Blíží se rozhodnutí o stížnosti na valorizaci: Ústavní soud vysloví verdikt ve středu

Ústavní soud už příští týden vyhlásí finální rozhodnutí o stížnosti na jednorázové snížení mimořádné valorizace důchodů. Vyhlášení bude opět moci přihlížet veřejnost, tentokrát navíc budou moci média vysílat událost živě.

Foto: České důchody
Ústavní soud v Brně.

Původní předpoklady, že soudci budou jednat o ústavní stížnosti ještě několik týdnů, se nenaplnily. O tom, jestli bylo jednorázové snížení mimořádné valorizace v červnu 2023 oprávněné, rozhodne Ústavní soud už ve středu 24. ledna.

„Ve středu 24. ledna 2024 proběhne ve 13.00 v budově Ústavního soudu veřejné vyhlášení nálezu ve věci sp. zn. Pl. ÚS 30/23 (valorizace důchodů). Médiím bude poskytnuta možnost přímého přenosu (streamu),“ uvedla mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.

Podobně jako při veřejném jednání, které proběhlo minulý týden, bude mít do sálu přístup také veřejnost. Místa však budou vzhledem ke kapacitě omezena, osobně bude moci přihlížet pouze prvních 50 lidí. Rozhodne přitom pořadí, v jakém zájemci dorazí. Pro vpuštění dovnitř je nutné mít platný občanský průkaz nebo pas.

Velký zájem veřejnosti

Široká veřejnost ale bude moci rozhodnutí sledovat také prakticky v reálném čase, protože média budou mít tentokrát povolen i přímý přenos. Dá se tedy očekávat, že některá média budou rozhodnutí streamovat například na svém webu.

Zájem veřejnosti zejména z řad důchodců je velký, i při veřejném projednávání stížnosti přihlíželo v sále hned několik seniorů. Jde totiž o výši valorizace a ve výsledku i výši důchodu do budoucna. Původně totiž měla mimořádná valorizace v červnu 2023 činit u průměrného důchodu 1770 korun, ale vláda následně přistoupila k jejímu snížení pomocí novely zákona o důchodovém pojištění.

V rozhodnutí jde o to, zda tato novela byla schválena v souladu s ústavou a zda touto změnou nedošlo k narušení legitimního očekávání důchodců. Ústavní soud může rozhodnout i o zrušení této novely a teoreticky je tak možné i to, že by se rozdíl mezi původní a sníženou valorizací doplácel zpětně.

TIP: Šéfredaktor portálu České důchody na platformě Seznam Medium publikoval komentář k tomuto tématu a nastínil, jaké jsou možné scénáře rozhodnutí.

Foto: České důchody/David Budai

Více k tématu