Výdaje na důchody rostou o desítky miliard korun, systém je už letos ve výrazné ztrátě
Důchodový systém je letos po třech čtvrtletích v deficitu 18,47 miliard korun. Příjmy z odvodů jsou sice vyšší než za stejné období v loňském roce, ale výdaje se zvedly o více než 36 miliard, zejména kvůli mimořádným valorizacím. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění.
Výdaje na důchody v současné době výrazně rostou a podobné to bude i v příštím roce. Letos se do zvýšení promítly zejména dvě mimořádné valorizace, které proběhly v červnu a září. Další valorizace, tentokrát řádná, bude následovat v lednu 2023, a ve stejnou dobu se navíc začne vyplácet výchovné za děti. Není také vyloučeno, že příští rok proběhne další mimořádná valorizace, protože inflace i nadále dosahuje velmi vysoké úrovně.
Ministerstvo financí zveřejnilo, že za prvních devět měsíců letošního roku, tedy za tři čtvrtletí, je důchodový systém ve ztrátě 18,47 miliard korun. Například v roce 2021 to bylo za celý rok 2,26 miliardy a v roce 2019 byl systém dokonce v plusu 16,44 miliard korun.
Největší deficit byl v roce 2020, konkrétně přes 40 miliard korun. Tehdy ale došlo k nejvýraznějším omezením kvůli pandemii a stát na sociálním pojištění vybral méně než obvykle. Provozy totiž zůstaly část roku uzavřené, pracovníci byli v karanténě či na ošetřovném a části podniků nebo třeba OSVČ se odpouštěly odvody.
Za celý rok 2021 činily výdaje důchodového systému 537 miliard korun. V letošním roce je to zatím 441 miliard korun a podle podkladů k rozpočtu ministerstvo financí předpokládá, že celkem to za letošek bude 590 miliard korun. Jen na letošní valorizace bude potřeba 57 miliard korun navíc.
Více než čtvrtina státních výdajů
„Výdaje systému důchodového pojištění představují zejména výdaje na dávky důchodového pojištění, mezi které se řadí důchody starobní, invalidní a pozůstalostní. S růstem mezd se zvyšují i výdaje na dávky důchodového systému, které se od mezd odvíjí, vliv má také demografický trend stárnutí populace. Jako výdaj se však musí započítat i náklady na jeho správu,“ uvádí ministerstvo financí k hospodaření systému.
V příštím roce výdaje na důchody opět výrazně porostou a podle odhadů ministerstva by mělo jít o 671 miliard korun, tedy o 81 miliard více než v letošním roce. Kromě řádné lednové valorizace a výchovného se počítá také s další mimořádnou valorizací.
Výdaje na důchody se za posledních 12 let přibližně zdvojnásobily. Příští rok by měly tvořit zhruba 28 procent všech státních výdajů. Systém je proto dlouhodobě neudržitelný a situace se zkomplikuje už v následujících desetiletích, kdy do důchodu začnou odcházet silné generace, takzvané Husákovy děti. Zatímco nyní stát dává do důchodů přibližně devět procent HDP, v polovině tohoto století to bude téměř 13 procent.
Foto: Adobe Stock