Poslanci ANO navrhují mimořádné zvýšení lednové valorizace o 500 korun

Valorizace důchodů v lednu 2025 by se měla podle představ poslanců hnutí ANO zvýšit. Návrh předložili formou pozměňovacího návrhu při projednávání důchodové reformy. Argumentují, že současná výše valorizace nedokáže pokrýt růst cen.

Foto: Profimedia
Poslanec Aleš Juchelka.

Vláda v září schválila nařízení, podle kterého se základní výměra důchodů zvýší o 260 korun a procentní výměra o 0,6 %. Zvýšení u průměrného důchodu tak má činit 358 korun a jeho výše v lednu 2025 dostáhne na úroveň 21 062 korun. Detaily valorizace jsou popsány v tomto článku.

Jde o navýšení dle definice zákona. Valorizace procentní výměry zohledňuje růst důchodcovské inflace a třetinu růstu reálných mezd. U základní výměry se zohledňuje růst průměrné mzdy, a to tak, aby činila vždy 10 % průměrné mzdy. Celkové navýšení u průměrného důchodu bude činit 1,7 %.

Zákon vládě umožňuje, aby v rámci svého nařízení stanovila valorizaci vyšší, a to tak, aby zvýšení průměrného důchodu činilo až 2,7 %. Průměrná valorizace by tedy mohla být až o 1 % vyšší, což by představovalo navýšení o přibližně 560 Kč. Vláda ovšem tuto možnost nevyužila a ponechala minimální možnou valorizaci.

Jednorázové navýšení kvůli cenám

Poslanci hnutí ANO v čele s Alešem Juchelkou s výší řádné valorizace nesouhlasí a prosazují návrh na její jednorázové mimořádné navýšení. Při projednávání důchodové reformy předložili ve druhém čtení pozměňovací návrh, podle které by se procentní výměra všech důchodů měla v lednu 2025 zvýšit navíc o částku 500 korun.

U průměrného důchodu by to znamenalo navýšení o přibližně 858 korun, což by bylo rekordní lednové navýšení důchodů od roku 2020.

„Návrh reaguje především na trvající nepříznivou socio-ekonomickou situaci starobních důchodců, která je zapříčiněna a udržována skokovým růstem cen potravin, energií a dalších základních životních komodit v uplynulých letech,“ napsali poslanci ve zdůvodnění svého pozměňovacího návrhu.

Vývoj valorizace: Jak se důchody zvyšovaly v posledních 15 letech

Nárok na mimořádné navýšení procentní výměry by náležel pouze jednou. Pokud tedy důchodce pobírá více důchodů, například starobní a vdovský, pak by proběhlo pouze jedno navýšení o 500 korun.

Pozměňovací návrh už projednal sociální výbor sněmovny a při hlasování jeho schválení nedoporučil. Finální hlasování všech poslanců o návrhu proběhne v rámci třetího čtení, které bylo zahájeno tento týden. Vzhledem k tomu, že u vlády nemá mimořádné navýšení valorizace podporu, není příliš pravděpodobné, že by byl návrh přijatý. Pro jeho schválení budou zřejmě hlasovat především poslanci opozičních hnutí ANO a SPD.

Foto: Stanislava Benešová/Právo/Profimedia

Více k tématu