpočet důchodu nevychází tak výhodně, jak by si představovali.
Příkladem může být doba důchodové pojištění, zvláště po zpřísnění pravidel pro přiznání předčasného důchodu. Doposud platilo, že pro přiznání řádného i předčasného důchodu je nutné získat 35 let pojištění, případně 30 let bez započítání náhradních dob. Od října 2024 ale pro předčasný důchod platí minimálně 40 let.
Jde o docela přísnou hranici, zvláště pro osoby, které během života potkaly nějaké komplikace a dostatečnou dobu pojištění se jim získat nepodařilo. Některé životní okolnosti a situace se navíc v minulosti do důchodu vůbec nepočítaly a lidé tak mají v evidenci mezery.
Přísnosti zákona a pravidel
Zákon je navíc v určitých ohledech nezvykle přísný, protože třeba u pojištění zohledňuje pouze celé roky. Pokud tedy například získáte 39 let a 330 dnů pojištění, započítá se jen 39 let, což na předčasný důchod nestačí. A pokud nemáte peníze k doplacení jednoho či dvou měsíců pojištění, může to být nepříjemné.
Nemusí jít ale pouze o nedostatečnou dobu pojištění nebo skutečnost, že úředníci část doby nezapočítali. Další lidé se trápí kvůli nízkému důchodu, případně kvůli tomu, že si požádali o přiznání důchodu k nevhodnému datu, což je pro ně nevýhodné.
Nepříjemná je i situace, kdy někdo přijde o důchodovou výhodu jen kvůli tomu, že je v zákoně stanovena konkrétní pevná hranice. Příkladem mohou být následující situace:
- Záchranář má nárok na dřívější důchod bez krácení, pokud odpracoval alespoň 4 400 směn v této profesi. Pokud ale odpracoval pouze 4 395 směn, výhoda se ho netýká.
- Žena má nárok na snížený důchodový věk za děti, je ale nutné, aby se dožilo alespoň 5 let (dříve to bylo 6 měsíců). Pokud dítě zemřelo ve 4 letech a 11 měsících, důchodový věk se nesnižuje, i když se žena o dítě celou dobu starala.
- Žena ovdoví krátce před důchodem a vdovský důchod pobírá jeden rok. Nyní platí, že pokud do 2 let začne pobírat starobní důchod, vdovský se jí obnoví a bude ho pobírat natrvalo. Pokud je jí ale starobní důchod přiznán po 2 letech a 1 měsíci, nárok na obnovení již ztrácí.
Situací, kdy můžete mít pochybnost o výši svého důchodu, rozhodnutí o zamítnutí důchodu nebo o tom, jestli je zákon spravedlivý, může být více. Životní osudy jsou různorodé a ne vždy tomu odpovídají pevné definice a „škatulky“, které zákon definuje.
Způsoby, jak se bránit
Existují však možnosti, jak se proti přísnosti zákona můžete pokusit bránit. Jde o následující:
- Do 30 dnů od doručení rozhodnutí o přiznání důchodu můžete podat námitku (odvolání). Podání se směřuje přímo na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ).
- Žádost o přezkoumání situace Veřejným ochráncem zpráv (ombudsman). Podnět je možné podat osobně, poštou i přímo přes oficiální web.
- Řešení situace soudní cestou.
- Žádost o odstranění tvrdosti zákona. Podání se směřuje na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Podání námitky je možné využít v případě, kdy se v rozhodnutí o přiznání důchodu nachází chyba, například když vám do důchodu nezapočítají některé doby dané zákonem.
Na ombudsmana je zase vhodné se obrátit v případě, kdy máte podezření, že ČSSZ při svém rozhodování nějak pochybila, ať už procesně nebo tím, že nezohlednila některé životní okolnosti, zdraví či dokumenty. Je dobré se na něj obrátit až poté, co vám ČSSZ odmítla uznat námitku proti rozhodnutí. Soudní cesta pak představuje další úroveň boje za své nároky, ovšem vyžaduje již finance například na advokáta.
Žádost o odstranění tvrdosti
Specifický krok, o kterém část lidí neví, představuje žádost o odstranění tvrdosti zákona. Je vhodné ji využít v případě, kdy máte pocit, že nějaká definice v zákoně je zbytečně přísná a nepříznivě na vás dopadá. V rámci tohoto speciálního institutu ministr práce a sociálních věcí (případně jeho úřad) posuzuje životní situaci individuálně a rozhoduje, jestli by nebylo možné „přivřít oči“, pokud je zákon příliš tvrdý, nespravedlivý nebo nemorální.
Jde zpravidla o situace, které zákon jasně definuje a úředníci ČSSZ se tímto zákonem musí striktně řídit, takže námitka proti rozhodnutí o přiznání důchodu nemá šanci uspět. Typicky může jít o situace zmíněné výše v článku – třeba úmrtí dítěte pár dnů před dosažením 5 let, což vede ke ztrátě nároku na dřívější důchod.
Pokud máte pocit, že je s vaším důchodem něco v nepořádku, je dobré tuto žádost podat. Nic se za to neplatí, nic neriskujete a v nejhorším případě vám dorazí zamítnutí vaší žádosti.
Samotné podání žádosti není složité a nemá předepsané žádné konkrétní formuláře či tiskopisy. Postupujte následovně:
- Nejprve musíte mít ukončený proces žádosti o důchod a rozhodnutí o přiznání důchodu. Pokud jste podali námitku, musíte počkat, až o ní ČSSZ rozhodne.
- Sepište písemnou žádost v češtině. Musíte v ní uvést, o co žádáte a v čem spatřujete tvrdost zákona. Dále nezapomeňte číslo jednací vašeho rozhodnutí o důchodu a vaše osobní údaje.
- Žádost pošlete na MPSV, a to buď doporučeně poštou (adresa: MPSV ČR, Na Poříčním právu 1/376, 128 01 Praha 2), prostřednictvím datové zprávy (ID datové schránky: sc9aavg) nebo e-mailem s elektronickým podpisem (adresa podatelny: [email protected])
- Ministerstvo vaši žádost zpracuje a v případě potřeby si vyžádá doplňující informace či podklady. Následně se sejde komise ministra, která vaši situaci posoudí, a ministr pak učiní finální rozhodnutí.
- Nakonec vám dorazí rozhodnutí, což by se dle správního řádu mělo stát do 30 dnů.
Odvolání proti případnému zamítnutí žádosti není možné. Lze ale žádost podat opakovaně, vždy ale musí být uvedeny jiné důvody, jinak je žádost automaticky odložena.
TIP: Autor článku David Budai napsal příručku Do důchodu bez nemilých překvapení, která vám krok za krokem pomůže s přípravou na důchod. Díky ní si můžete zkontrolovat, jestli je vaše evidence důchodového pojištění v pořádku.