Alena Schillerová: Protestujeme proti zpomalení růstu nově přiznávaných důchodů

Důchodová reforma by měla vzbuzovat důvěru, měla by být komplexní a měla by ji také doprovázet seriózní informační kampaň. Je o tom přesvědčena poslankyně Alena Schillerová, která v předloženém návrhu reformy momentálně nic z toho nevidí. „Vadí nám především posun odchodu do důchodu nad hranici 65 let,“ řekla v rozhovoru pro České důchody s tím, že máme průmyslovou ekonomiku a pro mnoho manuálně pracujících lidí je vyšší důchodový věk neakceptovatelný.

Foto: A. Schillerová
Poslankyně Alena Schillerová.

Ministr Marian Jurečka představil návrh paragrafového znění velké důchodové reformy. Jeho součástí je například prolomení dosavadního zastropování důchodového věku na 65 letech a také zpomalení růstu budoucích přiznávaných důchodů. Toho má být podle návrhu konkrétně dosaženo tak, že se při výpočtu důchodu bude méně zohledňovat doba důchodového pojištění i výdělky.

Obě tyto zásadní změny v současné době odmítá opoziční hnutí ANO. Některé další změny jeho představitelé podporují, zároveň budou mít na ministra Jurečku několik požadavků, co by se mělo do návrhu zákona doplnit. Více o tom v rozhovoru pro České důchody hovořila poslankyně a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Jak hodnotíte návrh důchodové reformy, který představil ministr Jurečka?

Důchodovou reformu si představujeme jako balík zákonů, který přináší občanům nové příležitosti zabezpečení na stáří. Který motivuje přímo je, případně jejich zaměstnavatele, aby posílili důchodový systém finančními prostředky navíc. Důchodová reforma by měla vzbuzovat důvěru, měla by být komplexní, nadrezortní a doprovázena seriózní informační kampaní. Nic z toho jsme neviděli.

Co podporujete a co zcela odmítáte? Kde vidíte možné kompromisy?

Vadí nám především posun odchodu do důchodu nad hranici 65 let. Máme průmyslovou ekonomiku, mnoho lidí pracuje manuálně těžce a může pro ně být nemyslitelné chodit do zaměstnání ve věku 66 a 67 let. Chceme závazný výčet náročných profesí, které budou do důchodu odcházet dříve, aniž by se jim krátila výška důchodu. A mělo to být součástí zákona.

Protestujeme proti zpomalení růstu nově přiznávaných důchodů cca o 8 % proti současnosti. Není vůbec vyřešeno, jak bude tento výpadek příjmů jednotlivců kompenzován. Předpokládá se asi větší míra spoření ve třetím pilíři. My si myslíme, že lidé si nespoří ne proto, že by nechtěli, ale protože nemohou. Součástí důchodové reformy by proto měl být mechanismus, který by například daňově motivoval zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům přispívali na důchod.

S čím naopak zásadní problém nemáme, jsou změny u doktorandského studia nebo princip společného vyměřovacího základu manželů.

Prezidenta jsme seznámili s výtkami

Zástupci hnutí ANO se setkali s prezidentem Pavlem, tématem byla i
důchodová reforma. Co jste řešili a co jste v této souvislosti prezentovali
prezidentovi?

Podrobně jsme pana prezidenta seznámili s našimi výtkami i návrhy. Bylo vidět, že jim pozorně naslouchá a troufám si tvrdit, že k návrhům ministra Jurečky má sám určité výhrady.

Měl by podle vás prezident Pavel moderovat debatu o důchodové reformě
mezi vládou a opozicí, jak dříve avizoval?

Debata mezi vládou a opozicí o změnách, které daleko přesahují nejen funkční období této vlády, ale celá desetiletí, je naprosto nezbytná. Za dva roky a pár týdnů už tady pětikoaliční vláda dozajista nebude, ale důchodová reforma musí přetrvat a být jistotou pro mnoho dalších generací.

Vláda má v komunikaci s opozicí trestuhodný deficit a snaha pana prezidenta to napravit je sice vítaná, ale není spasitelná. Chtít komunikovat musí především premiér a jeho ministři. A to nechtějí.

Co očekáváte od jednání s ministrem Jurečkou a vládou? Co budete
požadovat a očekáváte, že vláda v něčem ustoupí?

Uvidíme. Máme konkrétní požadavky, co chceme do zákona doplnit. V těchto dílčích věcech by nám vláda vyhovět měla a mohla.

Co se jí už asi bohužel nepodaří, je, aby předložila skutečnou důchodovou reformu, která by obnášela například i program podpory rodinné politiky a porodnosti, prodloužení věku dožití ve zdraví alespoň na hodnoty srovnatelné s vyspělými zeměmi, systematickou podporu zaměstnanosti starších osob, včetně včasných karierních změn a setrvání na trhu práce, nebo právě onu provázanost s penzijním připojištěním a zaměstnavateli.

Foto: Se souhlasem Aleny Schillerové

Více k tématu